x
Etiketler \ S \

sitolojik bulgular

Prof. Dr. Babür DORA

Epilepsi nedir? Neden ortaya çıkar? Epilepsi beyinde oluşan anormal elektriksel deşarjlar sonucunda ortaya çıkan bilinç kaybı, kasılmalar, hayal görmeler gibi bulgularla kendini... Devamı »

Uzm. Dr. Mehmet TURFANDA

Astım akciğerlere kadar olan hava yollarınınbir uyarı ile daralaması sonucu öksürük, nefes darlığı, hışıltı şikayetlerinden en az birinin olmasıdır.Sağlıklı bir kişide bu soluma olayı kolayca gerçekleşir.... Devamı »

Op. Dr. Hamdi KOÇER

Meme kanserinde, tedavinin başarı şansı ile bu hastalıktan tamamen kurtulmanın ön koşulu erken tanıdır. Memedeki kitle henüz daha bir kaç milimetre çapında iken mamografide görülebilir... Devamı »

Uzm. Dr. Tolga Enver YÜCETÜRK

Ürik asit kristallerinin birikip eklem iltihabına neden olduğu eklemlerde aşırı hassasiyet, ağrı, sıcaklık artışı, şişlik ve kızarıklık görülür. Etkilenen eklemin üzerindeki cilt bölgesi parlak görünümdedir... Devamı »

Uzm. Dr. Tolga Enver YÜCETÜRK

Romatoid artrit bulguları genelde dalgalanmalar gösterir. Yani eklem şikayetlerinde bazı zaman artış olurken, bazen de yatıştığı, durulduğu dönemler olur. En sık görülen bulguları şunlardır: Eklem... Devamı »

Prof. Dr. Nihat SAPAN

AD tipik olarak bebeklikte başlar. Yoğun kaşıntı ve deri hiperreaktivitesi AD in en önemli bulgularındandır. Kaşıntı genellikle geceleri artar. Deride kaşıntı nedeniyle oluşan sıyrıklar ve soyulmalar egzematöz... Devamı »

Op. Dr. Ahmet UMAY

Diyabetik retinopatide erken bulgular küçük damar balonlaşması (mikroanevrizma) ve retina kanamalarıdır. Bu kanamalardan kaynaklanan sıvı sızıntısı sonucunda, makula denilen görme merkezinde ödem denilen... Devamı »

Prof. Dr. Kemal ARIKAN

Kanser hastalarında %20-45 oranında depresyona, %15-75 oranında deliryuma rastlanmaktadır. Bunların yanısıra akut stres bozukluğu, tıbbi duruma bağlı anksiyete bozukluğu, postravmatik stres bozukluğu,... Devamı »

Prof. Dr. Nuran GÜRSES

Kabakulak paramyxovirus’ların neden olduğu vücuttaki bezler ve sinir sistemini tutan bulaşıcı bir hastalıktır. Virus solunum yoluyla ve doğrudan temas sonrası bulaşır.Çocukluk döneminde... Devamı »

Op. Dr. Alparslan DEMİR

Gebelik ne zaman başlar? Gebelik; yumurtalıklardan atılanyumurtanın (ovum), erkekten gelenspermle döllenmesi sonucu oluşanembrionun gelişimi ile birlikte annedeoluşan değişikliklerin tümünü kapsayanbir... Devamı »

Prof. Dr. Turan USLU

Huzursuz bacak sendromu otururken ya da uzanmış durumdayken bacakların hat safhada rahatsız hissedilmesi ile karakterli bir durumdur ve ayağa kalkmayı ya da... Devamı »

Op. Dr. Erkan AKTAN

Orta Kulak İltihabı Bulguları Nelerdir? Orta kulak iltihabı olan çocukta genellikle huzursuzluk, kusma, bulantı, ateş, devamlı bir hareketlilik, ağlama hali vardır. Kendini ifade edebilen çocuklar,... Devamı »

Prof. Dr. Bülent CANBAZ

Beyin tümörü deyimi genellikle kafatası, beyin zarı, beyin dokusunun kendisi, kafa içi kan damarları, doğumsal kalıntı dokuları, kafa içi salgı bezi olan hipofizden gelişen yada başka bir organ tümörünün... Devamı »

Uzm. Psk. Banu VARDAR

0-3 yaş, insan hayatının en önemli dönemidir. Bu döneme sadece bakım yılları olarak bakmak, anne babaları büyük bir yanılgıya götürmektedir. Anne ve babalar, bebeklerin ve küçük çocukların sevgiye... Devamı »

Op. Dr. Kenan ERTOPÇU

MENAPOZ NE ZAMAN VE NASIL OLUR? BULGULARI, RİSKLERİ VE GÜNCEL TEDAVİLERİ (HORMON TEDAVİSİ) NELERDİR? Op.Dr.Kenan Ertopcu Kadınlarda üreme döneminin sonu olarak kabul edilen menopoz en az bir yıl... Devamı »

Prof. Dr. Osman AKDEMİR

Son 30 yılda yapılan araştırmalar özellikle kalp ve damar hastalığı için riskli kişilerin evcil hayvan sahibi olmaya özendirilmesinin yepyeni bir koruyucu hekimlik stratejisi olabileceğini düşündürüyor.... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 16 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 26838 kayıt bulundu.