x
Etiketler \ T \

tırnak düşmesi

Yrd. Doç. Dr. Zahide ERİŞ EKEN

TIRNAKLAR: Tırnaklarımız el ve ayak uçlarının koruyucu örtüleridir. Keratin denilen sert dayanıklı proteinden oluşur. El tırnakları ayda 3,5mm, ayak tırnakları ayda 1,6 mm uzar. Tırnak uzaması yaşa,... Devamı »

Doç. Dr. Gülru ERDOĞAN

Tırnakta renk değişikliği ve kalınlaşma özellikle orta yaş kadın hastalarda sık görülen bir şikayettir. Bunların değişik nedenleri olabilir. Özellikle şeker hastaları ya da dolaşım bozuklukları olan hastalarda... Devamı »

Op. Dr. Nezail DEMİRCİLER

Tırnak Batması Onarımı Tırnak batması çoğunlukla ayak başparmağında görülür. Tırnak kenarları yumuşak dokuya doğru büyüme göstererek batma ve yumuşak dokuda hasarlanma ve ilthaplanmalara neden olur.... Devamı »

Dyt. Gülhan KOCA

Beslenme ve Tırnak Sağlığı Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme çok önemlidir. Günlük yaşantımızda ellerimiz ve dolayısıyla tırnaklarımız hep göz önündedir.... Devamı »

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Tırnak batması, sıklıkla ayak başparmağında görülen ağrılı bir hastalıktır. Ayak başparmağı tırnağının yan kenar ucundaki sivri kenarının cilde batması ile gelişir. Burada daha sonra bir emflamasyon,... Devamı »

Uzm. Dr. Selcen ESENYEL

Tırnak Yeme Nasıl Bir Davranıştır? Tırnak yeme, yaygın bir stres azaltma davranışıdır. Herhangi bir stres, heyecan, sıkkın bir durum veya boş zamanında tırnağınızı ağzınızda bulursunuz. Ayrıca aileden... Devamı »

Uzm. Dr. Mukaddes ÖZCAN

Tırnaklara kimi zaman yeterince önem verilmese de, hastalıkları oldukça sıktır. Bazı cilt hastalıkları tırnakları da etkileyebilir. Mantarlar, tırnak hastalıklarının en sık görülen etkenidir. Sedef hastalığı... Devamı »

Prof. Dr. Orhan ŞEN

Sağ­lık­lı göz ka­pa­ğı gö­zün renk­li kıs­mı­nı 1- 1,5 mm ka­dar ör­tü­yor. Eğer bu ora­n da­ha faz­la ol­ursa göz ka­pa­ğı dü­şük­lü­ğü ola­rak ka­bul edi­li­r. Dü­şük­lük tek ta­raf­lı ol­du­ğun­da... Devamı »

Op. Dr. Banu GÖKER ÖZDEMİR

Günümüz çağında doğal yollardan hamilelik elde etme oranları giderek azalmakta ve belirgin bir şekilde artan sayıda çift bu konuda profesyonel yardım almaktadır. Şüphesiz ki bunu etkileyen bir çok çevresel... Devamı »

Psk. Kubilay Göksel EREN

Genel olarak çocukların bir çocuğunda görülentırnak yemedurumu çok fazla korkulacak bir durum değildir. Çocuk yemek yeme gibi belli başlı davranış şekli olarak, parmak emme, cinsel uzuvlarına dokunma gibi... Devamı »

Uzm. Dr. Ertuğrul GÜLER

Çocuklar neden tırnaklarını yer? Çocuğunuz birçok nedenle tırnaklarını yiyor olabilir – merak, can sıkıntısı, stres, alışkanlık veya taklit bunlardanbazılarıdır. Tırnak yemek ”gerginlikten gelen alışkanlıklar”... Devamı »

Uzm. Dr. Ertuğrul GÜLER

Tırnakları kısa tutun. Bebeğinizin tırnakları yumuşak olsa da, derisini çizebilir! Tırnakları sık sık keserek, keskin köşelerin oluşmasını önleyin. Doğru araçları kullanın: Bebeğinizin minicik parmaklarına... Devamı »

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine ERGÜN

ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAK YER Araştırmalar, çocukların büyük çoğunluğunda zaman zamantırnak yemedavranışı olduğunu göstermektedir bunlardan pek çoğunda tırnak yemeyi sürdürür. Bunun sonucunda tırnaklarda... Devamı »

Psk. Serap DUYGULU

Özellikle çocuklarda davranış bozuklukları olarak tanımlayacağımız bazı davranışlar görmek mümkündür.Bir çok çocuğun ortak sorunu olan bu bozuklukların bazıları kolaylıkla tedavi edilirken bazılarında... Devamı »

Uzm. Dr. Armin MÜŞTAK

Tip dilinde Onychocryptosis adlandırdığımız tırnak batması sorunu tırnak matriksinin şekil değişikliği nedeniyle büyüyen tırnağın çevreleyen deri ve yakın doku içine dönmesi neticesinde ortaya çıkar. Kişinin... Devamı »

Psk. Sadık SUN

Tırnak Yeme Nedir? Çocukların %34 (yaklaşık olarak üçte birinde)’ün de görülen ve genelde 3 ya da 4 yaş civarı başlayan sıklığı ergenlik döneminde artan ve yetişkinlik döneminde de devam edebilen kişinin... Devamı »

Uzm. Dr. Şehriyar NAZARİ

Tırnak batması, ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır. Bu durum genellikle ayak başparmağında oluşur. Tırnak Batması Nedenleri En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak... Devamı »

Doç. Dr. Emel ERDAL ÇALIKOĞLU

Tırnak mantarı tedavisinde neden lazer kullanılmaktadır? Tırnak mantarı tedavisinin etkili bir şekilde yapılabilmesi için ağızdan alınan mantar haplarının kullanılması gerekir. Ancak mantar hapları... Devamı »

Uzm. Dr. Filiz KILIÇ

PARMAK EMME Emmek her bebeğin sahip olduğu bir reflekstir. Aynı zamanda rahatlama ve doyum sağlama aracıdır. Parmak emme bebeklik döneminde doğal bir olaydır. Hemen tüm bebekler acıktığında, huzursuz... Devamı »

Psk. Sultan GÖK

Tırnak yeme davranışı genellikle 3-5 yaşlarında başlar. Çocuğun bu davranışının altında sebep bazen çevresindeki bir başkasını taklit etme olabileceği gibi çocuğun iç dünyasındaki çatışmalardan, kaygı... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 25 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 5762 kayıt bulundu.