x
Etiketler \ R \

revizyon kürtaj

Op. Dr. Cahit BOZYEL

KÜRTAJ (GEBELİK ALINMASI, SONLANDIRILMASI) Kürtaj veya küretaj (halk arasında gebelik aldırma, bebek aldırma, kürtaş gibi isimler verilir) rahim içerisindeki gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınması işlemidir.... Devamı »

Op. Dr. Nihal MALKAN

Kürtaj rahim içeriğinin boşaltılması işlemidir. Düşüklerde, anomalili gebeliklerde,bebeğin karın içinde ölmesi halinde, gebeliğin anne sağlığını tehdit ettiği durumlarda ve istenmeyen gebeliklerde yapılan... Devamı »

Op. Dr. Ayşe DARAMA

Kürtaj: Arzu edilmeyen bir gebeliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılmasıdır. Kürtaj, kelime anlamı kazımak olan küretaj kelimesinden gelir. Kürtaj günümüzden onlu yıllar öncesinde, şimdiki teknikden... Devamı »

Op. Dr. Tahir Gökhan HAYTOĞLU

Daha önceden bir veya birden fazla burun operasyonu geçirmiş fakat istenilen sonuca ulaşılamamış kişilere yapılan ameliyattır. Burnun kemik, kıkırdak ve cilt yapısında belirgin deformiteler mevcuttur. Revizyon... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

          Kürtajın kelime anlamı kazımaktır. Kürtaj genel olarak rahim içinden doku almak anlamına gelir. Rahim içinden alınan doku ise genellikle gebelik ürünüdür. Kürtaj işlemi sıklıkla rahim içindeki... Devamı »

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Genel anlamda kürtaj (küretaj) rahim içinden doku almayı ifade eder. Çok sık olarak, rahim içindeki gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bunun dışında, tanı amacıyla biopsi veya tedavi amacıyla... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Kürtaj ingilizcecurettagesözcüğünün türkçede söyleniş şeklidir ve bir materyali kazıma anlamına gelir. Jinekolojide rahim içindeki dokudan örnek almak ve ya evaküe etmek yani boşaltmak için kullanılan... Devamı »

Op. Dr. İrfan TARHAN

Gebeliğin sonlandırılmasıdır.Yasal olarak çocuk aldırma 10 haftaya kadar olan gebeliklerde yapılır. Daha büyük gebeliklerin sonlandırılabilmesi için ilaç kullanımı, gebeliğin annenin hayatında tehlike... Devamı »

Op. Dr. Mehmet ERGEZ

Kürtaj veya küretaj rahim içinde bir gebeliğin özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kürtaj kadının arzusuyla 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. Evli kadınlarda kürtaj uygulamasında... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

Kürtaj tekniği     ‘İlk gebeliğinde kürtaj yaptıranlar bir daha hamile kalamaz' gibi söylentiler sizi korkutabilir. Ancak bu söylenti tamamen yanlış ve gereksiz bir düşüncedir. Günümüzde kullanılan... Devamı »

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

Kürtaj Yasası (Kanunu) ÖZET Kimler Kürtaj Olabilir? (Gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması esnasında aranan şartlar) 1-Gebelik 10 haftayı aşmamış olmalıdır. Önemli Not:Kürtaj... Devamı »

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Kürtaj işleminin neden olabileceği riskler kısaca şu şekilde sıralanabilir: Kanama, servikste zedelenme, rahim delinmesi,kürtajdan sonra parça kalması, enfeksiyon, kasık ağrısı, kürtajda kullanılan anesteziye... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

24 Mayıs 1983'te yürürlüğe giren "Aile Planlaması" kanunu gereğince, Bir gebe, gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar, gebeliğine devam etmeme kararı alabilir ve bu gebeliğin sonlanması için tıbbi yardım... Devamı »

Op. Dr. Furkan KAYABAŞOĞLU

Kürtaj işlemlerinin riskleri nelerdir? Her cerrahi işlem beraberinde bazı komplikasyon risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kürtaj işleminin konusunda uzman hekim tarafından, tam donanımlı... Devamı »

Op. Dr. Furkan KAYABAŞOĞLU

Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj işlemi genel ya da lokal anestezi altında uygulanabilir. Lokal anestezi rahime giden sinirlerin uyuşturulması ile yapılmaktadır. Ancak özellikle hiç doğum yapmamış kadınlarda... Devamı »

Op. Dr. Ayşe DARAMA

KÜRTAJ NASIL YAPILIR? Kürtaj için gelen kadın önce muayene edilir. Son adet tarihi, kan grubu, geçirdiği hastalıklar, önceki gebelikleri, karşılaştığı sorunları olup olmadığı, geçmişte düşük, kürtaj olup... Devamı »

Op. Dr. Ayşe KONAÇ

Kürtaj eğer iyi ellerde ve hijyenik koşullarda yapılmaz ise bir takım riskler kaçınılmazdır. 1) Enfeksiyon ( kötü kokulu akıntı ile kendisini gösterir ), 2) Kürtaj sırasında rahim delinmesi (eğer... Devamı »

Op. Dr. Güncel ÖZTÜRK

Burun Revizyonu (Sekonder Rinoplasti) Sekonder Rinoplasti Daha önce burnundan bir veya daha fazla operasyon geçirmiş olan hastaların, operasyon sonrası burun şeklinin istenilen estetik görsel... Devamı »

Op. Dr. Orhan ALAN

Revizyon burun ameliyatı, daha önce burun ameliyatı olmuş fakat herhangi bir sebepten dolayı tekrar burun ameliyatı olmak isteyen kişilere gerçekleştirilen operasyonun adıdır. Revizyon burun ameliyatının... Devamı »

Prof. Dr. Suat Nazım ÇERKEŞ

Burun ameliyatı olan kişilerin en büyük endişelerinden biri de ameliyat sonrası zaman içinde burunda deformasyon olup olmayacağı ve yeniden bir burun ameliyatı olmak gerekip gerekmeyeceği konularıdır.... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 49 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 10483 kayıt bulundu.