x
Etiketler \ K \

karaciğerde nodül

Prof. Dr. Kadir AKSÖZ 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Uzm. Dr. Murat Emin GÜVELİ 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 13907 kayıt bulundu.
Tiroit nodülleri

Tiroit nodülleri

Prof. Dr. Erhan REİS

Tiroit bezi boyunda, Âdem’in elması denilen kıkırdağın altında yerleşmiş, yaklaşık 40 gram ağırlığında bir organdır. Vücudun enerjiyi kullanması ve depolamasıyla ilişkili hormonlar üretmekte olup vücudumuzdaki... Devamı »

Karaciğer detoksu

Karaciğer detoksu

Dyt. Yeter ÇELİK

Aşağıda belirtilen yiyeceklerden en az bir ikisini beslenmenize ekleyin. Sarımsak:Sadece 1-2 tanesi bile karaciğer enzimlerini aktive eder. Sarımsak aynı zamanda karaciğerin detoksunda yardımcı... Devamı »

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması nedir?

Prof. Dr. Ethem TANKURT

Karaciğer yağlanması, günümüzün en önemli sindirim sistemi sorunlarından biridir. Çocukluk çağından, erişkin yaşlara kadar görülebilen bu sorunun gelecek yıllarda önemini artırarak sürdürmesi beklenmektedir. Karaciğer... Devamı »

Karaciğer kanseri

Karaciğer kanseri

Prof. Dr. Kaan KARAYALÇIN

Karaciğer kanseri kansere bağlı ölümlerin arasında üçüncü sırada yer almaktadır.Karaciğer hücrelerinden köken alan bu kanser (HCC) Asya ülkelerinde azalma eğilimi gösterirken Amerika ve Avrupa ülkelerinde... Devamı »

Karaciğer tümörleri

Karaciğer tümörleri

Prof. Dr. Gülüm ALTACA

Karaciğer Tümörleri 5 başlıkta incelenebilir: 1. Karaciğer kistleri 2. Benign karaciğer tümörleri 3. Primer karaciğer malign tümörleri 4. Metastatik karaciğer tümörleri 5. Granülomlar Karaciğer... Devamı »

Karaciğer nakli

Karaciğer nakli

Prof. Dr. Gülüm ALTACA

Karaciğer Nakli Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organdır. Ağırlığı vücut ağırlığının yaklaşık %2'si kadardır. Karnınızın sağ üst tarafında, alt kaburgaların arkasında ve akciğerlerin aşağısındadır. Karaciğerin... Devamı »

Karaciğer biyopsisi

Karaciğer biyopsisi

Uzm. Dr. Sabahat ÇEKEN

KARACİĞER BİYOPSİSİ Karaciğer biyopsisi ne amaçla yapılır? Karaciğer biyopsisi kronik viral hepatitin karaciğere yaptığı hasarın derecesin değerlendirmek için en iyi ve en duyarlı... Devamı »

Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması

Op. Dr. Muzaffer YURTTAŞ

Karaciğerin yağlanması bu organdan bazı olumsuz sinyaller geldiğinin ilk işareti kabul ediliyor. "Yağlı karaciğer" son yılların popüler sağlık konularından biri haline geldi. Bu durumun iki nedeni var.... Devamı »

Ses teli nodülleri

Ses teli nodülleri

Prof. Dr. Haldun OĞUZ

Ses Teli Nodülleri, ses tellerinin birbiri ile temas ettiği serbest yüzeyde oluşan, iyi huylu (yani kanserle ilişkisi olmayan) büyümelerdir. Sesin yanlış ya da kötü kullanımına bağlı olarak oluşurlar.... Devamı »

Tiroid nodülleri ve takibi

Tiroid nodülleri ve takibi

Doç. Dr. Ayşe Nur İZOL TORUN

Tiroid nodülleri tiroid bezinin içinde, tiroidden farklı olarak ayırt edilebilen kitlelerdir. Bu kitlelerin en önemli özelliği, nadir de olsa bir tiroid kanserini temsil etmeleridir. Bu nedenle bazı özellikleri... Devamı »

