x
Etiketler \ M \

menopoz tedavisi

Op. Dr. Burcu SAYGAN KARAMÜRSEL

Kadınlar için ortalama menopoz yaşı 51 yaş’tır. Bir yıl boyunca hiç adet görmeyen bir kadın menopoza girmiş kabul edilir.Menopoz öncesi yıllara ise perimenopoz denir. Bu sürede östrojen seviyesi yavaş... Devamı »

Op. Dr. Burcu SAYGAN KARAMÜRSEL

Kadınlar için ortalama menopoz yaşı 51 yaş’tır. Bir yıl boyunca hiç adet görmeyen bir kadın menopoza girmiş kabul edilir.Menopoz öncesi yıllara ise perimenopoz denir. Bu sürede östrojen seviyesi yavaş... Devamı »

Uzm. Dr. İlkay MUNOZ PARİS

Biyo-özdeş hormonlar nedir? Menopoz döneminde, eksilen başlıca hormonlar östrogen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonların yerine konması Amerika ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede krem... Devamı »

Prof. Dr. Engin ORAL

Menopoz kelime anlamı olarak, adet kanamalarının kesin olarak bitmesidir. Yunanca, men ay ve pause sonlanmak kelimelerinden oluşmaktadır. Menopoz, kadın hayatında yumurtalıkların seks hormonu (östrojen,... Devamı »

Prof. Dr. Meral KOZAKÇIOĞLU

Menopoz, eninde sonunda bütün kadınların, hepimizin geçireceği bir dönem. Mademki bu dönem geçirilecek, öyleyse olabildiğince rahat ve hafif geçmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bunun için de yeterince... Devamı »

Prof. Dr. Hakan ŞATIROĞLU

HRT (Hormon Replasman Tedavisi) yani ‘Hormon Yerine Koyma Tedavisi’ menopoz döneminde oldukça önem taşıyan bir tedavi basamağı. Son yıllara kadar tartışmalar içinde... Devamı »

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

Tıp bilimindeki gelişmeler menopoz hastasının karşılaştığı problemlerin büyük bir kısmının estrojen eksikliğine bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Menopoz tedavisinde de temel prensip kadında eksik olan... Devamı »

Prof. Dr. Ömür TAŞKIN

40 yaş ve üzeri hanımlar arasında ciddi bir ruhsal ve fiziksel sağlık problemi olarak kabul edilen menopoz, rahatsızlık süreci boyunca yaşattığı fiziksel ve ruhsal değişimler nedeniyle hanımların ciddi... Devamı »

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Bu makalede menopozun tanısı ve tedavisinde, hormon yerine koyma tedavisi (hormon replasman tedavisi:HRT) ve osteoporoz (kemik erimesi) konuları ile HRT' de son görüşler tartışılacaktır. 1- Tanım:... Devamı »

Op. Dr. Serdar KOÇ

Tüp bebek hem genç çiftlerin hem de yaşlı çiftlerin denemek istedikleri bir uygulama olabilmektedir. Bu noktada önemli olan çiftlerin kendi sorunlarının farkında olmalarıdır. Kendi sorunlarının farkında... Devamı »

Dr. Feranek GÜLSOY

Menopoz ve Perimenopoz nedir? Menopoz kadın hayatının doğal bir bölümüdür. Düzenli mentrasiyonun sona ermesinden yaklaşık 1 sene sonra menopoz dönemi başlar. Menopoz ‘... Devamı »

Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU

Menopoz bir hastalık değildir. Hormon seviyelerinin yükselerek adet bozukluğunun belirdiği dönemle başlayan ve kanamanın tamamen bitişiyle seyreden süreçtir . Ortalama kadın ömrü 80’li yaşlara... Devamı »

Prof. Dr. Hakan ŞATIROĞLU

Menopoz kelimesinin anlamına bakacak olursak, yunanca ‘aylık’ anlamına gelen ‘men’ ve ‘kesilme’ anlamındaki ‘pause’ kelimelerinden oluştuğunu görürüz.... Devamı »

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Menopoz kelimesi Latince'de meno (kanama) ve pause (durma - donma) kelimelerinin birleştirilmesiyle meydana gelmiştir.Tam olarak "adet kanamalarının durması" anlamına gelmektedir, yani düzenli adet kanamalarının... Devamı »

Op. Dr. Hüseyin ŞENYURT

Kelime anlamı olarak son görülen adet kanaması anlamına gelir. Pratik olarak ise kadının üreme çağının sona ermesi adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesi demektir. Menopoz bir hastalık değildir,... Devamı »

Op. Dr. Şerife Şeniz SÜPÜRTÜLÜ

Kadınlarımızın hayatındaki önemli dönemeçlerden biridir menopoz.Adetlerin kesilmesi ve doğurganlığın bitmesi anlatılır bu kelime ile. Gerçek kelime anlamı ^son adet kanamasıdır. ortalama 40 yaşlarında,... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Erhan KARAALP

Menopoz dönemi, bir kadının adet döngüsünün bittiği döneme verilen addır. Bu noktaya varmaya yaklaşmış dönemlere menopoza geçiş dönemi adı verilir. Menopoz dönemi, ergenlikle başlayan üreme yıllarının... Devamı »

Doç. Dr. İbrahim ESİNLER

MenopozNedir? Menopoz adet kanamalarının ve üreme fonksiyonunun geri dönüşümsüz olarak sona ermesi, 1 yıl süre ile adet görmeme durumudur. Menopoz ortalama 48-52 yaşları arasında başlar.... Devamı »

Prof. Dr. Fatih ŞENDAĞ

Menopoz dönemi, bir kadının adet döngüsünün bittiği döneme verilen addır.Bu noktaya varmaya yaklaşmış dönemlere menopoza geçiş dönemi adı verilir. Menopoz... Devamı »

Prof. Dr. Ulun ULUĞ

Tedaviyle beraber yumurtalık fonksiyonlarını baskılayıcı GnRH analog ilac kullanılması önerilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve İtalyada farklı hastanelerde yapılan araştırmalar sonucunda Triptorelin... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 1123 kayıt bulundu.
Sayfa: 1 / Toplam 57414 kayıt bulundu.