Yüz Estetiğinin Tamamlayıcısı;

KULAKLAR

Kulaklarımızın görünümü yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcılarındandır. Kulağın kafaya olan uzaklığı ve kulağın açıları kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, “kepçe kulak” diye adlandırılan şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak dışında, operasyon ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Küpe deliklerinde sarkma ve genişleme, kulak üst kesimi aşağı ve öne kıvrımlı olması, çok küçük kulak, ayrıca büyük kulak memelerine yönelik işlemler de yapılabilir.

Operasyon gerektirmeyen kulak problemleri de vardır. Kulak memesinde oluşan kırışıklıkların dolgu maddeleriyle tedavisi, ileri düzeyde olmayan kepçe kulaklarda askılama yöntemi.

KEPÇE KULAK

En çok tercih edilen dönem, kişinin yeni bir çevreye girmeden öncesidir. Bunun için yaz tatilinde çocuklara sıklıkla uygularız. Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durumdur. Bu genelde doğuştan olan ve aileden kaynaklı bir şekil bozukluğudur. Fonksiyonel açıdan hiçbir sorun yaratmayan 'kepçe kulak' durumu, özellikle çocukluk döneminde psikolojik travmaya ve arkadaş çevresinde alay konusu olmaya yol açabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı erkeklerin yoğun talep ettiği bir estetik ameliyattır. Bayanlar saçları ile kulaklarını gizleyebilmektedir. Fakat bayanlarda operasyon sonrası kısa saç modellerini kullanabilmekten çok mutlu olurlar.

Operasyon kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon dört yasından itibaren yapılmaktadır. Dört yaş itibariyle kulaklar kıkırdak yapısı tam olarak gelişmiştir ve operasyon ne kadar erken yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı problemler daha az olacaktır. Bu ameliyat erişkinlerde de yapılabilir ve erişkinler için ek bir risk söz konusu değildir. Genellikle ayaktan cerrahi tedavi olarak yapılmaktadır. İleri düzeyde olmayan kepçe kulaklarda askılama yöntemini uyguluyorum.

ASKILAMA YÖNTEMİ

Lokal anestezi altında kesi yapmadan, 15-20 dakikalık süre içinde uygulanır. Cilt altına kulak arkasından askılama materyali bir iğne yardımıyla yerleştirilir. Böylece kulağın açısı daraltılmış olur. 2-3 günlük bandaj kullanımı önerilir. İyileşme süresi çok daha kısadır. Kalıcı bir askılama yöntemidir. Bu şekilde bir ara çözümü sunabilmekten çok memnunum.

OPERASYON

Çocuğunuz küçükse genel anestezi uygulanımı, daha büyük çocuklar veya erişkinler için sedatif ile kombine lokal anesteziyi tercih edebilir. Bu durumda kişi uyanık ancak gevşemiş olacaktır.

Operasyon yapılan tekniğe göre 45-60 dakika kadar sürer. Kulak arkasına yapılan bir kesi ile bir miktar deri fazlasının çıkarılmasını takiben kulak kıkırdağının oturacağı cebin oluşturulması ve sonrasında buraya dikişlerle sabitlenmesi, açı azaltılmasını sağlar. Eğer kulakta ek olarak kıvrım eksiği varsa kulak kıkırdağı ön taraftan hafifçe zayıflatılarak kıvrım oluşturulması sağlanır ve yine dikişlerle yeni şekline adapte edilir. Kulak önünden girişim olmadığı için burada iz olmamaktadır.

OPERASYON SONRASI

Erişkinler ve çocuklar ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Hastamızın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. 2-3 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman yapılır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bantı önerilecektir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır, ameliyattan sonra alınması gereken bir dikiş olmaz. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı yedi gün içinde dönebilir. Çocuklar 5-7 gün civarı bir sürede okula gidebilirler, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

KULAK MEMESİ GİRİŞİMLERİ

Özellikle küpe deliklerinin genişlemesiyle çok karşılaşıyoruz. Lokal anestezi altında bu delikler kapatılarak, yeni bir küpe deliği açılıyor. Kulak memesi büyüklüğü şikayeti içinde lokal anestezi ile kesi yapılarak küçültmek mümkün.

İstediğiniz görünümü sağladığınız kulaklarınızla, tüm güzellikler sizlerle olsun…


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!