x
Etiketler \ M \

mor gebelik

Op. Dr. Bahattin UÇAR

Açlık hissetmeden, pasta-çörek özlemeden, diyet yaptığınızı farketmeden istediğiniz kiloya inebilirsiniz! Bir numaralı sanık:Karbonhidratlar Karbonhidratlar (ekmek, makarna, hamur işleri, pilav vb.)... Devamı »

Op. Dr. Birdal TOSYALI ÇETİNOL

Çoğul gebelikle, birden çok gebeliğe hamile olan gebeleri tanımlanmaktadır. Çoğul gebelikler arasında en sık olarak ikiz gebelikler görülmektedir ve ikiz gebelikler doğal yollar ile oluşmuş her 85 gebeliğin... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

Gebeliğin, rahim içi boşluğu (endometrial kavite) değil bunun dışında yerleşmesi durumudur. Tüm gebeliklerin yaklaşık % 2'sinde gözlenir. Dış gebeliklerde tanısal gecikmeler, kanama nedeniyle ölümcül... Devamı »

Dyt. Perihan ÇİÇEK

Gebelik döneminde 9- 12 kg ağırlık kazanımı normaldir, ancak gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız 7- 8 kg ile gebeliği tamamlamak da mümkün olabilir. Eğer ikiz bebek bekliyorsanız ortalama 17- 22 kg ağırlık... Devamı »

Op. Dr. Semih HIZIROĞLU

1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış yani 2300 kalori/gün’dür. Günlük kalori gereksinimindeki... Devamı »

Op. Dr. Cüneyt GENÇ

Gebeliğin rahim dışında (%95 tüp içinde) bir yere tutunarak büyümesine dış gebelik denir. Tüpler dışında yumurtalığa, rahim ağzına ya da karın boşluğuna da dış gebelik yerleşebilir. Rahim dışındaki bu... Devamı »

Op. Dr. Orhan DOĞAN

GİRİŞ VE TARİHÇE Ektopik gebelik ilk kez İngiliz Gifford tarafından 1731 yılında,fertilize ovumun uterus dışında implantasyonu olarak tanımlamıştır. Dış gebelik o zamanlardan beri gebeliğin en ciddi komplikasyonlarından... Devamı »

Op. Dr. Abdullah SARI

Dış gebelik (ektopik gebelik), sperm ile oosit (yumurta hücresi) birleşmesi sonucu oluşan gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan uterus içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla fallop tüpünde yerleşmesi... Devamı »

Op. Dr. Burcu SAYGAN KARAMÜRSEL

Gebelikte kanamanın sebebi ne olabilir? Birçok gebe kadında ilk 12 haftada vajinal lekelenme ya da kanama olabilir. Cinsel ilişki sonrası rahim ağzı kanaması görülebilir. Aynı zamanda rahim ağzı... Devamı »

Dyt. Safiye TAŞ

HAMİLELİKTE BESLENME Gebelikte, bebeğin gelişimi annenin kendi vücut metabolizmasına ek olarak değişiklikler yaratır. Bu değişiklikler, daha bebek ana rahmine düşmeden başlar aslında. Hamilelikten 3... Devamı »

Doç. Dr. Meriç KARACAN

Gebelik; bebek ve bebeği besleyen plasentadan oluşan bir yapıdır. Plasenta anne ve bebek arasında oksijen ve besin transferini sağlayan ünitedir. Ayrıca bebeğin ürettiği toksik maddeler plasenta... Devamı »

Doç. Dr. Ayşe PARLAKGÜMÜŞ

Gebelik hipertansiyonu: Tansiyonun 140/90 ve üzerinde ölçülmesidir. Gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar. Gebelerin %6-7’sinde görülür. 37 haftada doğum önerilir. Hastaların dörtte birinde gebelik hipertansiyonu... Devamı »

Doç. Dr. Ayşe PARLAKGÜMÜŞ

Diyabet: Gebelikten önce mevcut olan diyabet: Kadınların %1-3’ünde görülür. Hastanın kan şekeri kontrolü ne kadar iyi giderse gebelik de o kadar iyi gidecektir. Multidisipliner bir yaklaşım gerekir. Hasta... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

Kanda pıhtılaşmanın olması, hayati riskler ortaya çıkarır. Pıhtılar, çoğunlukla bacaklardaki derin toplar damarlarda (derin ven trombozu, DVT) oluşur ve buradan koparak akciğer toplar damarlarına ulaşıp... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

Gebelik planı yapan kadınlar, bazı özel tedbirler alarak sağlıklı bir gebelik için ilk adımlarını atabilirler. "Gebelik planı yapan tüm kadınlarıngebelik öncesi dönemde folik asit kullanması önerilir." Bebekte... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

Normalde her ay (siklus), yumurtalıklarda (over) yer alan on binlerce yumurta (oosit) hücresinden, onlarcası (antral follikül, AF) olgunlaşmak üzere yola çıkar (follikülogenez). Bunlardan sadece bir tanesi,... Devamı »

Prof. Dr. Özgür DEREN

Gebelik normal ve doğal bir süreçtir. Bazı durumlarda gebe kalmadan önce anne adayının vücudunda bu­lunan hastalıklar (annenin mevcut hastalıkları) veya hamilelikten do­layı sonradan gebelik dönemi orta­ya... Devamı »

Op. Dr. Mehtap ŞENTÜRK ÇİÇEK

Gebelik Dönemi Gebelik belirtisi olarak en önemli belirti adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi de gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diyet,... Devamı »

Op. Dr. Erol VURAL

Gebe kalmak istediğinizdeelbette ideal kilo da olunmasa bile, aşırı obez de olmamalısınız. Aşırı obez olduğunuz taktirde karında aşırı yağlanma olduğu için tüplerinizden sperm geçişi zor olabilir, yumurtlama... Devamı »

Prof. Dr. Özgür DEREN

Gebelikte Nasıl Beslenmeliyim? Gebelik bir kadının hayatında yaşadığı en mucizevi olaydır ve içinde büyüttüğü bebeğini en doğru şekilde besleyip büyütmek ister. Gebelikte beslenmedeki temel amaç anne... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 400 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 106039 kayıt bulundu.