x
Etiketler \ U \

ultrasonla down sendromu anlaşılır mı

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine ERGÜN

DOWN SENDROMU NEDİR Down Sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı... Devamı »

Uzm. Dr. Esra ATAMAN

Genetik yapımız eşsiz bir muntazamlıkla düzenlenip paketlenmiştir. Her bir özelliğimizi, hastalıklarımızı, hastalıklara yatkınlıklarımızı belirleyen 20-25 bin civarında genimiz vardır. Bu genlerin dizili... Devamı »

Prof. Dr. Necat İMİRZALIOĞLU

NIFTY TEST Değerli Anne Adayları, Hamilelik süreci hayatınızdaki en özel, bir o kadar da sorumluluk gerektiren dönemlerin başında gelir.Bu sürece kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız ile birlikte... Devamı »

Prof. Dr. Yakup ERATA

Down Sendromu, en sık zeka engeli yapan, doğuştan gelen bir bozukluktur. Bebeğin “fazladan” bir kromozoma sahip olmasından kaynaklanır. Vücudumuzun bütün hücrelerinde kromozomlar vardır ve genetik özelliklerimizi... Devamı »

Op. Dr. Turgay KARAKAYA

Doğum Öncesi Tarama Testleri Gerekli midir? 1. Down Sendromu Nedir? Bu hastalıkyenidoğanlarda en sık görülen kromozomal anomalidir. Yaklaşık her 700 doğumda bir görülmektedir. Halk arasında mongolizm... Devamı »

Doç. Dr. Ayşe PARLAKGÜMÜŞ

Kombine test( ikili tarama testi): Anne yaşı, fetüsün ense kalınlığı ve gebelik hormonlarından PAPP-A ve serbest β-hCG düzeylerini kullanarak bebekte Down sendromu olma riskini istatistiksel olarak gösterir.11-14.... Devamı »

Prof. Dr. Özgür DEREN

Anne Kanından Down Sendromu Taraması (Trizomi Taraması) Nedir? Anne kanından trizomi tarama testi; (Non- Invasive Fetal Trisomy Test) yani girişimsel olmayan fetal trizomi testi; bebeğinizin Trizomi... Devamı »

Prof. Dr. Murat YAYLA

Ense kalınlığı testi nedir? Gebeliğin 11-14 haftaları arasında ultrasonografi ile yapılan basit bir testtir. Uygun pozisyonda bebeğin ense kalınlığı ölçülür ve bilgisayar... Devamı »

Prof. Dr. Hakan ŞATIROĞLU

Doğum öncesi bebek hakkında bilgi edinmek, henüz o doğmadan hastalıkları ve doğum sonrası ortaya çıkabilecek müdahale gerektiren durumlara karşı önlem almak, hatta gebelik devam... Devamı »

Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN

İkili test nedir? Gebeliğin 11-13. haftaları arasında bebeğin ense kalınlığının (NT) ölçülmesi ve de anne adayının kolundan kan alınarak PAPP-A ve HCG hormon düzeylerinin kombine edilmesi ile yapılır.... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 10 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 349 kayıt bulundu.