x
Etiketler \ S \

safra kesesi ağrısı nerde olur

Prof. Dr. Ahmet TÜRKÇAPAR

Safra kesesi karaciğerin alt yüzeyinde, ona yapışık 50 ml hacmi olan armut biçimde bir organdır. Safranın depolanmasını ve konsantre edilmesini sağlıyor. Karaciğerin ürettiği safra, kanallar yoluyla bu... Devamı »

Prof. Dr. Hakan UNCU

Safra kesesi karnın sağ tarafında kaburganın hemen altında yerleşmiştir. Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan küçük torba şeklinde bir organdır. Görevi ise, safrayı... Devamı »

Prof. Dr. Kaan KARAYALÇIN

Safra kesesi kanseri safra yollarının en sık kanseridir ancak nadir görülen bir kanser türüdür.Riskin arttığı bazı hasta grupları vardır.Bu grupların saptanması çoğu kez karşımıza ileri evrede gelen hastaların... Devamı »

Op. Dr. Cemal KARA

Safra kesesi nedir? Safra kesesi sindirime yardımcı olan bir organdır. Karaciğerde üretilen safra burada depolanır ve gerekli zamanda (yemek sonrası gibi) barsağa salgılanır. Safra taşı nasıl oluşur? Safra... Devamı »

Op. Dr. Ahmet ÖNAL

Ortalama her 10 erişkinden birinde safra kesesi taşı mevcuttur. Safra kesesi taşı olanların büyük çoğunluğunda (%70-80) belirgin şikayet yoktur. Bunlara"sessiz taş"denir ve tesadüfen başka tetkikler sırasında... Devamı »

Prof. Dr. Hakan YANAR

Safra Taşları Nelerdir ? Safra sıvısı içindeki kimyasal maddelerin ( kolesterol, kalsiyum bilirubinate ve kalsiyum karbonat gibi ) oranlarının bozulmasından oluşur. Bu taşlar iki türlüdür. Kolesterol... Devamı »

Op. Dr. Mehmet Akgün TEPELİ

Safra Kesesi taşına zamanında ve doğru müdahale yapıldığında çözümün kolay olduğunu, ihmal edildiğinde yani safra kesesi iltihaplandığında veya taş ana safra kanalına düştüğünde ise yapılacak tedavinin... Devamı »

Doç. Dr. Bülent TUĞRUL

1985 de ilk kez Fransa da uygulanmış ve dünya cerrahi dernekleri tarafından heyecanla karşılanıp, uygulanmasına doğru olduğuna karar verilmiş olan muhteşem bir tekniktir. 1992 senesinde başladığımız... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Ali YERDEL

Obezite ve safra kesesi: Tüm nüfusun % 10’unda yaşamın bir aşamasında safra kesesi taşları oluşagelmekte ve safra taşlarının sıklığı özellikle obezlerde daha da artmaktadır.Kadın obezlerdeise sıklık... Devamı »

Doç. Dr. Fahri YETİŞİR

Safra Kesesi Safra salgısı Safra, karaciğerde üretilerek oniki bağırsağa dökülen bir salgıdır. Bu salgı aracılığı ile bazı maddelerin vücuttan atılması sağlanırken, bazı yağda eriyen vitaminlerin... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Alaattin ÖZTÜRK

Safra kesemde taş tespit edildi. Bu taşlar nasıl oluşmuş olabilir? Safra kesesinde taş oluşumunun birkaç sebebi vardır: safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi, safra kesesi ve etrafının... Devamı »

Op. Dr. Tolga HÜNER

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tolga HÜNERÖzellikle Ramazan ayı sonrası Ramazan Bayramı'nda sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi. Hüner ; Ramazan Bayramı'nda... Devamı »

Op. Dr. Çetin ALTUNAL

Safra kesesi karaciğerin sağ ve sol lobları arasında yerleşmiş armut şeklinde bir organdır ve görevi safra depolamaktır. Safra kesesi taşları toplumda çok sık görülen bir hastalıktır. Safra kesesi taşlarının... Devamı »

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

Safra kesesi 9-12 cm boyunda , karaciğerin altında , sağ tarafta bulunan bir organımızdır.Karaciğer fonksiyonlarından biri de kandaki toksik maddeleri uzaklaştırmaktır.Karaciğerin tüm topladığı bu toksinler... Devamı »

Dyt. Hilal BATMAZ

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan küçük, kese benzeri bir organdır. Karaciğer tarafından üretilen yeşil-kahverengi bir sıvı olan safrayı (ödü) muhafaza eder. Safra, yağları ve diğer maddeleri... Devamı »

Doç. Dr. Aziz SÜMER

Safra kesesi (SK) nasıl bir organdır? Safra kesesi karaciğer sağ ve sol loblarının kesiştiği çizgi üzerinde bulunur ve dört bölümden oluşur: fundus, korpus, infundibulum (Hartmann poşu), kollum (boyun).... Devamı »

Op. Dr. İlhan AYDIN

Safra kesesinde taş oluşumunun birkaç sebebi vardır: safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi, safra kesesi ve etrafının iltihapları, bazı kan hastalıkları (sferositoz gibi) ve safra akımının... Devamı »

Op. Dr. İlker ABCI

Özellikle orta yaşlı kilolu bayanlarda daha sık görülen safra kesesi taşları, yemeklerden sonra hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, karın sağ üst kısımda olan ve sırtta kürek kemikleri arasına yayılan ağrı... Devamı »

Prof. Dr. Hasan TAŞÇI

Safra kesesi karaciğerin hemen altında, karaciğerin kendi salgısı olan safrayı depolayarak işlev gören bir organdır. Karaciğerin birçok işlevinden birisi de safra üretimidir. Safra karaciğerden atılan... Devamı »

Doç. Dr. Cem İBİŞ

Safra kesesi taşları toplumun %10 ila 15’inde görülmektedir. Bu Türkiye de 7 milyondan fazla safra kesesinde taş olan nüfus olduğu anlamına gelir. Görülme sıklığı, yaş, cinsiyet, genetik özelliklere göre... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 23 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 362 kayıt bulundu.