x
Etiketler \ W \

wegener sendromu

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

Kan damarlarının iltihabına neden olan nadir bir hastalıktır. ANCA ilişkili vaskülitlerden biridir. Bu iltihap çeşitli organlara kan akışını kısıtlar. Wegener granülomatozisi, sıklıkla böbrek, akciğer... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN

Kolun omuzdan öne kaldırılması ve iç döndürülmesi esnasında omuz kemiğinin altındaki bölgede ağrı oluşması ile karakterizedir. Ağrının nedeni, humerusun öne kaldırılması esnasında supraspinatus tendonu... Devamı »

Dyt. Serra UÇTUM

Adet olmadan günler öncesinden telaşıda başlıyor. Adet dönemi öncesinde vücutta oluşan fiziksel, kimyasal ve ruhsal değişimler yaşantımızı çoğu zaman olumsuz etkilemektedir. Sosyal hayatı derinden etkileyen... Devamı »

Psk. Ceren GÜMÜŞ

Karne günü geldi çattı. Yarın yine bir eğitim öğretim yarı yılı bitiyor. Dolasıyla öğrenci ve velileri karne telaşı, heyecanı sarmaya başladı. Kimi öğrenciler karnelerini heyecanla beklerken kimi öğrenciler... Devamı »

Uzm. Psk. Semra EVRİM

Asperger Sendromu (AS) otizm gibi yaygın gelişimsel bozukluklar grubunda yer alır. Belirtileri otizme benzemekle birlikte Asperger sendromunda bilişsel beceriler ve dil gelişimi beklenen düzeydedir. Asperger... Devamı »

Prof. Dr. Gülçin GÜLŞEN

Bel ve Kalça ağrılarının,siyatik problemlerinin sorumlusu Piriformis sendromu olabilir.Piriformis sendromunun tedavisiyle yürüyüş ,spor ve bisiklete binme kolaylaşıyor. Piriformis Sendromu nedir? Piriformis... Devamı »

Dyt. Füsun BİLGİN ÇAKMAK

Metabolik sendrom bir modern yaşam hastalığıdır. Hareketsiz ortamlarda çalışan bireyleri tehdit eder. Bu sendromdan en çok etkilenen grup, masa başında oturan, beslenmesi düzensiz, yoğun stres altında... Devamı »

Uzm. Psk. Damla KANKAYA

Son günlerde diziler,starlar ve oyuncular sayesinde medyada neredeyse hergün başlık halinde karşımıza çıkan veherkesin dilinden düşmeyen psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinen `Tükenmişlik Sendromu`... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Premensturel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir. Bu belirtiler genellikle adetin... Devamı »

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine ERGÜN

DOWN SENDROMU NEDİR Down Sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı... Devamı »

Uzm. Dr. Esra ATAMAN

Genetik yapımız eşsiz bir muntazamlıkla düzenlenip paketlenmiştir. Her bir özelliğimizi, hastalıklarımızı, hastalıklara yatkınlıklarımızı belirleyen 20-25 bin civarında genimiz vardır. Bu genlerin dizili... Devamı »

Uzm. Dr. Anıl YEŞİLDAL

Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan, çocuklarda görülen yüksek ve de uzayan ateşle seyreden döküntülü bir hastalıktır. İsmini 1960’lı yıllarda bu hastalığı... Devamı »

Uzm. Dr. Necati ÇOBANOĞLU

Tükenmişlik Sendromu Tükenmişlik sendromu günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Kişinin günlük hayatını, işlevselliğini ve insan ilişkilerini ciddi oranda etkiler. Zamanla işle ilgili istek, güç,... Devamı »

Dyt. Merve KAYALI

İnsulin direnci ile aynı kavramdır. Ölümcül dörtlü, dörtlü çete olarak da isimlendirilir. Obezite, yüksek tansiyon, hiperlipidemi ve diabet (şeker hastalığı) bir aradadır. Bu hastalıklar kaçınılmaz... Devamı »

Dr. Ethem Hakan ERALTAN

İç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu sıvılardaki basınç artışının neden olduğu bir hastalıktır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Sıvı üretimi atılımdan fazla... Devamı »

Prof. Dr. Şebnem KILIÇ

PFAPA sendromu periyodik ateş, aftöz stomatit, farenjit ve servikal adenitin eşlik ettiği tekrarlayıcı yüksek ateş atakları ile karakterize, etiyolojisi bilinmeyen bir klinik antitedir. İlk olarak 1987... Devamı »

Dyt. Tuğçe SERT

Kadınlar, yaratılış itibariyle yaşamları boyunca bir çok hormonal ve fizyolojik değişiklikler yaşarlar. Ergenlik döneminde adet (regl) görme ile başlayan bu değişiklikler, doğum yapma, emzirme ve menapoz... Devamı »

Prof. Dr. Turan USLU

Ayak yanması sık rastlanan bir şikâyettir ve birçok sebebi vardır. Ayak yanması bazı kişilerde yaşam kalitesini bozacak derecede şiddetli olabilir. Orta ve ileri yaşlarda birçok insanın ortak sorunu... Devamı »

Psk. M. Berk KARAOĞLU

Pazartesi Sendromu dediğimiz şey aslında bir tanı kriteri olmaksızın tamamen bizlerin adını koyduğu bir olgudur. Bütün bir hafta çalışılan iş günleri sonrasında iki günlük veya çoğu kişinin bir – bir buçuk... Devamı »

Op. Dr. Cüneyt GENÇ

Kadınlarda adet öncesi dönemde yaklaşık 10-15 gün boyunca duyulan karın şişliği, baş ağrıları, el ve ayaklarda şişme, göğüslerde gerginlik ve ağrı, sinirlilik gibi rahatsızlıkların hemen her adet döneminden... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 161 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 11144 kayıt bulundu.