x

Dyt. Merve KAYALI

Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla obezitedir. Eski çağlardan yakın zamanlara kadar şişmanlık bir güç, sağlık ve zenginlik simgesi iken, günümüzde tedavi edilmesi gereken... Devamı »

Uzm. Dr. Berna Şadiye EGEMEN

OBESİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR? Obesite - Şişmanlık vücutta yağların normalden fazla olması anlamına gelen bir hastalıktır. Bu durumda yağ dokusunun oranı diğer dokulara göre artmıştır. Bedendeki toplam... Devamı »

Uzm. Dr. Zekeriya GÜR

Obezite tek kelimeyle şişmanlık olarak açıklayabiliriz. Pek çok kıstası olmakla beraber obezite tanısı konmasında en yaygın kullanılan ölçütler şunlardır: 1. Vücut kitle indeksi 2. Deri kıvrım kalınlığı 3.... Devamı »

Uzm. Dr. Ferda DORA

ABD'de erişkinlerin 1/3'ü ;6-19 yaş arası her 6 çocuktan biri obez olarak değerlendirilmektedir.Bugün sigaranın yaptığı tıbbi komplikasyonlardan fazlasını obezitenin sebep olduğu; insüline bağlı olmayan... Devamı »

Prof. Dr. M. Ziya MOCAN

Obezite vücutta fazla yağ kitlesinin birikmesine verilen addır. Obezite 1980'lerde %14,5 sıklığında rastlanırken 2000'li yıllarda %30,5 oranlarına çıkmıştır. Aşırı obezite ise %4,7 oranında... Devamı »

Op. Dr. Gökhan ÖZDEMİR

Alışık olduğumuz sözlerdir bunlar. Her nedense kendimize, hissettiğimiz veya şu anda hissedemediğimiz zararlar veriyor olsa da, sosyal yaşamımız içerisindeki zevklerimizden, alışkanlıklarımızdan ve de... Devamı »

Prof. Dr. Koray TEKİN

Obezite, vücutta fiziksel standartları aşan oranda yağ dokusu birikmesidir. Kalori alımımız harcamamızı aştığında obezite oluşur. Dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezitenin oranı ülkemizde... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Ali YERDEL

1. Obezite ve “morbid obezite” nedir? “Obezite” şişmanlık demek olup kabaca; vücutta normalden fazla “yağ” birikmesi anlamına gelir. Obezitenin nedeni özetle ; harcandığından fazla kalori alınması ve... Devamı »

Op. Dr. Erol VURAL

Obezite,başlangıcta gelişmiş ülkelerin sorunu olarak kabul edilirken gelişmekte olan ülkelerde de gelir düzeylerinin artması, batı yaşam tarzının benimsenmesi, enerji alımı artarken enerji harcanmasının... Devamı »

Op. Dr. Mehmet Akgün TEPELİ

Obezite, özellikle de morbid obezitede (hastalık düzeyinde obezite) reflünün daha sık görülmesinin birkaç nedeni vardır: - Reflünün en sık rastlanılan nedeni olan mide fıtığı, obezite vakalarında normal... Devamı »

Uzm. Psk. Nilgün HASAN DEREKÖY

OBEZİTE Obezite artık ülkemizde de giderek artan ciddi bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bu sorun birçok toplumda olduğı gibi bizim toplumumuzda da özellikle kadınlar için önemli bir sosyal sorundur.... Devamı »

Dyt. Gülsüm UYANIK

Süt ve süt ürünleri sağlıklı bir yaşam ve dengeli beslenme için hem bebeklik, hem de yetişkinlik döneminde gerekli olan önemli bir besin grubudur. Süt ve süt ürünlerinin zengin kalsiyum içeriğinden dolayı... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Tuba GÜNEBAK

Vücut ağırlığımızın bileşenleri kemik, kas dokusu, organlar, vücut sıvıları ve adipoz dokudur. Bu bileşenlerde büyümeye, üreme fonksiyonlarının gelişimine, yaşlanmaya ve egzersize bağlı olarak... Devamı »

Uzm. Dr. Muharrem ARSLANDAĞ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak ifade edilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite tanımlaması için yaygın olarak Beden... Devamı »

Doç. Dr. İbrahim SAKÇAK

Çağımızın en önemli sorunlarından biri obezite. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada gösteriliyor. Obezite sadece bir dış görünüş sorunu değil, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, diz ağrıları,... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Sabri BURHANOĞLU

Depresyon ve Obezite Depresyon da obezite de dünya çapında sıklıkla karşılaşılan birer sağlık problemleridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar obezite ve depresyon arasında bir ilişki olduğunu belirtmekte... Devamı »

Dyt. Mahmut GÜMÜŞAY

İnsanoğlunun yaratılışından bugüne değin türlü felaketler silsilesi devam etmiş ve insanoğlunun varlığı süresincede devam edecektir.Kimi zaman bu felaketler tufanlar olmuştur,kimi zaman depremler,kimi... Devamı »

Dr. Şükrü YILDIRIM

Öncelikle obezite yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen, bir çok hastalığa davetiye çıkaran, yüzyılımızın en önemli sağlık sorunlarındandır. Tüm dünyaca kabul edilen bir hastalıktır. Obezite;... Devamı »

Prof. Dr. Alp GÜRKAN

OBEZİTE TARİH Mİ OLUYOR? 20. yüzyılın 2. yarısında ve 21. yüzyılda özellikle batı dünyasında refah artarken, yiyeceğe erişim de kolaylaşmış, yiyecek ucuzlamış aynı zamanda çeşitlenmiştir. Bunun yanında... Devamı »

Uzm. Dr. Ali AYYILDIZ

ŞİŞMANLIK : OBEZİTE Normal insan vücudunda yağ dokusunun ağırlığı toplam vücut ağırlığımızın % 16 – 17 si kadardır. Bu oranın % 30 u geçtiği her insan şişman (obez) sayılır. Yaygın bir inancın tersine,... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 216 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 1077 kayıt bulundu.
Obezite nedir?

