Panoromik röntgen ( çene röntgeni ) çekiminde kurşun önlük giydirilmesinin önemi
Panoromik röntgen ( çene röntgeni ) çekiminde kurşun önlük giydirilmesinin önemi

Artık çoğu ağız ve diş sağlığı polikliniğinde bulunabilen teşhis - tedavide diş hekimlerinin olmazsa olmazı olan panaromik röntgen (OPG ) cihazlarının kullanımına çok dikkat edilmelidir. Panoromik röntgenin cihazları diş hekimlerinin sıkça başvurduğu bir görüntüleme tekniği olmasının sebebi ; Çene kistlerinin teşhisinde , diş lezyonlarının görüntülenmesinde , estetik zirkonyum , estetik lamina , implant tedavileri önce- si ve sonrası sonrasında , ortodontik tedavi öncesinde mutlak bilgi teşhise olan yardımıdır .

Panaromik röntgen cihazlarının faydası kadar doğru kullanılmaz ise zararları da mevcuttur. Hastanın yaşı ne olursa olsun tüm panaromik röntgen çekimi öncesinde hastanın boynuna troit bezini koruyacak şekilde troid koruyucu kurşun boyunluk takılmalıdır. Röntgen öncesi hastanın hayati organlarını ‘’ X’’ ışınlarından korumak amacıyla kurşun önlük giydirilmelidir. Kurşun metali ‘’X’’ ışınlarını emip geçirmediğinden hastayı kanserojen ‘’ X’’ ışınları etkisinden de korumuş olur.

Panoromik röntgen çekiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de hastanın yaşına ve cinsiyetine göre doz ayarlamasıdır. Kadın ve erkek bireylerde , genç ve yaşlı bireylerde kemik yoğunluğu farklı olduğu için hastalara göre doz ayarlaması yapılıp gereksiz ''X'' ışınından kaçınılmalıdır.


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!