x
Etiketler \ P \

puslu görme

Uzm. Dr. Oğuz BAK

Parkinson Hastalarında Halusinasyonlar Halusinasyonlar yanlış algılar, gerçek olmayan hayallerdir. Görsel, işitsel, dokunma tarzında olabilir. En fazla görsel halusinasyonlar görülür. Tedavi gören... Devamı »

Prof. Dr. Acun GEZER

Binoküler görmenin gelişimi Binoküler görmeyi sağlayan hücre grupları beynin oksipital korteks denen bölgesinde yer alır. Buradaki hücreler görmenin renk görme, şekil algılama, hareket algılama gibi... Devamı »

Uzm. Dr. Selim HÜSREVOĞLU

HİPERMETROPİ’DE GÖRÜŞÜ GÜÇLENDİRMEK “Ben daha net görmek istiyorum. Yılardır yüksek artı gözlük kullanıyorum. Astigmatta var, bir gözünde tembel. Göz doktorları yaşın geçmiş diyorlar… “ Artı gözlük... Devamı »

Prof. Dr. Yakup ERATA

Kadınların yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok ağrı olmaktadır. Bu durum, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya... Devamı »

Op. Dr. Ahmet UMAY

Çift görme nedir ve neden olur? Çift görme paralel olması gereken görme aksının bozulması sonucunda oluşur. Görme aksındaki kayma sonucunda şaşılık oluşur. Bu durumda hasta, tek gözüyle baktığında tek... Devamı »

Uzm. Dr. Selim HÜSREVOĞLU

Artı gözlük kullananlar uzağı gözlüksüz görebilir. Hipermetrop yakını görememektir. Hatalı uygulamalar göz fonksiyonlarını geriletmekte ve hastayı uzakta da gözlüğe mahküm etmektedir. Çocuğunuz artı gözlük... Devamı »

Op. Dr. İnci KARALAR

DİSMENORE (AĞRILI ADET GÖRME) Dismenore nedir? Dismenore (ağrılı adet görme), günlük aktiviteleri engelleyecek düzeyde ağrılı adet görme olarak tanımlanan bir durumdur. Bazı kişilerde her ay birkaç gün,... Devamı »

Op. Dr. Osman ÖZYURT

Adet kanamasının hemen öncesinden başlayan ve genellikle adet süresince devam eden şiddetli kramp tarzı kıvrandırıcı bir ağrıdır. En çok bel ve kasıklarda hissedilir.Primer ve segonder olmak üzere... Devamı »

Op. Dr. Ahmet GİRGİN

45 yaş civarında başlayan yakın görme bozukluğu presbiyopi olarak adlandırılır. Presbiyopinin düzeltilmesi hipermetrop hastalarında olduğu gibi + camlar ile yapılır. Bu camlar bir cins büyüteç vazifesi... Devamı »

Dyt. Perihan ÇİÇEK

Tanım: Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara menstrüel kramp adı verilir. (1.cil) ve (2.cil) olmak üzere iki şekilde incelenir. Primer... Devamı »

Uzm. Dr. Selim HÜSREVOĞLU

GÖZÜM YÜKSEK HİPERMETROP. NE YAPABİLİRİM? Çok şeyler yapabilirsiniz ve mutlaka da yapmalısınız. Az görüyorsunuz, iri görüyorsunuz, çirkin gözüküyorsunuz. Ben…: “Ben daha net görmek istiyorum. Yılardır... Devamı »

Uzm. Dr. Selim HÜSREVOĞLU

GÖZLÜKSÜZ GÖRME VE DR. BATES’ İ ANLAMAK 1920 Amerika. Dr. William Bates gözlükten kurtulmayı, gözlüksüz görmeyi uygulamaya başlıyor, tüm göz doktorlarını da karşısına alıyor. Diğer göz doktorlarının... Devamı »

Doç. Dr. Gölge ACAROĞLU

- TİROİT GÖZ HASTALIĞI NEDİR? “Tiroit göz hastalığı” (diğer adıyla “tiroit orbitopati”), tiroit bezi bozukluğunun yol açtığı, göz etrafındaki kaslar ve göz arkasındaki yumuşak dokuları etkileyen bir... Devamı »

Uzm. Dr. Mehmet YAVUZ

Yapılan araştırmalara göre dünyada 350 milyonun üzerinde insan depresyon yaşıyor. Kişinin beyninde serotonin, noradrenalin,dopamin maddeleri azalmasına neden olan depresyon özellikle büyük şehirlerde hızla... Devamı »

Prof. Dr. Cengiz ARAS

RETİNA GÖZÜN GÖRME HÜCRELERİNDEN OLUŞAN AĞ TABAKASIDIR. Çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan retina hastalıkları, erken teşhis edilmediğinde kalıcı görme kayıplarına kadar giden ciddi sonuçlar... Devamı »

Op. Dr. Akın AKYURT

Gözün görme kusurlarından kurtulması için uygulanan excimer laser yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahiptir. Özellikle 1995 yılından beri göz cerrahları tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Lazer tedavisi... Devamı »

Prof. Dr. Sinan TATLIPINAR

Az görme nedir? Kişinin günlük hayatını engelleyecek seviyedeki görme kaybı olarak tanımlanabilir. Bu durumda, kişinin görmesi standart gözlük, kontakt lens ve diğer metodlarla istenilen düzeye artırılamamaktadır.... Devamı »

Op. Dr. Pelin İLBEYİ

Kadınlarda ilk adetten sonra yaklaşık 30- 35 yıl boyunca her ay tekrar eden kanamalar olur. Bu kanamalar ortalama 28 günde bir olur ve 2 ile 7 gün arasında sürer. 21 gün ile 40 gün... Devamı »

Op. Dr. Faruk EROĞLU

ÜÇ BOYUTLU GÖRME VE 3-D TV LERİN GÖZ SAĞLIĞINA ETKİSİ Üç boyutlu görme nedir ? Üç boyutlu görme insan görmesinin en önemli özelliğidir. Hayvanlar aleminde bir çok canlıda üç boyutlu görme yoktur.... Devamı »

Doç. Dr. Ateş YANYALI

Detaylı ve renkli görmeyi sağlayan görme merkezi (makula) bölgesinin önünde ince bir zar tabakasının oluşmasıdır. Neden görme merkezimizde zar oluşur? Gözün yaşlanma sürecinde, gözün içini dolduran... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 20 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 26159 kayıt bulundu.