x
Etiketler \ I \

inflamasyon bulguları

Uzm. Dr. Tolga Enver YÜCETÜRK

Ürik asit kristallerinin birikip eklem iltihabına neden olduğu eklemlerde aşırı hassasiyet, ağrı, sıcaklık artışı, şişlik ve kızarıklık görülür. Etkilenen eklemin üzerindeki cilt bölgesi parlak görünümdedir... Devamı »

Uzm. Dr. Tolga Enver YÜCETÜRK

Romatoid artrit bulguları genelde dalgalanmalar gösterir. Yani eklem şikayetlerinde bazı zaman artış olurken, bazen de yatıştığı, durulduğu dönemler olur. En sık görülen bulguları şunlardır: Eklem... Devamı »

Prof. Dr. Nihat SAPAN

AD tipik olarak bebeklikte başlar. Yoğun kaşıntı ve deri hiperreaktivitesi AD in en önemli bulgularındandır. Kaşıntı genellikle geceleri artar. Deride kaşıntı nedeniyle oluşan sıyrıklar ve soyulmalar egzematöz... Devamı »

Op. Dr. Ahmet UMAY

Diyabetik retinopatide erken bulgular küçük damar balonlaşması (mikroanevrizma) ve retina kanamalarıdır. Bu kanamalardan kaynaklanan sıvı sızıntısı sonucunda, makula denilen görme merkezinde ödem denilen... Devamı »

Prof. Dr. Kemal ARIKAN

Kanser hastalarında %20-45 oranında depresyona, %15-75 oranında deliryuma rastlanmaktadır. Bunların yanısıra akut stres bozukluğu, tıbbi duruma bağlı anksiyete bozukluğu, postravmatik stres bozukluğu,... Devamı »

Op. Dr. Erkan AKTAN

Orta Kulak İltihabı Bulguları Nelerdir? Orta kulak iltihabı olan çocukta genellikle huzursuzluk, kusma, bulantı, ateş, devamlı bir hareketlilik, ağlama hali vardır. Kendini ifade edebilen çocuklar,... Devamı »

Prof. Dr. Bülent CANBAZ

Beyin tümörü deyimi genellikle kafatası, beyin zarı, beyin dokusunun kendisi, kafa içi kan damarları, doğumsal kalıntı dokuları, kafa içi salgı bezi olan hipofizden gelişen yada başka bir organ tümörünün... Devamı »

Prof. Dr. Turan USLU

Huzursuz bacak sendromu otururken ya da uzanmış durumdayken bacakların hat safhada rahatsız hissedilmesi ile karakterli bir durumdur ve ayağa kalkmayı ya da... Devamı »

Op. Dr. Alparslan DEMİR

Gebelik ne zaman başlar? Gebelik; yumurtalıklardan atılanyumurtanın (ovum), erkekten gelenspermle döllenmesi sonucu oluşanembrionun gelişimi ile birlikte annedeoluşan değişikliklerin tümünü kapsayanbir... Devamı »

Uzm. Psk. Banu VARDAR

0-3 yaş, insan hayatının en önemli dönemidir. Bu döneme sadece bakım yılları olarak bakmak, anne babaları büyük bir yanılgıya götürmektedir. Anne ve babalar, bebeklerin ve küçük çocukların sevgiye... Devamı »

Op. Dr. Kenan ERTOPÇU

MENAPOZ NE ZAMAN VE NASIL OLUR? BULGULARI, RİSKLERİ VE GÜNCEL TEDAVİLERİ (HORMON TEDAVİSİ) NELERDİR? Op.Dr.Kenan Ertopcu Kadınlarda üreme döneminin sonu olarak kabul edilen menopoz en az bir yıl... Devamı »

Prof. Dr. Osman AKDEMİR

Son 30 yılda yapılan araştırmalar özellikle kalp ve damar hastalığı için riskli kişilerin evcil hayvan sahibi olmaya özendirilmesinin yepyeni bir koruyucu hekimlik stratejisi olabileceğini düşündürüyor.... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 12 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 36157 kayıt bulundu.