x
Etiketler \ K \

kıl beyazlaması

Op. Dr. Gündüz MEMİŞ

Tanımı: Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu, kasık bölgesi, koltukaltı ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, apse ve fistül oluşturmasıdır. Diğer adları ‘dermoid kist’ veya ‘pilonidal sinüs’ yani... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Alaattin ÖZTÜRK

Kıl dönmesi nasıl bir hastalıktır? Kist dermoid sakral de denen kıl dönmesi, kılların cilt altında yuvalanması, bu yuvanın mikrop kapması, sonrasında abse oluşumu veya akıntılarla giden hastalık şeklinde... Devamı »

Op. Dr. Babek TABANDEH

Kıl dönmesi veya tıp dilinde pilonidal sinüs olarak bilinen hastalık her ne kadar önemsiz bir hastalık olarak görülse de hastaların günlük hayatını sürekli etkilemesi, yüksek tekrarlama riski ve toplumda... Devamı »

Uzm. Dr. Yasemin FATİH AMATO

Geçende bir hastam epilasyon için randevu almıştı. Odama gelip derdini anlatmaya başladı. Bacaklarındaki kıllar kalınlaşmıştı, bu yetmezmiş gibi göğsünde de kıllanma başlamıştı. Konuşurken dikkat ettim,... Devamı »

Doç. Dr. Bülent TUĞRUL

Sinüs Pilonidal Sakral bölge dediğimiz kuyruk sokumu üzerinde görülen bir hastalıktır. O bölgedeki kıl ve tüylerin içeriye doğru uzayarak köklerinden kopması sonucu olusabildigi gibi, dışarıya doğru... Devamı »

Op. Dr. Atilla KAYA

Her ameliyattan sonra hastaya pozisyon önerilebilir, makat ve kalçalar bölgesinde yapılan ameliyatlardan sonra da bazı önerilerde bulunulmaktadır. Amaç hastanın yaşam kalitesini en yüksekte tutarken yapılan... Devamı »

Op. Dr. Atilla KAYA

Ameliyatsız tedaviler hastaların ameliyat korkusu sebebiyle sıkça tercih ettikleri tedavi seçenekleridir.Bir çok hastalıkta ameliyatsız tedavi uygulanabilmekteyken ne yazık ki kıl dönmesinde ameliyatsız... Devamı »

Op. Dr. Ahmet ÖNAL

Pilonidal sinüs (kıl dönmesi)hastalığı kuyruk sokumunda orta hatta yer alan kılların derinin içine doğru büyümesi sonucunda oluşan bir hastalıkdır. Bu kıllar nedeniyle tekrarlayan iltihabi ataklar ve kronik... Devamı »

Uzm. Dr. Selçuk ESKİÇUBUK

Kıl Dönmesi NasılBir Hastalıktır? Kuyruk sokumu çukuruna düşen kılların, derideki gözle görünmeyen minik deliklerden veya ter bezlerinin ağzındaki deliklerden ciltaltına girmesi ile meydana gelen... Devamı »

Op. Dr. Tolga HÜNER

KIL DÖNMESİ NEDİR? (PİLONİDAL SİNUS) Kıl dönmesi, iki kalça arasındaki olukta bulunan kılların, derinin içine gömülmesi, derineuzanan bir kist oluşturması ve bazen burada iltihaba yol açması ile oluşan... Devamı »

Op. Dr. İrfan KARALAR

KIL DÖNMESİ HASTALIĞI VE TEDAVİSİ KIL DÖNMESİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR ? Kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumu bölgesinde,akıntılı veya akıntısız,kıllı veya kılsız küçük... Devamı »

Op. Dr. Atilla KAYA

Kıl dönmesi diğer adıyla pilonidal sinüs kıl, tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altına girip orada cilt altına birikmesidir. Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde... Devamı »

Op. Dr. Kadir USKUAY

Kıl dönmesi nedir? (Pilonidal sinüs) Pilonidal sinüs kuyruk sokumunda deri altında oluşan, genellikle içi kıl dolu iltihabi bir hastalıktır. Derinde bulunan infeksiyon yerinden deri yüzeyine sinüs denen... Devamı »

Op. Dr. Mustafa ŞENER

KIL DÖNMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ? Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) hastalığı çok sık görülen bir rahatsızlık olduğu için ve de her türlü... Devamı »

Op. Dr. Mustafa ŞENER

KIL DÖNMESİ(PİLONİDAL SİNÜS) NEDİR VE KİMLERDE GÖRÜLÜR? Kıl dönmesi veya tıbbi adıyla PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir.Kıl dönmesi, kılların... Devamı »

Uzm. Dr. Mehmet BULUT

KIL DÖNMESİ HASTALIĞINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ :FENOL TEDAVİSİ Kıl dönmesi (Plonidal Sinüs) ; Kuyruk sokumu bölgesinde, bilineninaksine orada bulunan bir kılın dönmesi değil, o bölgeye dökülen kıl... Devamı »

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Pilonidal sinus (kıl dönmesi) genellikle kuyruk sokumunda görülen, inflamasyon, abse ve/veya deriye açılma (sinus) ile karekterize bir hastalıktır. Görülme sıklığı %0.7'dir. En sık görüldüğü yaşlar 16... Devamı »

Op. Dr. Nilgün ERDOĞAN

Pilonidal sinüs (halk arasında bilinen adı: kıl dönmesi) derinin içinde duvarı kalın bir kist halini almış baloncuktur. Hava ısındıkça terlemeyle birlikte farkedilmesi kolaylaşır. Sosyal yaşamda sıkıntı... Devamı »

Op. Dr. Atilla KAYA

Hasta açısından önemli olan konular açısından yapılan değerlendirmelere göre çok çeşidi olan kıl dönmesi ameliyatlarının bazıları görsellerle kıyaslanacaktır. Kıl dönmesinin tedavisi 15 civarında ameliyat... Devamı »

Op. Dr. Atilla KAYA

Kıl dönmesi erkeklerde kadınlara kıyasla on kat daha sık görülen ve 18-25 yaş gurubunda en sık rastlanan iyi huylu bir hastalıktır. Bu güne kadar tarif edilmiş 14 çeşit ameliyat yöntemi vardır. Bunlardan... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 32 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 4870 kayıt bulundu.