x
Etiketler \ U \

uyku düzensizliği

Uzm. Dr. Mehmet PORTAKAL

Geceleri yeterince uyunmasına karşın sabah yorgun uyanma ve sürekli yorgunluk hissinden dolayı çalışma isteği duymama gibi yakınmaların görüldüğü yumuşak doku romatizması (fibromiyalji), kişiye günlük... Devamı »

Uzm. Pedagog Hakan EMANETOĞLU

Uyku, sanıldığının aksine, dış dünyayla ilişkilerin sınırlandığı bir dönem değildir. Uyku dört basamaktan meydana gelir. Birinci basamak uyku ile uyanıklık arası dönemdir. İkinci basamak hafif uykudur.... Devamı »

Doç. Dr. Gamze Sinem ÇAĞLAR

Bazen bayanlarda adetler birkaç gün ileri veya geriye düşebilir. Bunun çok sayıda nedeni vardır. Burada önemli olan adet sürenizin kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmasıdır. Kabul edilebilir sınırlar;21... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Pratik olması açısından adet düzensizliğini kadın hayatının farklı evrelerinde incelemekte fayda vardır. Bu amaçla kadın hayatını çocukluk, ergenlik, doğurganlık, premenopoz (menopoz öncesi) ve menopoz... Devamı »

Op. Dr. Tevfik Uğur SİPAHİ

Adet düzensizlikleri ne demektir? Adet düzensizlikleri;Adet kanamasının normal periyodunun dışında olması adetlerin beklenenden önce veya sonra gelmesi veya beklenen zamanda olsa bile miktar olarak az... Devamı »

Op. Dr. Mehtap ÇİÇEK

Düzenli adet gören kadınlarda ortalama 28 günde bir görülen ve yaklaşık 4-7 gün arası süren kanamalardır. Dolayısıyla 21 günden kısa ,35 günden uzun süren kanamalar adet düzensizliği olarak tanımlanır.... Devamı »

Op. Dr. Alper GÜMÜŞALAN

Düzenli bir adet kanaması olan bir bayanın ortalama 28 günde bir (adet kanamasının ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında... Devamı »

Op. Dr. Şebnem İNAL

Adetin düzensizlikleri hanımların çok sık başvuru yaptıkları bir sağlık sorunudur. Rahim iç duvarı tabakası olan endometrium her ay kalınlaşır ve adet kanaması ile birlikte dökülerek atılır. Menapoz sonrası... Devamı »

Op. Dr. Osman ÖZYURT

Genellikle her kadın hayatının çeşitli dönemlerinde adet düzensizliği sorunuyla karşılaşır . Kadınları jinekologlara gitmeye sevk eden ve en çok endişe yaratan sebeplerden biridir.Bu düzensizlikler... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Pratik olması açısından adet düzensizliğini kadın hayatının farklı evrelerinde incelemekte fayda vardır. Bu amaçla kadın hayatını çocukluk, ergenlik, doğurganlık, premenopoz (menopoz öncesi) ve menopoz... Devamı »

Op. Dr. Hakan PEKER

Normal adet, bayanların 21-35 günde (ortalama 28 gün) bir gördükleri, 2-6 gün süren toplam 20-60 ml kan kaybettikleri kanamadır. Bayanın adetinin ilk günüden diğer... Devamı »

Uzm. Dr. Cem YALÇIN

Sağlıklı uyku NREM ve REM (Hızlı Göz Devinimli) dönemlerinin birbirini belli bir düzenle takip ettiği, yaşamımızın üçte birini kaplayan, yaşla uyku süresinin azaldığı önemli bir durumdur. Uyku Bozuklukları... Devamı »

Dyt. Perihan ÇİÇEK

Uyku Nedir? Uyku beynin bir fonksiyonudur. Hiçbir hayati organın tamamen durmadan, hatta belli beyin bölümlerinin daha fazla çalışırken, vücudun diğer bölümlerinin istirahate sevk edildiği bir haldir.... Devamı »

Op. Dr. Abidin Egemen İŞGÖREN

"Enürezis nokturna” olarak da bilinen uykuda işeme 5 yaşından sonra, ardışık 3 ay boyunca vehaftada en az 2 defa olan ve altta yatan herhangi bir hastalık ya da ilaç etkisi olmaksızın uyku sırasında istemsiz... Devamı »

Op. Dr. Muhammet ERKAN

Yapılan çalışmalar herkes tarafından bilinen” güzellik uykusu” kavramının doğruluğunu bilimsel olarak doğrulamıştır.Yeterli uyku uyuyanların uyku problemi yaşayanlara göre çok daha sağlıklı ve çekici oldukları... Devamı »

Uzm. Dr. Gülperi PINARCIK

Uyku Neden Önemlidir? Bebeklerin uykuda büyüdüğü söylenir. Gerçekten de kaliteli bir gece uykusu, bebeğin sağlıklı gelişimde çok etkilidir. Kaliteli uyku uzun ve rahat uykudur. Bebekler Niçin Uykudan... Devamı »

Uzm. Dr. İlhan KANDEMİR

Hayatında hiç uyku sorunu yaşamamış insan yoktur. Her insan hayatının bir döneminde en az bir kez uyku sorunu yaşamıştır. Uykusuzluğun ve çok uyumanın nedenleri sayılamayacak kadar çoktur.... Devamı »

Op. Dr. Fatma GENÇTÜRK ÖZER

Gebelikte uyku bozuklukları uzun zamandır bilinen bir problemdir. Hatta Hipokrat’a kadar uzanır. Bu gebeliğe bağlı uyku problemleri olan kişilere “hydromel” adında baldan yapılan alkollü bir içecek vererek... Devamı »

Prof. Dr. Safiye BİLGİN

Epilepsi ve uyku arasındaki ilişki karmaşık olan karşılıklı bir şekildedir. Uyku ile, özellikle uykunun bazı devrelerinde, epileptik nöbetler ve interiktal EEG deşarjları uyarılabilir. Bunun aksine bazen... Devamı »

Prof. Dr. Erkan TARHAN

Uyku apneli şöforler, alkoliklerden daha fazla can alıyor! Tıkayıcı Uyku Apnesi (OSAS) Uykuda 10 saniyeden fazla nefesi duran, horlayan ve gündüz dikkatini toparlayamayan, gündüz uyuklama ihtiyacı... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 119 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 35230 kayıt bulundu.