x
Etiketler \ M \

minimal skolyoz

Op. Dr. Halit TOGAY

Skolyoz, omurganın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir. Türkiye’de... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Nikola AZAR

Skolyoz, omurganın ön-arka planda bakıldığında omurların orta hattan saparak oluşturduğu ‘S’ şeklindeki eğriliğidir. Omurga ön-arka planda düz bir hat şeklindedir. Skolyozda omurlar sağa veya sola doğru... Devamı »

Fzt. Abdullah GÜDENDEDE

Fizik tedavi ve güncel sağlık sorunları Skolyoz İnsan, ruh ve beden ikilisinin kendi aralarındaki esrarengiz uyumuyla yaşar. Hayatımızı etkileyen öyle rahatsızlıklar vardı ki sadece bir hastalıktan... Devamı »

Doç. Dr. Alihan DERİNCEK

Ebeveynler olarak çocuğunuzda oluşan ya da oluşmakta olan bir takım hastalıkları ilk fark eden siz olabilirsiniz. Skolyozda bu rahatsızlıklarda biridir. Özellikle ailesinde skolyoz öyküsü olan aileler... Devamı »

Doç. Dr. Alihan DERİNCEK

Manyetik Kontrollü Uzayan Çubuklar ile Skolyoz Eğriliğinin Düzeltilmesi Erken başlangıçlı (5 yaşından küçük) skolyozlu hastalarda, ergenlik dönemindekine benzer omurgayı düzeltme ve dondurma (füzyon) ameliyatı... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA

'Skolyoz semptomları masaj, egzersiz (kuvvetlenme ve germe) ve yoga ile azaltılabilir. Kısalan kasların uzatılması, uzayan ve kuvvetini kaybeden kasların kuvvetlenmesi gereklidir. Omurga üzerine yapılan... Devamı »

Prof. Dr. Gülçin GÜLŞEN

SKOLYOZ NEDiR? Sağlıklı bir omurgada tüm omurlar aynı doğrultuda görülür. Omurgadaki dizilimin bozulmasına ve anormal bir eğriliğin ortaya çıkmasına skolyoz adı verilir. Hiç şikayeti olmayan 12-14... Devamı »

Prof. Dr. Erhan REİS

Teknolojideki ilerlemeler günümüzde cerrahi işlemleri daha az travmaya sebep olacak şekilde ileri teknolojiye sahip görüntüleme sistemleri ve aletler yardımıyla küçük kesilerden yapma imkanı sağlamıştır.Temeli... Devamı »

Op. Dr. Mahmut AKYILDIZ

Geleneksel Kalp Cerrahisi Geleneksel kalp cerrahisinde, göğüs kemiğinin ortasından yapılan bir insizyon (total midsternotomi) kullanılır. Bu kesi yaklaşık 15-20 cm uzunluğundadır. -İkinci operasyonlar -Çoklu... Devamı »

Doç. Dr. Bahadır EGE

Laparoskopik cerrahi karın duvarına açılan küçük deliklerde (Trokar girişleri) laparoskopik cerrahi aletler kullanılarak ameliyatların yapılmasıdır. Özellikle reflü cerrahisi, obezite cerrahisi, kolon... Devamı »

Doç. Dr. Alihan DERİNCEK

ERGENLİK ÇAĞI SEBEBİ BİLİNMEYEN SKOLYOZ=ADÖLESAN İDİOPATİK SKOLYOZ Skolyoz; omurganın önden bakıldığında olması gereken orta hat aksından çıkarak yana doğru yer değiştirmesidir. Ergenlik çağı sebebi bilinmeyen... Devamı »

Op. Dr. Nazmi KORKUT KASAPBAŞI

Skolyoz, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, farklı yaşlarda ve omurga yapısının çeşitli bölgelerinde görülebilir. İki farklı kişide aynı sebeple ortaya çıkan skolyoz, aynı şekilde... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 12 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 12875 kayıt bulundu.