x
Etiketler \ V \

vasküler nekroz tanı ve tedavi

Prof. Dr. İsmet BAYRAMOĞLU

Tanı nasıl konulur? Bir doktor ataklarınızın sıklığını, süresini, ciddiyetini ve karakterinin hikayesini değerlendirdikten sonra işitme kaybınızın süresini, değişip değişmediğini, çınlama veya dolgunluk... Devamı »

Prof. Dr. Kürşat BOZKURT

Tanıda kullanılan radyolojik yöntemler: Günümüzde en sık kullanılan yöntem Doppler ultrasondur. Bu yöntem ile gözle görülemeyen derin... Devamı »

Prof. Dr. Kadir BAYKAL

İNTERSİTİSİYEL SİSTİTTE TANI VE TEDAVİ Terminoloji: Ağrılı Mesane sendromu /intersitisiyel sistit (IS) Tarihçe: İlk defa 1887 de Skene tarafından tanımlandı.%10 -50 hastada görülen tipik ülserler... Devamı »

Prof. Dr. Halil Atilla İDRİSOĞLU

İnsanları etkileyen ağrılı durumlardan en yaygın olanı başağrısıdır. Başağrısı nörolojik hastalıkların yanı sıra sistemik hastalıklara da eşlik edebilen bir semptomdur. Başağrısıyla hayatı boyunca tanışmamış... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Tüm spor yaralanmalarının % 5’i kasık bölgesinde olur. “Sporcu Fıtığı” kompleks bir terim olup, kasık bölgesi ön veya arka duvarında gizli zayıflıklar veya yırtılmalar içeren bir tablodur. Bugüne... Devamı »

Doç. Dr. Murat AKIN

~~Memenin Malign (kanser olan) Neoplastik Hastalıkları: Meme Kanseri: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen tümördür. Hayatı boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Kadın/erkek... Devamı »

Doç. Dr. Murat AKIN

~~Tiroid kanseri: Tiroid kanserleri tüm kanserlerin %1-2’sini oluşturur. Tiroid kanserlerinin %90-95'i folliküler hücrelerden köken (hormon üretiminden sorumlu olan hücrelerden köken alan kanserlerdir)... Devamı »

Op. Dr. Cüneyt GENÇ

Kadınlardaki androjen (erkeklik hormonu) fazlalığı ve tüylenmenin (hirsutizm) en sık sebebi PCOS dur. Buradaki sendroma adını veren kistler 4-5 cmboyunda ameliyatlık kistler değil olgun yumurta dönemine... Devamı »

Prof. Dr. Tümer ULUS

Günümüzde kalp hastalıklarından sonra en çok ölüm nedeni akciğer kanseridir. Kadınlarda meme kanserinden sonra 2.sırada ölüm nedeniyken 1987 yılından sonra istatiksel olarak akciğer kanseri ilk sırada... Devamı »

Uzm. Pedagog Didem KÜT

Depresyon sadece yetişkinlerde görülmez. Çocuklar ve ergenler girebilir.Çocukların yaklaşık % 5'inin, ergenlerin ise % 5-10'unun depresyona maruz kaldığı biliniyor.Depresyon, duygularının kalıcılık gösterdiği... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Yavuz YÜCEL

Migren tipi baş ağrısı, binlerce yıldır bilinen, insanoğlunun en eski hastalığıdır. Baş ağrısının ilk tanımlanması M.Ö 4000 yıllarına Mezopotamya’ya dayanır. Kapadokyalı Aretaeus (M.S. 2. yy) tek taraflı... Devamı »

Op. Dr. Yılmaz SEYYAH

Siğiller son yıllarda sıklığı artan bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Temas ile ve daha çok cinsel yolla bulaşan ve hem kadın hem erkelerde görülen bir hastalıktır. Ortak kullanılan havlu, terlik,... Devamı »

Prof. Dr. Hasan KALAFAT

Meme Kanserinde Tanı : Kendi kendine muayeneyi her kadın aylık olarak yapmalıdır. Hele ailesinde kanser olan kadınlar mutlaka yapmalıdır. Adet bittikten birkaç gün sonrası, meme yumuşamış olacağı için,... Devamı »

Prof. Dr. Gül KARAKAYA

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve krizler halinde seyreden müzmin bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava... Devamı »

Op. Dr. Mustafa İŞLEK

Gözün 2 adet merceği vardır, bunlardan ilki mercek denilen lens, ikincisi de gözün saydam tabakasını oluşturan ön kısımdaki korneadır. Hastalık gözün saydam tabakasının (korneanın) öne doğru sivrilmesine... Devamı »

Op. Dr. Göktuğ AKYOLDAŞ

BEYİN Beyin, nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresinden oluşmaktadır. Ayrıca glial hücreler de denilen destek hücrelerini de içermektedir. Beyin sinir lifleri boyunca elektrik mesaj göndererek... Devamı »

Prof. Dr. Yonca TABAK

Alerjik nezle (alerjik rinit) çevresel bazı faktörlere alerji gelişimi sonucu, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtilerin görüldüğü... Devamı »

Uzm. Psk. Ramazan ŞİMŞEK

TÜM YÖNLERİYLE ÖZGÜL (ÖZEL) ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ VE DİSLEKSİ; TANI, TEDAVİ ve DİKKAT EKSİKLİĞİ İle İLİŞKİSİNE DAİR. Ülkemizde bu konu hakkında çokça yanlış bilgi olması nedeniyle önce kavramları açıklamak... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 18 kayıt bulundu.
Sayfa: 1 / Toplam 123 kayıt bulundu.