x
Etiketler \ R \

revizyon kürtaj

Op. Dr. Cahit BOZYEL

KÜRTAJ (GEBELİK ALINMASI, SONLANDIRILMASI) Kürtaj veya küretaj (halk arasında gebelik aldırma, bebek aldırma, kürtaş gibi isimler verilir) rahim içerisindeki gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınması işlemidir.... Devamı »

Op. Dr. Ayşe DARAMA

Kürtaj: Arzu edilmeyen bir gebeliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılmasıdır. Kürtaj, kelime anlamı kazımak olan küretaj kelimesinden gelir. Kürtaj günümüzden onlu yıllar öncesinde, şimdiki teknikden... Devamı »

Op. Dr. Nihal MALKAN

Kürtaj rahim içeriğinin boşaltılması işlemidir. Düşüklerde, anomalili gebeliklerde,bebeğin karın içinde ölmesi halinde, gebeliğin anne sağlığını tehdit ettiği durumlarda ve istenmeyen gebeliklerde yapılan... Devamı »

Op. Dr. H. Yeşim YERÇOK

Kürtaj, belki de bir çok kadın için yaşam boyu alınan en zor kararlardan biri. Alınan karar ne kadar doğru ve gerekli olsa da bu karar kadının kendini iyi hissetmesini sağlamıyor, öncesinde hissedilen... Devamı »

Doç. Dr. Selman LAÇİN

Kürtaj veya gebelik sonlandırılması rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle sona erdirilmesidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ülkemizde reşit kadınlara tanınan yasal ve çağdaş bir haktır. Kürtaj... Devamı »

Op. Dr. Tahir Gökhan HAYTOĞLU

Daha önceden bir veya birden fazla burun operasyonu geçirmiş fakat istenilen sonuca ulaşılamamış kişilere yapılan ameliyattır. Burnun kemik, kıkırdak ve cilt yapısında belirgin deformiteler mevcuttur. Revizyon... Devamı »

Op. Dr. Ercan AYDIN

Revizyon burun estetiği ya da revizyon rinoplasti daha önceden estetik amaçlı veya fonksiyonel amaçlı olarak bir veya birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş, ameliyatlarla istenilen sonuç elde... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Kürtaj ingilizcecurettagesözcüğünün türkçede söyleniş şeklidir ve bir materyali kazıma anlamına gelir. Jinekolojide rahim içindeki dokudan örnek almak ve ya evaküe etmek yani boşaltmak için kullanılan... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

          Kürtajın kelime anlamı kazımaktır. Kürtaj genel olarak rahim içinden doku almak anlamına gelir. Rahim içinden alınan doku ise genellikle gebelik ürünüdür. Kürtaj işlemi sıklıkla rahim içindeki... Devamı »

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Genel anlamda kürtaj (küretaj) rahim içinden doku almayı ifade eder. Çok sık olarak, rahim içindeki gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bunun dışında, tanı amacıyla biopsi veya tedavi amacıyla... Devamı »

Op. Dr. İrfan TARHAN

Gebeliğin sonlandırılmasıdır.Yasal olarak çocuk aldırma 10 haftaya kadar olan gebeliklerde yapılır. Daha büyük gebeliklerin sonlandırılabilmesi için ilaç kullanımı, gebeliğin annenin hayatında tehlike... Devamı »

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Kürtaj işleminin neden olabileceği riskler kısaca şu şekilde sıralanabilir: Kanama, servikste zedelenme, rahim delinmesi,kürtajdan sonra parça kalması, enfeksiyon, kasık ağrısı, kürtajda kullanılan anesteziye... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

24 Mayıs 1983'te yürürlüğe giren "Aile Planlaması" kanunu gereğince, Bir gebe, gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar, gebeliğine devam etmeme kararı alabilir ve bu gebeliğin sonlanması için tıbbi yardım... Devamı »

Op. Dr. Ayşe DARAMA

KÜRTAJ NASIL YAPILIR? Kürtaj için gelen kadın önce muayene edilir. Son adet tarihi, kan grubu, geçirdiği hastalıklar, önceki gebelikleri, karşılaştığı sorunları olup olmadığı, geçmişte düşük, kürtaj olup... Devamı »

Op. Dr. Ayşe KONAÇ

Kürtaj eğer iyi ellerde ve hijyenik koşullarda yapılmaz ise bir takım riskler kaçınılmazdır. 1) Enfeksiyon ( kötü kokulu akıntı ile kendisini gösterir ), 2) Kürtaj sırasında rahim delinmesi (eğer... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

     Kürtaj basit cerrahi işlemler arasında sayılmasına rağmen bazı komplikasyon risklerini beraberinde taşır. Bu işlemin uzman hekimlerce, tam donanımlı sağlık merkezlerinde uygulanması ile yaşanabilecek... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

Kürtaj tekniği     ‘İlk gebeliğinde kürtaj yaptıranlar bir daha hamile kalamaz' gibi söylentiler sizi korkutabilir. Ancak bu söylenti tamamen yanlış ve gereksiz bir düşüncedir. Günümüzde kullanılan... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

Kürtaj Yasası (Kanunu) ÖZET Kimler Kürtaj Olabilir? (Gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması esnasında aranan şartlar) 1-Gebelik 10 haftayı aşmamış olmalıdır. Önemli Not:Kürtaj... Devamı »

Op. Dr. Mehmet ERGEZ

Kürtaj veya küretaj rahim içinde bir gebeliğin özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kürtaj kadının arzusuyla 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. Evli kadınlarda kürtaj uygulamasında... Devamı »

Op. Dr. Furkan KAYABAŞOĞLU

Kürtaj işlemlerinin riskleri nelerdir? Her cerrahi işlem beraberinde bazı komplikasyon risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kürtaj işleminin konusunda uzman hekim tarafından, tam donanımlı... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 81 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
- tarihinde sordu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 6069 kayıt bulundu.