Ses teli nodülü

Ses teli nodülü

Op. Dr. Erkan UYGUR

Ses kısıklığının en sık sebeplerinden biridir. İyi huylu kansere bağlı olmayan diğer ses kısıklığı nedenleri ise, virus enfeksiyonuna bağlı papillomlar,ses teli kisti, sulcus vokalis, damarsal genişlemeler,ses... Devamı »

Karaciğer kist hidatiği

Karaciğer kist hidatiği

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Savaş KOCA

Karaciğer Kist Hidatiği (ECHINOCOCCUS GRANULOSUS) %50-70'i karaciğerde yerleşir. Çoğu sağ lobundadur ve tektir. İkinci sırada akciğer etkilenir (%10-30). Erişkin solucanı sadece 0.5-1.0... Devamı »

Karaciğer yağlanması ve beslenme ilişkisi

Karaciğer yağlanması ve beslenme ilişkisi

Dyt. Perihan ÇİÇEK

Tıp dilinde hepatosteatoz olarak adlandırılan ‘karaciğer yağlanması’ karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelir. Günümüzde yetişkin her dört kişiden birinde görülmeye başlamış bir hastalıktır.... Devamı »

Çocuklarda karaciğer büyümesi

Çocuklarda karaciğer büyümesi

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir GÜLCAN

Karaciğer Büyümesi (Hepatomegali); Yeni doğan döneminden yaşlılık dönemine kadar her yaşta görülebilen bir bulgudur. Doğrudan karaciğere ait nedenlerle ya da pek çok sistemik hastalıkla birlikte ortaya... Devamı »

Karaciğer koruyucu diyet

Karaciğer koruyucu diyet

Op. Dr. Murat ÜSTÜN

Önemli Hususlar Yiyeceklerinizi yavaş yiyiniz ve iyi çiğneyiniz. - Yiyecek ve içeceklerinizin çok sıcak veya soğuk olmamasına dikkat ediniz. - Az ve sık yiyiniz. (Günde 6 öğün). - Et suyu ve et suyu... Devamı »

Bilinmeyen karaciğer düşmanları

Bilinmeyen karaciğer düşmanları

Dyt. Selin ŞAHİN

Vücudun en ağır organıdır karaciğer. Görevleri ise kendinden daha ağır diyebiliriz. · Karaciğer adeta bir kimya fabrikası gibi çalışır. Karaciğerin fonksiyonları arasında proteinler, safra, kan pıhtı faktörleri... Devamı »

Karaciğer yağlanması ve tedavisi

Karaciğer yağlanması ve tedavisi

Dyt. Mahmut GÜMÜŞAY

Normal yağ içeriği %10’dan daha az olan karaciğerde bu miktarın artmasına karaciğer yağlanması denir.Yağlanan karaciğerde biriken lipitlerin çoğu trigliseridlerdir. NEDENLERİ; >>>Emilen... Devamı »

Obezite ve karaciğer- akciğerler

Obezite ve karaciğer- akciğerler

Prof. Dr. Mehmet Ali YERDEL

Obezite ve karaciğer: Obezitedekaraciğerin de yağlanması kaçınılmaz bir durumdur ve bu tıpta “steatosis” olarak bilinir . Tüm obezlerin 2/3 ‘ünde,morbid obezitesöz konusu ise bunların % 90’ ında karaciğer... Devamı »

Karaciğer kanserinde aflatoksin etkisi!

Karaciğer kanserinde aflatoksin etkisi!

Prof. Dr. Mustafa ÖZDOĞAN

Aflatoksin, Aspergillus flavus veya A.Parasiticus olarak adlandırılan bakterinin ürettiği nemin artışı ve ısıya bağlı gıdalarda ve yemler gelişen toksik kimyasal bir maddedir. Nemli ortamda oluşan küfün... Devamı »

Karaciğer denilen harika organımız

Karaciğer denilen harika organımız

Uzm. Dr. Ali AYYILDIZ

KARACİĞER DENİLEN HARİKA ORGANIMIZ Sizlere Bu yazımda Vücudumuzun Biyokimya laboratuarı olan Karaciğer denilen harika organı anlatmaya çalışacağım . Karaciğerimiz hayran olunacak bir kimyasal maddeler... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 36 kayıt bulundu.