x
Etiketler \ T \

tırnak yaraları

Prof. Dr. Burhan ENGİN 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Prof. Dr. Sıdıka KURUL 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
ziyaretci-2564044 - tarihinde sordu.
Uzm. Dr. Sevil ÖZDÖL 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 8093 kayıt bulundu.
Tırnaklar

Tırnaklar

Yrd. Doç. Dr. Zahide ERİŞ EKEN

TIRNAKLAR: Tırnaklarımız el ve ayak uçlarının koruyucu örtüleridir. Keratin denilen sert dayanıklı proteinden oluşur. El tırnakları ayda 3,5mm, ayak tırnakları ayda 1,6 mm uzar. Tırnak uzaması yaşa,... Devamı »

Yatak yaraları

Yatak yaraları

Op. Dr. M. Türker ÖZYİĞİT

Bası yarası, dekübit ülseri ve yatak yarası terimleri doku ülserasyonunu tanımlamak için eşanlamlı kullanılan kelimelerdir. Duyu algısının azalması, idrar ve dışkı kontrolunun olmaması, dokunun nemli... Devamı »

Ağız yaraları

Ağız yaraları

Doç. Dr. Teoman DAL

Ağızda konuşmaya ve yemek yemeye engel olacak kadar şiddetli ağrıya yol açan ve ara ara tekrarlayan yaralar pek çok sağlıklı insanda görülebilmektedir. En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve... Devamı »

Tırnak hastalıkları!

Tırnak hastalıkları!

Uzm. Dr. Mukaddes ÖZCAN

Tırnaklara kimi zaman yeterince önem verilmese de, hastalıkları oldukça sıktır. Bazı cilt hastalıkları tırnakları da etkileyebilir. Mantarlar, tırnak hastalıklarının en sık görülen etkenidir. Sedef hastalığı... Devamı »

Tırnak batması

Tırnak batması

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Tırnak batması, sıklıkla ayak başparmağında görülen ağrılı bir hastalıktır. Ayak başparmağı tırnağının yan kenar ucundaki sivri kenarının cilde batması ile gelişir. Burada daha sonra bir emflamasyon,... Devamı »

Tırnak kalınlaşması

Tırnak kalınlaşması

Doç. Dr. Gülru ERDOĞAN

Tırnakta renk değişikliği ve kalınlaşma özellikle orta yaş kadın hastalarda sık görülen bir şikayettir. Bunların değişik nedenleri olabilir. Özellikle şeker hastaları ya da dolaşım bozuklukları olan hastalarda... Devamı »

Tırnak hastalıkları,

Tırnak hastalıkları,

Op. Dr. Nezail DEMİRCİLER

Tırnak Batması Onarımı Tırnak batması çoğunlukla ayak başparmağında görülür. Tırnak kenarları yumuşak dokuya doğru büyüme göstererek batma ve yumuşak dokuda hasarlanma ve ilthaplanmalara neden olur.... Devamı »

Tırnak yeme

Tırnak yeme

Uzm. Dr. Selcen ESENYEL

Tırnak Yeme Nasıl Bir Davranıştır? Tırnak yeme, yaygın bir stres azaltma davranışıdır. Herhangi bir stres, heyecan, sıkkın bir durum veya boş zamanında tırnağınızı ağzınızda bulursunuz. Ayrıca aileden... Devamı »

Tırnak batması!

Tırnak batması!

Op. Dr. Bülent KOÇ

Tırnak batması pek çok insanda görülen, kişinin yürümesini,iş görmesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir patolojidir. Tırnak batması tüm ayak parmaklarında olabilmekle beraber genellikle... Devamı »

Tırnaklar ve beslenme

Tırnaklar ve beslenme

Dyt. Gülhan KOCA

Beslenme ve Tırnak Sağlığı Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme çok önemlidir. Günlük yaşantımızda ellerimiz ve dolayısıyla tırnaklarımız hep göz önündedir.... Devamı »

Tırnak hastalıkları

Tırnak hastalıkları

Uzm. Dr. Arzu KAYNAK

Sağlıklı tırnaklar hep daha çekicidir. Onlar kişinin, alışkanlıklarını ve sağlığını yansıtırlar. Tırnaklar el ve ayak parmak uçlarında bulunan deri hücreleri tarafından üretilir. Tırnakların keratinden... Devamı »

