x
Etiketler \ U \

uyutan ilaçlar

Uzm. Dr. Tuna GÜL HAN

UYUSUN DA BÜYÜSÜN! Bebeklerini büyütürken, aileleri en fazla sıkıntıya sokan konuların başında “düzenli uyku alışkanlığının oturtulamaması” yer alır.... Devamı »

Prof. Dr. Fazıl ORHAN

•Çocuklarda, erişkinlere göre oldukça az görülürler. •Çoğu belirtiler gerçek allerji değil, yan etki, yüksek doz, intolerans veya yalancı allerjilerdir. Örneğin, antihistaminlere bağlı uyku hali, antibiyotiklere... Devamı »

Op. Dr. Eser AYDOĞDU

Botoks ilacı, İngilizce açılımı ile Botolinum İnjection, Clostridium botulinum adlı bakteriden üretilen bir çeşit toksindir. Botoks malzemesinin fonksiyonu, sinir sistemi elemanları ve ilgili organlar... Devamı »

Dyt. Aydın GÜL

ZAYIFLAMA İLAÇLARI Son günlerin modası ise zayıflama ilaçları. ZAYIFLAMA ILAÇLARI NEDİR? ilacımsıdır. Çoğunluğun üzerinde Türkçe yazı yok, İngilizce veya Çince karışımı bir takım yazılar var ama... Devamı »

Prof. Dr. M. Fatih ÖĞÜT

Ototoksitede en sık semptom kulak çınlamasıdır (tinnitus). Ototoksite riskini arttıran durumlar: Böbrek yetmezliği Karaciğer yetmezliği Bağışıklık yetersizliği İleri yaş Ototoksite öyküsü Ototoksik... Devamı »

Op. Dr. Suat BOYACI

Ağrı, bize organlarımızın varlığını hatırlatan,rahatsız edici bir duygudur. Ağrı kesiciler (NSAİD: Non Steroid Antiinflamatuar Drug) bel ve boyun ağrılarında en sık kullanılan ilaçlardandır. Kullanım... Devamı »

Doç. Dr. Fahri YETİŞİR

Kilo vermek için sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak gerekmektedir. Bazı durumlarda kilo verme ileçları yardımcı olabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere kilo verme ilaçları sadece bazı durumlarda yardımcı... Devamı »

Dyt. Duygu BAYDUR

Kilo vermeyi amaçlayan birçok birey yemeği kesmeden,yediği yiyeceğin miktarını azaltmadan kolayca kilo vermenin peşine düştüğü için zayıflamaya yönelik diyet destekleyicileri cazip ve etkileyici olmaktadır. internette,eczanelerde... Devamı »

Uzm. Dr. R. Sabri YURDAKUL

Otizm beynin gelişimsel bir hastalığıdır. Otizm tanısı alan çocukların beyin aktivitelerinin gelişmesi yaşıtlarına göre biraz daha geriden gelmektedir. Böyle olunca zihinsel kapasitelerinde bir sorun olmamasına... Devamı »

Prof. Dr. Zeliha YAZICI

Sağlık Bakanlığı onaylı reçete ile satılan zayıflama ilaçları, obezite tedavisinde ve diyetle kilo vermekte güçlük çeken kişilerde, doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır. Bu ilaçlardan en... Devamı »

Prof. Dr. Hasan SERDAROĞLU

Endometriozisin sık görülen belirtileri: Ağrılı adet görme (dismenore), cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi (disparonea), karın alt kadranında ağrı ve gebe kalamama (infertilite) dır. Görüldüğü gibi ağrı,... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Sabri BURHANOĞLU

İlaç kullanımında akılcılık; deney ve gözleme dayalı bilgi birikimiyle oluşturulmuş deneyimliliği sonraki tıbbi tanı ve tedavi edici hekimlik süreçlerinde verimli ve etkili kullanmaktır. İlaç doğru kullanıldığında... Devamı »

Op. Dr. Orhan DOĞAN

Gebelikte en sık ilaç kullanımı gerektiren hastalıklar şunlardır. Solunum sistemi hastalıkları Sindirim sistemi hastalıkları İdrar yolları iltahaplanmaları Vajinal akıntıları Diabet (şeker Hastalığı) Tansiyon... Devamı »

Doç. Dr. Barış EKİCİ

Otizmli çocukların önemli bir bölümü erken yaşta başlanan eğitim ve tedavi ile hastalığı yenebiliyor. Hastalığın belirtilerinin en şiddetli yaşandığı 3-6 yaş arasında aileler umutsuzluğa kapılsa da yapılan... Devamı »

Uzm. Dr. Yılmaz SEZGİN

Boğazım ağrıyor dedi, arkadaş endişeli bir ses tonuyla. Ses kısıklığım da var öksürük de diye devam etti konuşmasına. Kime görüneyim diye de ilave etti Aile hekimine görünebilirsin dedim. Güven... Devamı »

Dyt. Fatma GÖNEN

En sevdiğiniz besinler ilaçlarla etkileşime girebilir, Bu nedenle besin-ilaç etkileşimi konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Bu konuda mutlaka doktorunuzla iletişim halinde olun. Peki hangi besin... Devamı »

Uzm. Dr. Orhan Sevinç CURA

Astım ya da hava yolu hassasiyeti olan çocuklarda tedavi uluslar arası tedavi rehberlerine göre planlanmaktadır. Bu tedavi rehberlerindeki ilk seçenek ilaçlar direkt hava yollarına verilen ilaçlardır.Bu... Devamı »

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

Bifosfonatlar (alendronate, risedronate, ibandronate, zoledronic acid) Kemiğe bağlanır, osteoklast aktivitesini baskılar. Tablet veya enjeksiyon formları vardır. Tablet formunun emilimi zayıf fakat... Devamı »

Op. Dr. Murat ÜSTÜN

Kahverengi Yağ Dokusu Obezitenin Çaresi Olabilir! 2009’da bir grup kanser araştırmacısının erişkinlerde de kahverengi yağ dokusu bulunduğunu saptaması, adeta patlama tarzında yeni bir obezite tedavisi... Devamı »

Op. Dr. Birdal TOSYALI ÇETİNOL

Gebelikte, en masum görünen ilaçların bile bebeğinize zararı olabilir. Size önerilmedikçe hiçbir ilacı kendiliğinizden kullanmayın. Hamilelik dönemi ve öncesinde reçeteli veya reçetesiz satılan tüm ilaçları... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 88 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 119352 kayıt bulundu.