x
Etiketler \ W \

wegener sendromu

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

Kan damarlarının iltihabına neden olan nadir bir hastalıktır. ANCA ilişkili vaskülitlerden biridir. Bu iltihap çeşitli organlara kan akışını kısıtlar. Wegener granülomatozisi, sıklıkla böbrek, akciğer... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN

Kolun omuzdan öne kaldırılması ve iç döndürülmesi esnasında omuz kemiğinin altındaki bölgede ağrı oluşması ile karakterizedir. Ağrının nedeni, humerusun öne kaldırılması esnasında supraspinatus tendonu... Devamı »

Op. Dr. Eyüp YELDAN

Obeziteveya MorbidObezitehastaların sosyal yaşamları sınırlar ve bununla da kalmayıp, beden sağlıklarını da git gide bozar. MorbidObeziteile bağlantılı olarak başta şeker hastalığı olmak üzere (Tip 2 Diyabet)... Devamı »

Uzm. Psk. Semra EVRİM

Asperger Sendromu (AS) otizm gibi yaygın gelişimsel bozukluklar grubunda yer alır. Belirtileri otizme benzemekle birlikte Asperger sendromunda bilişsel beceriler ve dil gelişimi beklenen düzeydedir. Asperger... Devamı »

Dyt. Serra UÇTUM

Adet olmadan günler öncesinden telaşıda başlıyor. Adet dönemi öncesinde vücutta oluşan fiziksel, kimyasal ve ruhsal değişimler yaşantımızı çoğu zaman olumsuz etkilemektedir. Sosyal hayatı derinden etkileyen... Devamı »

Psk. Ceren GÜMÜŞ

Karne günü geldi çattı. Yarın yine bir eğitim öğretim yarı yılı bitiyor. Dolasıyla öğrenci ve velileri karne telaşı, heyecanı sarmaya başladı. Kimi öğrenciler karnelerini heyecanla beklerken kimi öğrenciler... Devamı »

Uzm. Psk. Damla KANKAYA

Son günlerde diziler,starlar ve oyuncular sayesinde medyada neredeyse hergün başlık halinde karşımıza çıkan veherkesin dilinden düşmeyen psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinen `Tükenmişlik Sendromu`... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Premensturel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir. Bu belirtiler genellikle adetin... Devamı »

Prof. Dr. Gülçin GÜLŞEN

Bel ve Kalça ağrılarının,siyatik problemlerinin sorumlusu Piriformis sendromu olabilir.Piriformis sendromunun tedavisiyle yürüyüş ,spor ve bisiklete binme kolaylaşıyor. Piriformis Sendromu nedir? Piriformis... Devamı »

Dyt. Füsun BİLGİN ÇAKMAK

Metabolik sendrom bir modern yaşam hastalığıdır. Hareketsiz ortamlarda çalışan bireyleri tehdit eder. Bu sendromdan en çok etkilenen grup, masa başında oturan, beslenmesi düzensiz, yoğun stres altında... Devamı »

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine ERGÜN

DOWN SENDROMU NEDİR Down Sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı... Devamı »

Uzm. Dr. Esra ATAMAN

Genetik yapımız eşsiz bir muntazamlıkla düzenlenip paketlenmiştir. Her bir özelliğimizi, hastalıklarımızı, hastalıklara yatkınlıklarımızı belirleyen 20-25 bin civarında genimiz vardır. Bu genlerin dizili... Devamı »

Uzm. Dr. Anıl YEŞİLDAL

Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan, çocuklarda görülen yüksek ve de uzayan ateşle seyreden döküntülü bir hastalıktır. İsmini 1960’lı yıllarda bu hastalığı... Devamı »

Uzm. Dr. Necati ÇOBANOĞLU

Tükenmişlik Sendromu Tükenmişlik sendromu günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Kişinin günlük hayatını, işlevselliğini ve insan ilişkilerini ciddi oranda etkiler. Zamanla işle ilgili istek, güç,... Devamı »

Dyt. Merve KAYALI

İnsulin direnci ile aynı kavramdır. Ölümcül dörtlü, dörtlü çete olarak da isimlendirilir. Obezite, yüksek tansiyon, hiperlipidemi ve diabet (şeker hastalığı) bir aradadır. Bu hastalıklar kaçınılmaz... Devamı »

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

Yılda 120 kız bebek vajinasız doğuyor Hiç kuşkusuz birçok sağlık sorunu gibi konuşulması zor konulardan biri; Vajina Yokluğu. Doğum sonrasında yapılan bebek muayenesinin yetersizliği nedeniyle tanımlanamayan... Devamı »

Dr. Ethem Hakan ERALTAN

İç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu sıvılardaki basınç artışının neden olduğu bir hastalıktır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Sıvı üretimi atılımdan fazla... Devamı »

Prof. Dr. Şebnem KILIÇ

PFAPA sendromu periyodik ateş, aftöz stomatit, farenjit ve servikal adenitin eşlik ettiği tekrarlayıcı yüksek ateş atakları ile karakterize, etiyolojisi bilinmeyen bir klinik antitedir. İlk olarak 1987... Devamı »

Dr. Nesrin CANİK BAYSAL

Yaygın kas iskelet sistemi ağrıları, uyku bozukluğu, yorgunluk, sabah tutukluğu , vücutta hassas noktalarla karakterize eklem dışı romatizmal bir hastalıktır. Etyoloji ve patogenezi tam olarak... Devamı »

Op. Dr. Filiz TOSUN ÇATAKLI

Kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu kronik bir yumurtlama bozukluğudur ve yumurtlamanın neden bozulduğu tam olarak aydınlatılabilmiş değildir.... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 225 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 8007 kayıt bulundu.