Obezite nedir?

Obezite neden bir hastalıktır?

Obezite neden bir hastalıktır?

Obezite nedir? Dereceleri var mıdır?

Obezite nedir? Dereceleri var mıdır?

Obezite nedenleri ve sıklığı

Obezite nedenleri ve sıklığı

Obezite ameliyatları nelerdir?

Obezite ameliyatları nelerdir?

Obezite cerrahisi nedir?

Obezite cerrahisi nedir?

Obezite tanısı nasıl olur ?

Obezite tanısı nasıl olur ?

Obezite kimlerde görülür ?

Obezite kimlerde görülür ?

Obezite tedavisi nasıldır?

Obezite tedavisi nasıldır?

Obezite ne demektir?

Obezite ne demektir?

Obezite (Şişmanlık) nedir?

Obezite (Şişmanlık) nedir?

Obezite ve Metabolik cerrahi

Obezite ve Metabolik cerrahi

Robotik obezite cerrahisi

Robotik obezite cerrahisi

Obezite ve cerrahi tedavisi

Obezite ve cerrahi tedavisi

Sayfa: 1 / Toplam 176 kayıt bulundu.

İngiliz doktorlardan yüzde 20 vergi önerisi!

İngiltere'de yapılan bir araştırma kola gazoz gibi gazlı içeceklere uygulanacak olan yüzde 20'lik verginin, ülkedeki obezite oranını yüzde 1.3 oranında düşüreceğini ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de... Devamı »

Anne ölümleri son 24 yılda yüzde 45 azaldı

Dünyada geçen yıl 289 bin anne, doğumla ilgili komplikasyonlar nedeniyle öldü.Hamilelik ve doğumdan kaynaklanan anne ölümlerinde dünyada son 24 yılda yüzde 45, Türkiye'de yüzde 57 azalma kaydedildi. Dünya... Devamı »

Müezzinoğlu: Hekim açığı 5 yıl içinde kapanacak

Müezzinoğlu, Türkiye'de doktor açığı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusuyu cevaplarken, sağlık alanında en büyük sorunun uzman hekim açığı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de... Devamı »

50. Türk Pediatri Kongresi’nde Nestlé’nin katkılarıyla ‘Erken Dönem Bebek Beslenmesinin Uzun Dönem Sağlığa Etkisi’ tartışıldı

Türk Pediatri Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen 50. Türk Pediatri Kongresi'nde “Tüm Yönleriyle Erken Dönem Beslenmenin Uzun ve Kısa Dönem Sağlığa Etkisi” temalı oturum Nestlé’nin desteği ile gerçekleşti.... Devamı »

Bilim insanları Parkinson hastalığı ve esansiyel tremor gelişiminden sorumlu geni buldular.

Bilim insanları Parkinson hastalığı ve esansiyel tremor gelişiminden sorumlu geni buldular. Araştırma, bilim alanında en prestijli yayınlardan olan Amerikan Bilimler Akademisi’nin yayın organı Proceedings... Devamı »

Diyabet Köyü için 15 günde 2 milyon adım

Diyabet Köyü için 15 günde 2 milyon adım Türkiye’nin İlk Diyabet Köyü’nün yapımı için, Türkiye Diyabet Vakfı ve AstraZeneca Diyabet’in koşulsuz desteğiyle başlatılan “Adımı Tarihe Yazdım” kampanyasında,... Devamı »

Vücuttaki yağ oranını düşüren molekül tespit edildi

ABD'li bilim insanları, egzersizin sağladığı faydaların vücuttaki kaynağı olan molekülü tespit etti. ABD'li bilim insanları, egzersizle elde edilen olumlu kazanımların kaynağı olan kaslardaki küçük... Devamı »

Şeker yağdan 'daha zararlı'

ABD'nin first lady'si Michelle Obama, bu hafta gıda etiketlerinin yeni kurallarla, yeniden düzenlenmesini önerdi.Gıdaların içindeki yağa odaklanmak yerine beslenme değeri çok daha az olan şekere odaklanılması... Devamı »

Ankara'da aile hekimleri günde 46 hasta muayene ediyor

Ankara Halk Sağlığı Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Müdürlüğe bağlı aile hekimlerince 15,3 milyon hasta muayenesi gerçekleştirildiğini, bu sayının Ankara genelindeki muayenelerin yaklaşık yüzde 36'sını... Devamı »

Kalp girişimsel işlemlerinin eğitiminde hastasız dönem...

BAYER, SIMCASE İNVAZİV PROJESİ İLE HEKİMLERİN EĞİTİMİNDE HASTASIZ ANJİYO DÖNEMİNİ BAŞLATTI İstanbul, 10 Haziran 2014 – Kardiyoloji alanında alışılmış uygulamaların dışına çıkarak, uzun vadeli... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 10 kayıt bulundu.