Grip ve soğuk algınlığı hakkında
Grip ve soğuk algınlığı hakkında

Sonbaharda tek tük başlayıp kışın yoğun olarak gördüğümüz hastalıklardır. Mevsim değişikliği ve okulların açılmasıyla görülmeye başlar. Bulaşıcıdır, kalabalık yerlerde daha kolay yayılır. Üst solunum yollarını tutmaktadır.

Grip belirtileri daha fazladır ve ağırdır. İnsanı yatağa düşürür. Ateş yüksektir ve vücut ağrıları vardır. Soğuk algınlığı, diğer adıyla nezle ise daha hafif seyreder. Halsizlik, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, gözlerde yaşarma, hapşırma belli başlı ortak belirtilerdir. Soğuk algınlığı tehlikeli olmazken, grip vücut direnci düşük yaşlılarda ve küçük çocuklarda tehlikeli olabilmektedir. Onun için grip ihmale gelmez, mutlaka bir hekime görünmeli ve tavsiyeleri alınmalıdır.

En iyi tedavi istirahattir. Evde istirahat edilmelidir, nezle yani soğuk algınlığı ayakta atlatılabilirse de etrafa bulaştırmak açısından dikkatli olmalı ve en azından başlangıçta birkaç gün evde dinlenmelidir. Bol sıvı alınmalıdır, sıcak süt, ballı limonlu ıhlamur, tavuk suyu çorba ve C vitamini içeren narenciye ürünleri (mandalina, portakal, greyfurt) bol bol tüketilmelidir.

Ağrı ve yüksek ateş için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, burun akıntısı ve tıkanıklığı için burun açıcı damla ya da spreyler kullanılabilir. Rahatsız edici öksürük için öksürük kesici ilaçlar alınabilir. Ama en iyisi ilaç konusunu doktora bırakmaktır. Aile sağlığı merkezlerindeki doktorlarımıza görünmek ve muayene olmak lazımdır.

KORUNMA:

Grip için aşı bulunmaktadır; grip açısından risk altında olanlar yani yaşlılar ve diyabet, astım, hipertansiyon gibi kalp ve solunum yolu kronik hastalığı olanların sonbaharda grip aşısı olmalarında fayda vardır. Sonbaharda aşı olmayanlar eğer hastalığı geçirmediyseler kışın da olabilirler. Aşı kronik hastalığı olanlara ve 65 yaşından büyük olanlara bedava olarak verilmektedir. Bunun için aile sağlık merkezlerine gitmek yeterlidir. Herhangi bir kronik hastalığı bulunmayanlar bu hastalıkları evde istirahat ederek atlatabilirler. Ama isteye bağlı olarak isteyen herkes aşı olabilir ve aşının önemli bir yan etkisi yoktur; yumurtaya karşı ciddi alerjisi olanlar dışında. Aşı eczanelerde satılmakta olup mutlaka bir sağlık kuruluşunda yaptırılmalıdır. Doktor reçetesi olmadan aşı yapılmamaktadır.

Aşı dışındaki diğer önlemler sık sık el yıkamak, kalabalık yerlerden mümkün olduğunca uzak durmak, soğuktan korunmak ve vücut direncini yüksek tutacak besinler tüketmektir. Ayrıca uykusuz kalmamak, sigara ve alkol kullanmamak vücut direncini artırır.


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!