Diş çürüklerinde erken tanının önemi
Diş çürüklerinde erken tanının önemi

Ağrı Hissetmeden Diş Hekimine Gitmeniz Dişlerinizi Kaybetmenizi Önler !

Günümüzde bir çok birey ağrısı olmadıktan sonra diş hekimine başvuruda bulunmaz. Biz diş hekimleri her bireyin rutin olarak altı ayda bir herhangi bir diş problemi olmasa bile kontrole gelmesini öneririz. Altı aylık rutin kontrollerde amaç ağız ve diş sağlığını ilgilendiren problemlerin küçükken giderilmesi problemin ileriye taşınmamasıdır. Hastalarımız rutin diş hekimi kontrolü yaptırmadıkları zaman ağız içerisinde fırçalamanın zor olduğu bir bölgede sessiz şekilde başlayan hiç ağrı yapmayan bir çürük oluşabilir. Oluşan bu çürüğün erken tanısı yapılmadığı zaman diş kanal tedavisi ve hatta bazen çekim bile gerektirebilir.

Diş dokusu ağızda görünen kısım olarak üçe ayrılır. Bunlar; en dış dokusu mine ,onun altındaki doku dentin ve en iç dokuda pulpa odasıdır (sınır dokusu) . Çürükler dişimizin mine dokusundan başlayıp pulpa dokusuna doğru ilerler. Çürük sınırları mine dokusu içerisinde ise hasta ara sıra sızlama hisseder ve bu durumun geçici olduğuna inanır. Sınırlar dişin dentin dokusuna geldiğinde hastanın sızlama şikayetleri artar. Bu iki durumda da basit bir dolgu işlemi ile hastanın şikayetleri giderilebilir ancak çürük sınırları pulpa dokusuna geldiyse tedaviler daha karmaşık , komplike ve masraflı hale gelir. Bu durumda kuafaj işlemleri yada kanal tedavisi işlemleri uygulanması gerekebilir. Eğer biraz daha geç kalırsanız dişinizi kaybedebilirsiniz.

Dişlerde meydan gelen çürüklerin çoğu ara yüzeylerde meydana gelir bunun sebebi de kullandığımız fırçaların dişlerin temas noktalarına etki etmemesinden kaynaklanır. Düzenli olarak diş ipi yada ara yüz fırçaları kullanımı ile bu durumu kontrol altına alınabilir.
Zamanla geçer dediğimiz her şeyin geçmediğini hatırlatır düzenli olarak şikayetiniz olmasa da diş hekimi kontrolüne gelmenizi öneririz.


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!