x
Etiketler \ S \

süt hormonları

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

İnsanoğlu, çeşitli memeli hayvanların kendi yavrularının büyümesi için ürettikleri sütten yararlanmayı, çok eski çağlarda öğrenmiştir. Ülkemizde genelde inek sütü tercih edilmektedir. Çeşitli toplumlar;... Devamı »

Doç. Dr. Fevzi BALKAN

Vücudumuzdaki yağ oranın artmasına obezite adı verilmektedir. Erkeklerde vücut yağ oranın %20, kadınlarda %30’u geçmesi durumu artık vucutta değişimlerin başladığının göstergesidir. Yağlanma başlangıçta... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

25 yaşından itibaren vücutta neler değişiyor? Bu yaşlarda bayanlar için gebelik, erkekler için askerlik süreci vücut ağırlığında dalgalanmalara sebep olabiliyor. Her şeyden önce evlilik ile birlikte... Devamı »

Uzm. Dr. Anıl YEŞİLDAL

Annelerin en çok önem verdikleri konulardan bir tanesi de bebeklerini en sağlıklı şekilde besleyebilmek. Biraz da reklam baskısıyla, anneler bir an önce bebeklerine süt vermek isterler. Oysa her canlının... Devamı »

Op. Dr. Eyüp YELDAN

Sütün içerisinde kendiliğinden bulunan şekere laktoz denir ve sindirim için laktaz enzimine ihtiyaç vardır. Vücudumuz laktoz şekeriniz yeterince sindiremeyebilir bu durum doğuştan olabilir veya yetişkin... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir GÜLCAN

Anne sütünün yararları ve emzirmenin önemi saymakla bitmez. Emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Her memeli canlı gibi insanlar da yavrusunu doğumdan hemen sonra emzirmelidir. * Her... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

KEÇİ SÜTÜ İnsanoğlu, çeşitli memeli hayvanların kendi yavrularının büyümesi için ürettikleri sütten yararlanmayı, çok eski çağlarda öğrenmiştir. Farklılıklar göstermekle birlikte toplumlar; inek, koyun,... Devamı »

Dyt. Gamze ŞANLI AK

Süt, son zamanlarda sıklıkla tartışılır bir konu haline geldi hatta bazı çevrelerde sütü hayatımızdan çıkarmamız gerektiğine dair konuşmalar yapıldığına şahit oluyorum. Bu durum birçok kişide süt ile ilgili... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

SÜT VE ÖNEMİ Beslenme, pek çok insan tarafından karın doyurmak, açlığı bastırmak, canın istediği besinleri tüketmek şeklinde tanımlanmaktadır. Halbuki vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve 50’ye yakın türde... Devamı »

Dr. Dt. E. Bihter GÜRLER

Bebekler doğduğunda dişsiz gibi görünseler de 20 adet süt dişi formunu tamamlamış olarak çene kemiğinde saklı bir şekilde yerini almıştır. Bu dişlerin tamamı ilk 3 yaş içinde tamamlanmaktadır. Doğumdan... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

Anne sütü zamanında doğan, fetal depoları anneden yeterli oranda alan her yenidoğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan... Devamı »

Op. Dr. Çağlar YAZICIOĞLU

Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasında hormonların etkisiyle gelişen meme bezlerinden süt... Devamı »

Dyt. Sinem NERGİZOĞLU

Son yıllarda yapılan araştırmalarla keçi sütünün insan beslenmesinde son derece yararlı etkileri bulunmuş ve keçi sütüne verilen önem artmıştır. Önceleri sadece keçi yetiştirilen köylerde süte ulaşmak... Devamı »

Dyt. Zülal YALÇIN

Annelerin, yeni dünyaya gelen bebekleri için mucizevi bir besin kaynağı olan anne sütü ile bebeklerini beslemeleri çok önemlidir. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemlerini düzenleyen ,koruyan ve büyüme... Devamı »

Dr. Dt. Aylin GENÇKAN

Çocuğunuz ilk süt dişi sürdüğündepedodontistile tanışmalıdır. Bu dönemdepedodontistçocuğunuzun diş, diş etleri, dil, damakve yumuşak dokularınımuayene eder. Ağız ve diş temizliğinin nasıl yapılması gerektiği,... Devamı »

Dyt. Zehra GÖKTAŞ

Emzirme dönemindeki annelerin büyük çoğunluğu zaman zaman bebeklerinin yeterince süt alıp almadıklarından endişe eder. Vücudun ürettiği süt miktarı, bebeğe verilen mama miktarı gibi kontrol edilemediği... Devamı »

Uzm. Dr. Dt. Sevgen ERALP

3-4 aylık bebeğin huzursuzluk sebebi dişler olabilir mi diye, gözleri bebeğinin ağzındadır her anne babanın... Diş çıkarma serüveni aslında o kadar uzun bir süreçtir ki, bebeğin huzursuzluk sebebi olarak... Devamı »

Uzm. Dr. Dt. Sevgen ERALP

Bebeğiniz artık büyüdü ve süt dişleri çıkmaya başladı. Bu dönemde merak edilen en önemli sorulardan biri de süt dişlerinin temizlenmesi gerekir mi ve nasıl temizleyebiliriz? Ya da süt dişleri neden bu... Devamı »

Uzm. Dr. Orhan Sevinç CURA

Bebeğin bir öğünde alacağı miktarı, kilosunu 15 ile çarparak, bir günde alacağı toplam miktarı da kilosunu 150 ile çarparak hesaplarız. Örneğin 3 kilo bir bebeğin bir kerede alacağı anne sütü miktarı 45... Devamı »

Uzm. Dyt. Hande SEVEN AVUK

Süt ve süt ürünleri başlıca kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller ile A vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini (Riboflavin) içermektedir. Süt ve süt ürünlerinin yetersiz olduğu vitaminler... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 91 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 21203 kayıt bulundu.