x
Etiketler \ G \

gastrit ve hiperemi

Dr. Ethem Hakan ERALTAN

Beyaz kan hücrelerinin değişik etkenlerin yaptığı uyarı neticesinde mukozada birikmesiyle midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar... Devamı »

Op. Dr. İlhan AYDIN

Gastrit, mide astarının iltihaplandığı veya tahriş olduğu zamanlarda görülür. Kısa dönemli olursa akut gastrit, aylara, yıllara yayılan uzun dönemde görülürse kronik gastrit adı verilir. Gastritin en yaygın... Devamı »

Dyt. Perihan ÇİÇEK

Mide mukozasının iltihaplanmasıdır. İki türü bulunmaktadır; biri ani başlangıçlı olan akut gastrit, diğeri ise kronik gastrittir. Aşağıdaki öneriler genel öneriler olup bireysel özellik ve beslenme... Devamı »

Prof. Dr. Ahmet DOBRUCALI

Mide, yutulan gıdaların geçici bir süre depolanarak küçük parçalara ayrıştırılıp sindirildiği j harfi şeklinde ve keseye benzer bir organımızdır Alınan gıdalar kimus adı verilen ayran veya sulu boza kıvamında... Devamı »

Prof. Dr. Ahmet TÜRKÇAPAR

“Türkiye'de 5 kişiden birinde reflü var.” “Çoğu reflü hastasına gastrit teşhisi konuyor.” “Türkiye'deki insanlar reflünün ne olduğunu bilmiyor.” “Reflü, sosyal hayatı en olumsuz etkileyen hastalıklardan... Devamı »

Uzm. Dr. Derya AKIN

İNTESTİNAL METAPLAZİ Kronik gastrit nedir? Kronik (müzmin) gastrit midenin iç yüzeyini döşeyen ve mukoza olarak adlandırılan ince doku tabakasının uzun süreli iltihabıdır. Kronik gastrit, mukoza... Devamı »

Prof. Dr. Haluk Recai ÜNALP

Gastrik by-pass esas olarak barsakta kısa bir emici bileşeni bırakan, gıda alımını ve emilimini kısıtlayıcı bir işlemdir. Operasyon sırasında metal zımba kullanılarak, küçük bir mide poşu oluşturulur.... Devamı »

Dyt. Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ

Sindirim sistemi nedir ? Sindirim sistemi yemek borusundan başlayıp bağırsaklara kadar giden bir sistemdir. Sindirim sisteminin sağlığını sürdürülebilmesi için de yeterli ve dengeli bir beslenme en önemli... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 8 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 3525 kayıt bulundu.