Küçük işaretler büyük sorunların habercisi olabilir !
Küçük işaretler büyük sorunların habercisi olabilir !

“Erken teşhis hayat kurtarır.” Bu sözü duymayanımız yoktur herhalde. Bir zamanlar tv reklamlarında kamuspotu videolarında falan kullanılıyordu. Diş Hekimliği muayene pratiğinde de bu geçerli bir durumdur. Benim sadece 10 yıllık hekimlik geçmişimde 3-4 hastada ağız içi değişik tip ve renkte oluşum tespit etmişliğim vardır.

Bundan daha 2 hafta önce bir hastamdan diş çekimi öncesi çene filmi istediğimde röntgende alakasız bir dişinin kökünde ceviz boyutlarında bir kist olduğunu söylediğimde şok olmuştu. Evet çene kemiği içerisinde ki lezyonlar sessizce yıllar içerisinde çok büyük boyutlara belirti vermeden ulaşabilir. Basit bir diş çürüğü yada çeneye çarpan bir top bile buna sebep olabilir.

Avrupalılar yılda 2 kez diş hekimine gitmediklerinde sigortadan alacakları indirim hakkını kaybediyorlar diye birşey duymuştum. Burada amaç hastayı hekime ödüllendirme yolu ile kendi sağlığını koruma bilincini kazandırmak. Bizde böyle bir mecburiyet yok. Zaten 6 ayda bir gelen de pek yok. Ben hastalarıma soruyorum en son ne zaman diş ipi kullandınız ? Aldığım cevap genellikle hiç kullanmadım oluyor. İşin kötü yanı düzenli olarak günde bir kez bile fırçalama alışkanlığı yok. Durum böyle olunca hastanelerin diş bölümlerinde randevu almak için akşam saat 8 de randevu ekranı açıldığı anda telefona sarılır o şanslı 100 kişi içine girmek için uğraşırız. 2013 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahisi bölümünde uzmanlık yaptığım dönemde klinik nöbetçisi iken gömülü diş çekimi için hastalara 9 ay sonrasına randevu veriyorduk. Şuna bu süre umuyorum daha kısalmıştır.

Ülkemizde pek çok muayenehane ve diş kliniğinde muayene ücretsiz. Bence bu mükemmel bir fırsat hastalar için. Düşünün yıllarını eğitime adamış onca hekim sizin ağız sağlığınızı ücretsiz olarak analiz ediyor ve belki de çok önemli bir hastalığın teşhisini koyuyor. Ama maalesef durum böyle iken bile pek çok özel diş kliniğinin randevu programları sakin geçmekte. Tedavi ücretlerinin ekonomik gerçeklerin üzerinde olması gerçeğini es geçmiyorum ama en azından muayene olmak gerektiğini de görmezden gelemem.

Bu satırlarım kaç kişiye ulaşır bilemiyorum. Dilerim çok kişiye ulaşır ve gelecek nesillerde ülkemizde ağız sağlığı yemek yememizin önemli olduğu kadar önemli bir hal alır.

Sağlıkla kalın, çokça gülün..


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!