x
Etiketler \ S \

sporcu yaralanması

Doç. Dr. Alihan DERİNCEK

Menisküs, diz eklemi içinde uyluk ve kaval kemiklerinin eklem yüzleri arasından kıkırdak yapıda ‘C’ şeklindeki yapılardır. Bir tür amortisör gibi davranarak diz eklemine gelen yükü uygun şekilde aktarır,... Devamı »

Op. Dr. Adem AYDIN

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sportif aktiviteler oldukça önem kazanmıştır. Sporcularda sakatlık sonrası kısa süre içinde başarı beklentisi, bilinçsizce yapılan egzersizler, spor öncesi... Devamı »

Fzt. İbrahim BABAYİĞİT

Vucutta uyluk (femur) ve kaval (tibia) kemikleri arasında bulunan yapıya meniscust denilir. Bir diz eklemi içerisinde iç ve dış olmak üzere 2 adet meniskeal yapı vardır. MENİSCUSTÜN ÖZELLİKLERİ; 1)iki... Devamı »

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Ön çapraz bağ yaralanmaları nasıl olur? Ön çapraz bağ kopması yüklenilen dizde rotasyon kuvvetinin olması ile görülür. Ön çapraz bağ yırtıklarından sonra dizde aşırı şişlik ve ağrı görülür. Tanı... Devamı »

Uzm. Dyt. Özgecan ASTARLI

SPORCU BESLENMESİ İster profesyonel sporcu olun isterseniz zevk için spor yapın, değişmez bir kural olarak ne yiyeceğinizi ve ne zaman yiyeceğinizi bilmek sportif başarı için formülün önemli bir parçasıdır.... Devamı »

Uzm. Dr. Önder Taylan ÇİFÇİ

Proloterapi, zayıflamış eski işlevselliğini kaybetmiş eklemleri, kıkırdakları, ligamentleri ve tendonları güçlendirmek tekrar eski haline getirmek için proliferan solüsyonların enjeksiyonu ile karakterize... Devamı »

Prof. Dr. Ender ÖDEMİŞ

Her yıl milyonlarca çocuk ve genç yarışmalı sporlara katılım için hekim raporu alıyor. Aynı zamanda spor yaparken aniden kaybedilen insanların haberleri de hiç de az değil. Sağlık yönünden diğer insanlara... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Tüm spor yaralanmalarının % 5’i kasık bölgesinde olur. “Sporcu Fıtığı” kompleks bir terim olup, kasık bölgesi ön veya arka duvarında gizli zayıflıklar veya yırtılmalar içeren bir tablodur. Bugüne... Devamı »

Prof. Dr. Ümit TÜRSEN

Spor yapmanın önemi tartışılmayacak konular arasındadır. Bu nedenle herkes kendi tarzını belirleyerek günlük küçük egzersizlerin yanı sıra spor dallarına yönelmelidir. Özellikle küçük yaşlarda başlandığında... Devamı »

Dyt. Nihal DURUKAN KELEŞ

Sağlıklı yetişkinlerin yeterli ve dengeli beslenmeleri için günlük almaları gereken enerjinin %55-60’ının CHO’lardan, %12-15’inin proteinlerden ve %25-30’unun yağlardan gelmesi gerekmektedir. Sporcularda... Devamı »

Dt. Fitnat FİŞEKÇİ

Günümüz koşulları, gelişen teknoloji ve artan sorumluluklarımız beraberinde mevcut hayat tempomuzu arttırmaktadır. Bütün bunlar olurken ihmal ettiğimiz kendi sağlığımız ve bir türlü değiştiremediğimiz... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 11 kayıt bulundu.
- tarihinde sordu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 1794 kayıt bulundu.