x
Etiketler \ V \

vulva varisi

Doç. Dr. Mehmet Murat NAKİ 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Doç. Dr. İlker GÜNYELİ 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Op. Dr. Mehmet Murat GÖK 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 2622 kayıt bulundu.
Vulva kanseri ve nedenleri

Vulva kanseri ve nedenleri

Prof. Dr. Tevfik GÜVENAL

Vulva kanseri kadının dış genital organlarının kanseridir ve çoğunlukla vulva cildinden kaynaklanmaktadır.Vulva kanseri çoğunlukla yaşlı kadınlarda görülmesine karşın menopoz öncesi kadınlarda da görülmektedir.Nadir... Devamı »

Varis nedir?

Varis nedir?

Prof. Dr. Cengiz TÜRKAY

Çeşitli nedenlerle yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü ve genişlemiş hale gelmesi varis olarak tanımlanır. Antik dönemden bu yana bilinmekte olan bir hastalıktır. Varisler bazen... Devamı »

Varis nedir?

Varis nedir?

Prof. Dr. Uğur BENGİSUN

Kanı kalbe geri taşıyan toplardamarların genişlemesi sonucunda varis oluşur. Bu sorun yoğun olarak bacaktaki damarlarda görülür. Bacaktaki toplardamarlarda kanın geriye akmasını engelleyen... Devamı »

Varisler

Varisler

Prof. Dr. Neyyir TUNCAY EREN

Varisler toplumun önemli bir kısmını ilgilendiren güncel hastalıklardır. Çeşitli mekanizmalarla ortaya çıkabilir. Patolojiyi oluşturan mekanizmalar da çeşitlidir.Bu mekanizmaların... Devamı »

Varis

Varis

Prof. Dr. Tankut AKAY

Varis Varis nedir? Varis toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzamasıdır.Yetişkin nüfusun%15-20sinietkiler. Kadınlarda erkeklere oranla 2-4 kat daha fazla görülür.... Devamı »

Varis nedir?

Varis nedir?

Prof. Dr. Kürşat BOZKURT

Varis bacak toplardamarlarının genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanır. Antik Yunan döneminden bu yana bilinmekte... Devamı »

Varis,

Varis,

Op. Dr. Mahmut AKYILDIZ

Varis toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzamasıdır. Varisler çoğu kez bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülür. Varisler... Devamı »

Ağrılı vulva (vulvodynia) çaresiz değilsiniz

Ağrılı vulva (vulvodynia) çaresiz değilsiniz

Prof. Dr. Hüseyin NAZLIKUL

Kadın dış genital organlarında rahatsız edici bir ağrı hissinin oluşmasıdır. Günler, aylar, yıllar sürebilir. Ara ara ortaya çıkabildiği gibi sabit ve yaygın da olabilir. Bu durum hayati tehlike... Devamı »

Vulva ve vajina hastalıkları

Vulva ve vajina hastalıkları

Prof. Dr. Tevfik GÜVENAL

Vulva kadının dış genital organlarının tümünün adıdır ve mons pubis, clitoris, labiumlar (dudaklar) ve vajina girişini içine alan bölgedir. Vulvada görülen hastalıkların çoğu vulva cildinden kaynaklanır,... Devamı »

Vulva kanseri belirtileri ve tedavisi

Vulva kanseri belirtileri ve tedavisi

Prof. Dr. Ümit ÖZEKİCİ

Vulva,vajen ve üretrayı çevreleyen, klitoris ve labiumları kapsayan kadın dış genitalyasıdır. Vulva kanseri de bu bölgeden kaynaklanan kanserdir. Her yaşta görülebiliyor olmasına rağmen en çok yaşlı kadınlarda... Devamı »

Varis ve tedavisi

Varis ve tedavisi

Op. Dr. Bülent KOÇ

VARİS NEDİR ? Varis kelimesi, Latincede kıvrımlı anlamına gelen varix kelimesinden türetilmiştir. Deri ve deri altındaki kıvrımlı, genişlemiş, büyümüş, bazen bir ağ görüntüsü oluşturan toplar damarlara... Devamı »

Gebelik ve varis?

Gebelik ve varis?

Op. Dr. Okan DOST

Gebelik süresince vücut, anne ve bebeği doğuma hazırlamak için yoğun olarak çalışır. Gebeliğin erken döneminde anne adaylarının %30'unda,doğuma yakın dönemde ise %50'sinde bacaklardan kaynaklanan... Devamı »

Gebelerde varis

Gebelerde varis

Prof. Dr. İlhan GÖLBAŞI

GEBELERDE VARİS GELİŞİMİ Varisler, normalde görülmeyen bacaktaki toplardamarlarımızın genişleyerek görünür hale gelmeleridir. Genel olarak bayanların %25-30’unda varis bulunmaktadır. Bayanlarda varisler... Devamı »

Varis tekrarlar mı?

Varis tekrarlar mı?

Op. Dr. Atilla KAYA

Varis ameliyatı sonrası tekrarlar mı değil de yüzde kaçı tekrarlar şeklinde değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olur. Ve sorunun cevabı şu şekildedir; varis ameliyatı sonrası tekrar ihtimali farklı... Devamı »

Varis cerrahisi

Varis cerrahisi

Doç. Dr. Dr Hakan Ergun

VARİS HAKKINDA GENEL BİLGİLER Toplardamar (Venöz) hastalıklar ve özellikle venöz yaralardan (ülser) en eski metinlerde bahsedildiği bilinmektedir. Eski Ahit romalı askerlerin kompresyon çorapları kullandıkları... Devamı »

Gebelikte varis

Gebelikte varis

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Varis, venlerin (toplardamarların) genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Gebelikte varisler sıklıkla bacaklarda meydana gelirler. Ancak çok ileri durumlarda vulvada da... Devamı »

Varisler ve tedavisi

Varisler ve tedavisi

Prof. Dr. İlhan GÖLBAŞI

VARİSLER VE TEDAVİSİ Varislerin sebebleri nelerdir? Normalde atardamarlar aracılığı ile doku ve organlara gönderilen kan toplar damarlar aracılığı ile yeniden kalbe getirilir.... Devamı »

Varis belirtileri nelerdir

Varis belirtileri nelerdir

Prof. Dr. Turan USLU

Variste doktora başvuru sebebi, bacak ağrısı ve bacak yüzeyinde meydana gelen damar kalınlaşmalarıdır. Bacakların yüzeylerinde belirginleşen damarlar genelde kalınlaşmış ve kıvrımlaşmış mavi renkte damarlardır.... Devamı »

Varis ve selülit

Varis ve selülit

Op. Dr. Okan DOST

SELÜLİTİN SEBEBİ VARİS Mİ? Selülit özellikle kalça ve bacaklarda yağ doku hücrelerinin yapısındaki değişiklik ile birlikte hücrelerin birbirine yapışması ile oluşan nodüllerdir. Bu rahatsızlığın ilerlemesi... Devamı »

Vulva ve vajina kanseri öncü lezyonlar

Vulva ve vajina kanseri öncü lezyonlar

Prof. Dr. Mehmet Cem TURAN

KANSER ÖNCÜSÜ HASTALIK: Vulvar Intraepitelyal Neoplazi (VIN) veya Vajinal Intraepitelyal Neoplazi (VAİN) denilen durum kanser olmayan ancak ileride kansere dönüşebilen bir hücresel bozukluğu tanımlar.... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 75 kayıt bulundu.