x
Etiketler \ N \

neut düşük olursa ne olur

Op. Dr. Rami ASKER

DÜŞÜK (ABORTUS) VE NEDENLERİ Gebeliğin 20. haftasından önce veya 500 gr.dan az olarak sonlanmasına abortus denilir. Abortusların 12.gebelik haftasından önce olması erken,sonra olması geç abortus... Devamı »

Doç. Dr. İbrahim ESİNLER

Düşüknedir? Gebeliğin ilk 20 haftasında oluşan gebelik kayıplarına düşük denir. Düşüklerin %80'i ilk 12 hafta içerisinde olur. Görülmesıklığı Düşüklerin %80'i ilk 12 hafta içerisinde... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Cem TURAN

Gebeliğin ilk yarısında kanama ya da kanlı akıntı olması durumunda yapılan jinekolojik muayenede kanamanın uterus dışında bir yerden gelmediğine emin olunduğunda... Devamı »

Prof. Dr. Orhan ŞEN

Kişinin değişik nedenlere bağlı olarak ayağını yürümenin değişik fazlarında kontrol edememesi (özellikle de ayağın bilekten yukarıya doğru kaldırılmasını kontrol etme yeteneğinin kaybolması) düşük ayak... Devamı »

Op. Dr. Birgül KARAKOÇ

Düşük ya da bilimsel adı ile abortus yirminci gebelik haftasından önce gebeliğin herhangi bir nedenle sonlanmasıdır. Gebeliklerin yaklaşık %50’sinde ilk 10 hafta içinde az ya da çok vaginal kanama görülmektedir.... Devamı »

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Gebeliğin 20. haftasından önce üç veya daha fazla kendiliğinden düşük (abortus) olmasıdır. Çiftlerin yaklaşık %1-2 ‘sinde tekrarlayan düşüksorunu vardır. Tekrarlayan düşük ile ilgili sebep olarak rahimle... Devamı »

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN

Tekrarlayan düşüklerduygusal olarak en stresli durumlardan birisidir. Bu durumu daha zorlaştıransaana nedeni bilememektir. Birden fazla düşük yaşayan birçok kadın, bir sürü tıp uzmanına giderek başarılı... Devamı »

Op. Dr. Sait HALİL

DÜŞÜK TEHDİDİ NEDİR? Gebeliğin ilk yarısında (20. Haftadan önce) kanama ya da kanlı akıntı olması durumudur. Yalnız düşük tehdidi diyebilmek için kanama rahimden gelmelidir. Çünkü bu dönemde hemoroid,... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Düşük tehdidi nedir? Gebeliğin ilk üç ayı içinde kasıkta ağrı, vajinal kanamanın görülmesidir. Her vajinal kanama gebelikte düşük olacağını mı gösterir? Hayır, çünkü gebeliklerin dörtte birinde... Devamı »

Prof. Dr. Ümit ÖZEKİCİ

Yirminci gebelik haftasından evvel gebeliğin sonlanmasına verilen isimdir. Gebeliklerin yaklaşık %15-20’si abortusla sonuçlanır. Ancak tahmin edilen düşük oranı çok daha yüksektir, çünkü bazı durumlarda... Devamı »

Op. Dr. Güray ÜNLÜ

TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI Klinik olarak tanısı konan gebeliklerin % 15’i düşükle sonuçlanır. %1 ‘ den fazla hastada düşük sayısı 3 ve üçten fazladır. Gebelik kaybı yaşayan bir hastada, aileden sevilen... Devamı »

Op. Dr. Semih HIZIROĞLU

Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınlarda bu olasılık 40’a yaklaşmaktadır. Tekrarlayan düşükler... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

24 Mayıs 1983'te yürürlüğe giren "Aile Planlaması" kanunu gereğince, Bir gebe, gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar, gebeliğine devam etmeme kararı alabilir ve bu gebeliğin sonlanması için tıbbi yardım... Devamı »

Doç. Dr. İbrahim ESİNLER

Tekrarlayandüşükler nedir? Üç ve daha fazla 20 haftadan önce veya 500 gram ağırlığında bebek kaybına (düşük olmasına) tekrarlayan düşükler denir. Günümüzde bazı doktorlar 2 ve üstünü kabul etmektedirler.... Devamı »

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

20. gebelik haftasından önce bebek kaybı düşük(Abortus) olarak adlandırılır. İlk 10 haftalık düşük erken, 10-20 hafta arası ise geç düşük olarak belirtilebilir. 20 haftadan sonrası ise erken doğumdur. Tüm... Devamı »

Op. Dr. Evrim AKSOY

DÜŞÜK TEHDİTİ (ABORTUS İMMİNENS) NEDİR? Düşük tehditi, gebeliklerin en az %15'inde meydana gelir. Anne yaşı ile değişiklik göstermekle birlikte 45 yaşından büyük kadınlarda bu oran %50'den fazla, 20... Devamı »

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN

Tromboz, bir kan damarında bulunan kan pıhtılarının oluşması veya bulunması denmektedir. Bu damar, her türlü toplardamar ve atardamar olabilir. Bir antikor da vücuda giren zararlı bir maddeyi saptaması... Devamı »

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN

Düşüklerle bağlantılı önemli ama genelde göz ardı edilenlerden biri de Raynaud hastalığı olan hastalardır. İkincil Raynaud hastalığı skeloderma, lupus, eklem iltihabı gibi alta yatan bir otoimmün bozukluğunun... Devamı »

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN

PKOS ve Miyo-inositol Nedir? Polikistik Over Sendromu (PCOS), bir kadının hormonu dengesizliği olduğunda ortaya çıkar. PCOS için genel semptomlar arasında adet düzensizliği, yumurtalıklarda çok sayıda... Devamı »

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN

Düşüğün Sebepleri: Anormal Sitokin Seviyeleri Düşüklerin çoğu, anormal sitoksin seviyeleri nedeniyle meydana gelmektedir. Bunlar, vücuttaki inflammatuar süreci kontrol eden ve akyuvarlar tarafından... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 55 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 41615 kayıt bulundu.