x
Etiketler \ U \

uyku düzensizliği

Uzm. Dr. Mehmet PORTAKAL

Geceleri yeterince uyunmasına karşın sabah yorgun uyanma ve sürekli yorgunluk hissinden dolayı çalışma isteği duymama gibi yakınmaların görüldüğü yumuşak doku romatizması (fibromiyalji), kişiye günlük... Devamı »

Uzm. Pedagog Hakan EMANETOĞLU

Uyku, sanıldığının aksine, dış dünyayla ilişkilerin sınırlandığı bir dönem değildir. Uyku dört basamaktan meydana gelir. Birinci basamak uyku ile uyanıklık arası dönemdir. İkinci basamak hafif uykudur.... Devamı »

Op. Dr. Tevfik Uğur SİPAHİ

Adet düzensizlikleri ne demektir? Adet düzensizlikleri;Adet kanamasının normal periyodunun dışında olması adetlerin beklenenden önce veya sonra gelmesi veya beklenen zamanda olsa bile miktar olarak az... Devamı »

Doç. Dr. Gamze Sinem ÇAĞLAR

Bazen bayanlarda adetler birkaç gün ileri veya geriye düşebilir. Bunun çok sayıda nedeni vardır. Burada önemli olan adet sürenizin kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmasıdır. Kabul edilebilir sınırlar;21... Devamı »

Op. Dr. Şebnem İNAL

Adetin düzensizlikleri hanımların çok sık başvuru yaptıkları bir sağlık sorunudur. Rahim iç duvarı tabakası olan endometrium her ay kalınlaşır ve adet kanaması ile birlikte dökülerek atılır. Menapoz sonrası... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Pratik olması açısından adet düzensizliğini kadın hayatının farklı evrelerinde incelemekte fayda vardır. Bu amaçla kadın hayatını çocukluk, ergenlik, doğurganlık, premenopoz (menopoz öncesi) ve menopoz... Devamı »

Op. Dr. Mehtap ÇİÇEK

Düzenli adet gören kadınlarda ortalama 28 günde bir görülen ve yaklaşık 4-7 gün arası süren kanamalardır. Dolayısıyla 21 günden kısa ,35 günden uzun süren kanamalar adet düzensizliği olarak tanımlanır.... Devamı »

Op. Dr. Alper GÜMÜŞALAN

Düzenli bir adet kanaması olan bir bayanın ortalama 28 günde bir (adet kanamasının ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Pratik olması açısından adet düzensizliğini kadın hayatının farklı evrelerinde incelemekte fayda vardır. Bu amaçla kadın hayatını çocukluk, ergenlik, doğurganlık, premenopoz (menopoz öncesi) ve menopoz... Devamı »

Uzm. Dr. Cem YALÇIN

Sağlıklı uyku NREM ve REM (Hızlı Göz Devinimli) dönemlerinin birbirini belli bir düzenle takip ettiği, yaşamımızın üçte birini kaplayan, yaşla uyku süresinin azaldığı önemli bir durumdur. Uyku Bozuklukları... Devamı »

Dyt. Perihan ÇİÇEK

Uyku Nedir? Uyku beynin bir fonksiyonudur. Hiçbir hayati organın tamamen durmadan, hatta belli beyin bölümlerinin daha fazla çalışırken, vücudun diğer bölümlerinin istirahate sevk edildiği bir haldir.... Devamı »

Op. Dr. Abidin Egemen İŞGÖREN

"Enürezis nokturna” olarak da bilinen uykuda işeme 5 yaşından sonra, ardışık 3 ay boyunca vehaftada en az 2 defa olan ve altta yatan herhangi bir hastalık ya da ilaç etkisi olmaksızın uyku sırasında istemsiz... Devamı »

Op. Dr. Muhammet ERKAN

Yapılan çalışmalar herkes tarafından bilinen” güzellik uykusu” kavramının doğruluğunu bilimsel olarak doğrulamıştır.Yeterli uyku uyuyanların uyku problemi yaşayanlara göre çok daha sağlıklı ve çekici oldukları... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Utku Ogan AKYILDIZ

Uyku, hayatımızın ortalama üçte birini geçirdiğimiz bir dönemdir. İyi bir uyku, hem beyin hem de vücut için yenilenme dönemidir. Uyumadan önceki dönemimiz uyku dönemimizi doğrudan etkilemektedir. Yani... Devamı »

Psk. Dan. Ziya ÜNLÜTÜRK

UYKU BOZUKLUKLARI ‘’Gece tanrisi kendi basina iki ogul yaratir. Bunlardan birisi Uyku tanrisi Hipnoz ve Ölüm tanrisi Tanatos' dur. Ozan Hesiodos'un dizelerine göre: Orada oturur... Devamı »

Op. Dr. Koray CENGİZ

İnsan saglıgnı ve yasam kalitesını olumsuz yönde etkileyen birçok çesıt uyku bozuklugu mevcuttur.BUNLAR; Uykuya dalma ve sürdürmede güçlük Uyanık kalamama... Devamı »

Prof. Dr. Erkan TARHAN

Uyku apneli şöforler, alkoliklerden daha fazla can alıyor! Tıkayıcı Uyku Apnesi (OSAS) Uykuda 10 saniyeden fazla nefesi duran, horlayan ve gündüz dikkatini toparlayamayan, gündüz uyuklama ihtiyacı... Devamı »

Uzm. Dr. Oğuz BAK

REM Uykusu Davranış Bozukluğu Uykuda rüya görürken beynimiz uyanıklıktaki kadar aktif olsa da kaslarımızın hareket etmesi, beynimiz tarafından baskılanır ve rüyada hareket etsek bile gerçek hayatta... Devamı »

Uzm. Dr. İlhan KANDEMİR

Hayatında hiç uyku sorunu yaşamamış insan yoktur. Her insan hayatının bir döneminde en az bir kez uyku sorunu yaşamıştır. Uykusuzluğun ve çok uyumanın nedenleri sayılamayacak kadar çoktur.... Devamı »

Op. Dr. Cahit BOZYEL

İlk görülen adetten menopoza kadar üremeye yönelik her ay tekrarlayan hormonal değişiklik ve adet kanaması ile karakterize, özellikle genital sistem olmak üzere tüm organizmayı etkileyen periyodik değişikliklere... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 82 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 35181 kayıt bulundu.