x
Etiketler \ Y \

yetişkinlerde dikkat dağınıklığı tedavisi

Psk. Hasan ARSLAN

Birkaç ay önce oğlunda dikkat dağınıklığı olduğunu belirten bir bayan ofisime geldi. Birkaç soru sorduktan sonra bayanın mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Hanımefendiye göre yüz yirmi... Devamı »

Psk. Armağan Pınar ADANAR

Okulların açılmasıyla beraber ADHD tanısı verilerek muayehaneye gönderilen çocuk sayısında artış da başladı. sınıfta yaramazlık yapan her çocuğun hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı hastası olmadığını... Devamı »

Uzm. Psk. Betül BALTACI

~~DEHB yani Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tıbbi bir tanıdır. Çocuklukta başlayan bu rahatsızlık erişkin dönemde de belirgin yakınmalarla devam etmektedir. Tembellik veya zekâ ile ilişkili... Devamı »

Psk. Pınar ERSÖZ

Dikkat Dağınıklığı Olan Çocukların Eğitim Yöntemleri Bir problem düşünün,%2-20 çocukta rastlanabiliyor.Yani her sınıfta bir ya da iki öğrencide bulunabileceği gibi sınıftaki her beş çocuktan birinde... Devamı »

Psk. Armağan Pınar ADANAR

EDUFEEDBACK YÖNTEMİ NEDİR? Kişinin dikkatini belirli bir noktaya toparlamayı öğreten bir tekniktir. Bu aslında bir bilgisayar programıdır. Kişi bilgisayar ekranında egzersizleri uygularken bir yandan... Devamı »

Uzm. Psk. Ramazan ŞİMŞEK

Anne kaygılıydı, tahammülü kalmamıştı. Oğlu B. 6. sınıfa başlamış, SBS sınavına girecek. Güzel bir okul, iyi bir dershane seçilmişti, hatta birkaç dersten özel... Devamı »

Uzm. Psk. Semra EVRİM

Aklınıza ilk geleni söylüyor musunuz? Stresle baş etmekte zorlanıyor, sık sık öfke nöbetleri geçiriyor musunuz? Bir işe başlamada zorlanıyor, çoğu zaman başladığınız işi bitiremiyor musunuz? Evlilik... Devamı »

Prof. Dr. Müslime AKBABA

Çok çeşitli nedenlerle yetişkinlerde göz kapağı düşüklüğü olmaktadır. Bunları kapağın anatomik yapısına göre sınıflandırmak mümkündür. Göz kapağını kaldıran kasın gücünün azalması: Mitokondriyal miyopati,... Devamı »

Op. Dr. Eyüp YELDAN

Şişmanlığın tedavisi öncelikle neye yönelik olmaktadır. Fakat en önemli nokta verilen kiloların daha sonra alınmaması ve ideal kilonun korunmasının sağlanmasıdır. Tedavi farklı bölümlerden oluşur: *... Devamı »

Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

Neurofeedback uygulaması, beyin dalgaları ve bunların amplitüdlerinin görüntülenmesi ve geribildirim yoluyla kişinin beyin dalgaları üzerinde denetim kazanmasını sağlayan bir yöntemdir. Neurofeedback uygulaması... Devamı »

Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Amerikan Akademisi’ne göre Neurofeedback egzersizleri, şu hastalıklarda klinik tedavi kılavuzu kriterini taşımaktadır: Dikkat Eksikliği, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu... Devamı »

Doç. Dr. Ercan DALBUDAK

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında başlayan, etkisi tümyaşama yayılabilen, süreğen bir psikiyatrik bozukluktur. Ülkemizde yetişkin psikiyatrisi alanında son on yılda gittikçe... Devamı »

Prof. Dr. Özgür YORBIK

1. DEHB’nin tedavisi ders başarısı açısından önemlidir: DEHB olan çocuklar dikkatini sürdürmekte güçlük çektiklerinden öğretmenlerinin anlattığı konuları takip etmekte güçlük çekerler. Dersi derste... Devamı »

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine ERGÜN

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNDA İLAÇ TEDAVİSİ Hiperaktivite iyileşebilen bir hastalık değil, ama tedavi edilebiliyor. Hiperaktif çocuklara tedavi 3 alanda uygulanır: İlaç tedavisi, Davranış... Devamı »

Op. Dr. Hasan İLKEHAN

Günümüzde her kültür ve toplumda çocukların önemli bir bölümünde dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik gözlemlenmektedir. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 3 kez daha fazladır. Okulun hemen her sınıfında... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Engin EKER

Dikkatin bozulması ve hareketliliğin aşırı artması. Okul öncesi ve okul çağı çocuklarında görülen bu rahatsızlık, genel kullanımda da birçok ebeveynden duyduğumuz bir şikâyet bu. Anne-babalardan en... Devamı »

Prof. Dr. Ömür TAŞKIN

Tüp bebek tedavisi gören çiftler girdikleri test aşamaları boyunca yoğun bir stres altında olmaları nedeniyle zaman zaman ruhsal anlamda yıpranmalar yaşayabilirler. Tedavi öncesi tedaviye uygun olup olmadıklarını... Devamı »

Psk. Deniz TUNÇER

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB), çocuğun aşırı hareketli olmasıyla fark edilen, dikkat eksikliği ve istekleri erteleyememe ile karakterize, genetik olarak geçtiği düşünülen, beynin ön... Devamı »

Op. Dr. Tolga ECEMİŞ

Tüp Bebek tedavisi yaptırdıktan sonra anne adayları, günlük yaşantılarına döndüklerinde tedaviyi olumsuz etkilememek için kendilerini kısıtlamaktadırlar. Bu konuda çevrelerinden de özellikle sürekli yatmaları... Devamı »

Dyt. Miray PAZAR

Beslenme sağlığın temelidir. Beslenme insan sağlığı ve gelişimini direk etkileyen etmendir. Bu sebepten dolayı günlük beslenme planınızda, yaşınıza, cinsiyetinize, fiziksel aktivite düzeyinize, fizyolojik... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 21 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 83 kayıt bulundu.