x
Etiketler \ S \

sporcu yaralanması

Doç. Dr. Alihan DERİNCEK

Menisküs, diz eklemi içinde uyluk ve kaval kemiklerinin eklem yüzleri arasından kıkırdak yapıda ‘C’ şeklindeki yapılardır. Bir tür amortisör gibi davranarak diz eklemine gelen yükü uygun şekilde aktarır,... Devamı »

Uzm. Dr. Ateş ŞENDİL

Günümüzün elit sporcularının bir enfeksiyöz hastalığa yakalanmaya geçmiş yıllardaki sporculardan daha meyilli olmaları muhtemeldir. Bunun nedenleri arasında 1) Antrenman şiddetinin ve dolayısıyla da... Devamı »

Op. Dr. Adem AYDIN

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sportif aktiviteler oldukça önem kazanmıştır. Sporcularda sakatlık sonrası kısa süre içinde başarı beklentisi, bilinçsizce yapılan egzersizler, spor öncesi... Devamı »

Dyt. Serpil TARMAN

Sağlıklı bir yaşam için beslenmenin ve sporun önemi önceden beri bilinmektedir. Hipokrat M.Ö. 480 yılında sağlıklı yaşamın temel ilkesini şu şekilde açıklamıştır. “Sağlıklı yaşam, bireyin beden... Devamı »

Fzt. İbrahim BABAYİĞİT

Vucutta uyluk (femur) ve kaval (tibia) kemikleri arasında bulunan yapıya meniscust denilir. Bir diz eklemi içerisinde iç ve dış olmak üzere 2 adet meniskeal yapı vardır. MENİSCUSTÜN ÖZELLİKLERİ; 1)iki... Devamı »

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Ön çapraz bağ yaralanmaları nasıl olur? Ön çapraz bağ kopması yüklenilen dizde rotasyon kuvvetinin olması ile görülür. Ön çapraz bağ yırtıklarından sonra dizde aşırı şişlik ve ağrı görülür. Tanı... Devamı »

Uzm. Dr. Ateş ŞENDİL

Spordan istenilen sonucu alabilmek ve güçlü bir performans sergileyebilmek için yenilen içilen yiyeceklerin önemi çok büyüktür. Bir kere öncelikle vücut ağırlığının korunması için harcanan ve alınan enerji... Devamı »

Prof. Dr. Ümit TÜRSEN

Spor yapmanın önemi tartışılmayacak konular arasındadır. Bu nedenle herkes kendi tarzını belirleyerek günlük küçük egzersizlerin yanı sıra spor dallarına yönelmelidir. Özellikle küçük yaşlarda başlandığında... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Tüm spor yaralanmalarının % 5’i kasık bölgesinde olur. “Sporcu Fıtığı” kompleks bir terim olup, kasık bölgesi ön veya arka duvarında gizli zayıflıklar veya yırtılmalar içeren bir tablodur. Bugüne... Devamı »

Prof. Dr. Ender ÖDEMİŞ

Her yıl milyonlarca çocuk ve genç yarışmalı sporlara katılım için hekim raporu alıyor. Aynı zamanda spor yaparken aniden kaybedilen insanların haberleri de hiç de az değil. Sağlık yönünden diğer insanlara... Devamı »

Uzm. Dyt. Özgecan ASTARLI

SPORCU BESLENMESİ İster profesyonel sporcu olun isterseniz zevk için spor yapın, değişmez bir kural olarak ne yiyeceğinizi ve ne zaman yiyeceğinizi bilmek sportif başarı için formülün önemli bir parçasıdır.... Devamı »

Uzm. Dr. Önder Taylan ÇİFÇİ

Proloterapi, zayıflamış eski işlevselliğini kaybetmiş eklemleri, kıkırdakları, ligamentleri ve tendonları güçlendirmek tekrar eski haline getirmek için proliferan solüsyonların enjeksiyonu ile karakterize... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Aylin HASBAY BÜYÜKKARAGÖZ

Günümüzde egzersizin sağlık açısından olumlu etkilerinin bilinmesine karşın, yoğun spor aktivitelerinin özellikle üreme ve iskelet sisteminde olmak üzere, bazı riskleri de beraberinde taşıdığı belirlenmiştir.... Devamı »

Dyt. Banu KAZANÇ

Sporcular performanslarını arttırmak adına zamanlarının büyük bölümünü antrenman yaparak geçiriyorlar. Fakat bu performansın artmasında büyük etken olan beslenmelerine ne kadar dikkat ediyorlar? Sağlıklı... Devamı »

Dt. Fitnat FİŞEKÇİ

Günümüz koşulları, gelişen teknoloji ve artan sorumluluklarımız beraberinde mevcut hayat tempomuzu arttırmaktadır. Bütün bunlar olurken ihmal ettiğimiz kendi sağlığımız ve bir türlü değiştiremediğimiz... Devamı »

Dyt. Nihal DURUKAN KELEŞ

Sağlıklı yetişkinlerin yeterli ve dengeli beslenmeleri için günlük almaları gereken enerjinin %55-60’ının CHO’lardan, %12-15’inin proteinlerden ve %25-30’unun yağlardan gelmesi gerekmektedir. Sporcularda... Devamı »

Op. Dr. Barış ÇAKIR

Yaz sporları ile ilgileniyorsunuz ve gögüsleriniz küçükse kas zarı altı damla silikon sizin için doğru tercih olmaktadır. Spor yapan hanımlar için tüm kaslarının... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 17 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 1539 kayıt bulundu.