x
Etiketler \ O \

overde ağrı

Op. Dr. Tevfik Uğur SİPAHİ

Polikistik over sendromu(PCO), yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine... Devamı »

Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU

Yumurtalıkların sağlıklı yumurta oluşturamaması ve yumurtanın çatlayarak atılamaması ile karakterize bir bozukluktur. Genetik geçişin kuvvetli olduğu düşünülür, daha çok üreme çağında görülmektedir. Genç... Devamı »

Doç. Dr. Kader KESKİNBORA

Ağrıyı gidermek tanrısal bir sanattır.Hipokrat Ağrı, hekime başvurunun en sık nedenlerinden biridir. Ağrı, yalnızca tıbbi bir semptom değil, kişinin sosyal ve güncel yaşamını da etkileyerek yaşam kalitesini... Devamı »

Prof. Dr. Yusuf Şükrü ÇAĞLAR

Migren Başağrılarının %15-20'si migren ağrısıdır. Tek taraflı yerleşim gösteren (%75) migren, tekrarlayıcı, saatlerce sürebilen, paroksismal, zonklayıcı, baş hareketleri ile artan bir başağrısı olup... Devamı »

Prof. Dr. Orhan ŞEN

Boyun ve kol ağrısının birçok nedeni olduğu için ağrının asıl nedenini bulmak hastanın ve o hastayla ilgilenen hekimin mutluluğu için çok önemli. Ağrının asıl nedenini bulamayıp yanlış tanı konulursa hekim... Devamı »

Prof. Dr. Orhan ŞEN

Nöropatik ağrılar doku ağrılarından farklı olarak, sinir sisteminin herhangi bir yerindeki hasardan ya da hastalıktan kaynaklanan ağrılardır. Dolayısıyla yanlış alarm çalıyor, bir yerinizi jilet kesmiyor... Devamı »

Doç. Dr. Kader KESKİNBORA

Yaşlılarca en çok dile getirilen sorunlardan biri olan ağrı; duysal bir uyarı veya sinirsel bir hasara bağlı olarak ortaya çıkan ve kişinin hafızasına, beklentilerine ve duygusal yapısına göre değişiklikler... Devamı »

Op. Dr. Kerem BIKMAZ

Herkes bazen ağrı hisseder – burkulmuş bir ayak bileğinin bıçak sokulmuş gibi keskin ağrısı, bir başağrısının zonklayıcılığı, çok fazla aktivite yüzünden kaslarda hissedilen acı vb. gibi. Bu tip ağrı,... Devamı »

Prof. Dr. Gülçin GÜLŞEN

BAŞ VE YÜZAĞRILARI: Baş ve yüz ağrıları ,ağrılı durumlar içinde en karmaşık olanları içermektedir.Değişik sistemlerin etkilenmesi sonucu karışık tablolarla karşımıza çıkabilen baş , yüz ve çene ağrıları... Devamı »

Uzm. Dr. Cavit MECLİSİ

Ön diz ağrısı sık görülen bir şikayettir. Tanı muayene ile konur. Kalça - diz - ayak bileği açılarının (Q açısı) doğuştan ya da sonradan değişmesi diz kapağı kemiği (patella) hareket açısını bozarsak arkadaki... Devamı »

Op. Dr. Ayşe DARAMA

Kasık Ağrıları Kasık ağrıları jinekolojide en sık rastlanılan sikayetlerdendir. Burada en önemli noktalardan biri ağrının aniolarak mı, yoksa uzun süreden beri mi devam ettiğidir. Ani olarak başlayan... Devamı »

Dyt. Elif FEDAKAR

Menapoz dönemine girmemiş 15 ile 45 yaşları arasında ki kadınları etkileyen endokrin kökenli bir metabolizma hastalığıdır. Toplumuzda her 15 kadından 1’inde vardır. Bu sendromu yaşayan kadınların yarısı... Devamı »

Op. Dr. Cahit BOZYEL

Polikistik Over Sendromu sık görülebilen bir durum. Yumurtalıklarda çok sayıda küçük kistler var. Bu kistlerin çokluğu veya kistlerin salgıladığı hormonlara olan duyarlılık kişideki problemlerin/ belitilerin... Devamı »

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

OHSS (Overlerin Aşırı Uyarılması)(Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu – OHSS) tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonudur. Genellikle polikistik over sendromlu ( PKOS) kadınlarda ortaya çıkar. Şiddetli... Devamı »

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Yumurtalıkların Kapasitesi Over rezervi kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin (yumurtaların) sayı ve kalitesini ifade eder. Başka bir ifadeyle kadının doğurganlık potansiyelidir yani hamile... Devamı »

Dyt. Nihal DURUKAN KELEŞ

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PKOS) Çok sayıda kist içeren yumurtalık dokusu anlamına gelen PKOS, yumurtalıklarda çeşitli nedenlerle oluşan bir hormonal ortam dengesizliği sonucu yumurtlamanın bozulması... Devamı »

Op. Dr. Alper GÜMÜŞALAN

Yumurtalıklar, kadın üreme organının sağ ve sol olmak üzere iki tarafında bulunan ve her ay yumurta hücresini üreten organlardır. Yumurtalıklar hormon (östrojen ve progesteron) da salgılar. Follikül... Devamı »

Op. Dr. Mehtap ŞENTÜRK ÇİÇEK

Over kistleri her yaştan bayanların sorunu olabilir.Genelde 20-44 yaş aralarında görünen kistler iyi huyludur.İçerisi bazen sıvı bazen ise sıvı katı olan bu kistlerin boyutu 2 ila 20 cm arasında değişmektedir.Bu... Devamı »

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN

PKOS, içinde sadece bir endokrin durumu değil aynı zamanda pıhtılaşmaya meğil ve bağışıklık durumlarını da barındıran belirgin bir komplekstir. Endokrin sorunlarına yükselmiş insülin ve LH hormonları seviyeleri... Devamı »

Op. Dr. Yusuf ÖZTÜRK

Polikistik Over Hastalığı (PKOS) Stein-Leventhal sendromu ya da yaygın olarak bilinen adı ile polikstik over sendromu (PKOS), en sık 30 yaş altı kadınlarda görülen ve overde kalın bir over dokusu içinde... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 159 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 119801 kayıt bulundu.