Kedilerde kronik ağız yaraları

Kedilerde kronik ağız yaraları

Vet. Tülin ÖZCAN

KEDİLERİN KRONİK GİNGİVİTİS VE STOMATİTİSLERİ (KEDİLERİN AĞIZ YARALARI) NEDENLERİ:Belirgin bir nedeni olmamakla birlikte , alta yatan nedenin bağışıklık sistemi yetersizliği olduğu düşünülmektedir.... Devamı »

Evliliğimiz ve çocukluk yaralarımız

Evliliğimiz ve çocukluk yaralarımız

Uzm. Psk. Elvan UZUN

Ünlü Evlilik Terapisti Harville Hendrix “hak ettiğiniz aşkı yaşayın” isimli kitabında; imago teori’ den bahseder.”İmago” nun karşılığı “bir kişinin ya da şeyin temsil edilmesi” ”suret”, ”benzerlik” anlamındadır. Sizin... Devamı »

Çocukluk yaralarımızı kim iyileştirecek?

Çocukluk yaralarımızı kim iyileştirecek?

Uzm. Psk. Bahar ERDEN

İlişki örüntülerini gözden geçirme farkındalığı olan her insan gibi, ben de zaman zaman hem de bu konunun artık uzmanı olduğum için bu soruları kendime sorarım: Neden bazı kişilere diğerlerinden daha fazla... Devamı »

Rahim ağzı yaraları ve tedavisi

Rahim ağzı yaraları ve tedavisi

Op. Dr. Rami ASKER

Rahim ağzı yarası ve tedavisi: Vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar hanımlar da oldukça sık rastlanan,günlük yaşantıyı ,cinsel hayatı ,kadının özgüvenini etkileyen tedavisi aslında basit olan fakat tedavi... Devamı »

Rahim ağzı yaraları

Rahim ağzı yaraları

Op. Dr. Ayşe DARAMA

~~RAHİM AĞZI YARASI TANISI NASIL KONUR? Tanı jinekolojik muayenede spekulum denen vajinaya yerleştirilen bir alet aracılığıyla çıplak gözle konur. Görüntü olarak rahim ağzı şiş, ödemli, kırmızı, bol... Devamı »

Geçmeyen yaralara dikkat

Geçmeyen yaralara dikkat

Op. Dr. Selahattin TULUNAY

1970 ‘li yılların ortalarında tıp fakültesine kaydoldum ve hocalarımızdan eğitimimiz sırasında hep başlıktaki cümleyi duyduk. Malumunuz asrın hastalığı olan kanser her organda olabildiği... Devamı »

Tırnak batması ve tedavi yöntemleri

Tırnak batması ve tedavi yöntemleri

Prof. Dr. Murat EMİROĞLU

Tırnaklarınızı, özellikle de başparmak tırnağınızın kenarlarını çok kısa kesiyorsanız tırnak batmasına zemin hazırlamış olursunuz. Bir çok kişi tırnaklarını keserken tırnak kenarlarını köşeli bırakmak... Devamı »

Tırnak batması ve tedavi seçenekleri

Tırnak batması ve tedavi seçenekleri

Uzm. Dr. Aslı AYTEKİN

Tırnağın dış kısımlarının içine gömülerek ağrı, enfeksiyon ve yara oluşturmasına "tırnak batması" denir. En sık ayak başparmaklarında görülür. Batık tırnak, tedavi edilmediği taktirde hem tırnak yatağına... Devamı »

Mantarlı tırnak bakımı nasıl yapılmalı?

Mantarlı tırnak bakımı nasıl yapılmalı?

Dr. Özgül AKDEMİR ERDEM

Diğer adı Onikomikoz olan mantar enfeksiyonu sadece kozmetik bir sorun değildir. Mantar enfeksiyonu tırnağın yapısını bozarak kalınlaşmasına ve sertleşmesine aynı zamanda ayakta kötü kokuya da neden olur. Tırnak... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 47 kayıt bulundu.