x
Etiketler \ F \

fıtık patlaması

Uzm. Dr. Ahmet SÜMEN

Fıtık patlaması, bazı doktorların hastayı korkutup acil ameliyata almak için kullandıkları bir terimdir. Bel ve boyun fıtıkları MR bulgularına göre 4 dereceye ayrılır. Birinci derece en hafif yani... Devamı »

Prof. Dr. Hakan UNCU

Fıtık, kadın erkek cinsiyet ayrımı gözetmeksizin her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hastaların başvuru şikayeti, karın duvarının zayıflayan bir bölgesinde ortaya çıkan şişliklerdir, ve genellikle... Devamı »

Op. Dr. H. Mehmet ULUSAL

Fıtık; bir organın normalde olduğu yerden başka yere hareket etmesidir. İnsanda birçok yerde fıtık oluşur, özellikle kasık ve göbekte oluşan fıtıkların tedavisi ameliyatladır. Karında görülen fıtıklar. GÖBEK... Devamı »

Op. Dr. Ahmet ÖNAL

Karın duvarı fıtıkları, karın içi doku ve organlarının karın duvarındaki zayıf bir noktadan karın boşluğu dışına çıkmalarıdır. Karın duvarını oluşturan destek dokuların belirli bir bölgesinde doğumsal... Devamı »

Doç. Dr. Bülent TUĞRUL

Vücut da bazı bölgelerde oluşan adele zayıflığı sonucu, o bölgenin bütünlüğü bozulur ve bir boşluk meydana gelir. Bu boşluğa ve boşluğa içeriden bir dokunun girmesine FITIK denmektedir. Karın da görülen... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

En doğru yaklaşım hastanın daha ilk ameliyatta fıtığının tedavisini deneyimli bir fıtık cerrahına emanet etmesidir. Kasık ve göbek fıtığıameliyatlarından sonra fıtığın tekrarlama yani nüks etme oranı... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Kadınlarda fıtık görülme sıklığı erkeklere göre daha düşüktür. Bazı fıtık tipleri kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülse de kadınlarda da en çok görülen fıtık tipi inguinal herni yani kasık fıtığıdır. Femoral... Devamı »

Prof. Dr. Yusuf Şükrü ÇAĞLAR

Boyun fıtığının tıbbi ismi servikal disk hernisidir. Boyun denilen servikal bölge 7 omurgadan oluşur ve her bir omurga C1 den C7 ye kadar numara alır. Boyun fıtığı en sık C5-C6 ve C6-C7 arasındaki disklerden... Devamı »

Op. Dr. Gökalp KARAARSLAN

Boyun fıtıkları bel fıtıklarına göre daha az görülen rahatsızlıklardır. Boyun ağrıları toplumumuzda sık olarak görülen bir durumdur. Bunun nedeni boyun kaslarının hassas ve boynu oluşturan omurların... Devamı »

Op. Dr. Gökalp KARAARSLAN

Bel fıtığı toplumumuzda oldukça sık rastlanan ve oldukça ızdırap verici ve sonuçları ağır olabilen bir rahatsızlıktır. · Bel fıtığı adı verilen durum sırt omurları arasında bulunan ve amacı vucuda binen... Devamı »

Op. Dr. Çağatay KEMERLİ

Trafik kazaları, travma geçirenler,şoförlük, bankacılık gibi mesleklerde çalışanlar. Stres Boyunun yanlış hareketleri ve yanlış pozisyonları, Emosyonel gerginlik, boyun kaslarında zayıflık, Yaşlanmaya... Devamı »

Prof. Dr. Nizamettin KILIÇ

Umblikal Herni Nedir? Doğumdan sonra göbek kanalının tam olarak kapanmaması sonucu oluşur .%25–50 oranında gözlenir. Yüksek ailevi yatkınlık vardır. 3 yaşına kadar %90’ı tedavi gerektirmeden... Devamı »

Prof. Dr. Nizamettin KILIÇ

Erkek bebekler annelerinin karnında iken, yumurtaları da kendi karınlarının içindedir.Testisler bebeğin karnından torbalarına hamileliğin son 2 ayında inerler. Bu yolculuk bir kanalın içinden olur. Karın... Devamı »

Op. Dr. Çetin ALTUNAL

KASIK FITIĞI Kasık Fıtığı Nedir? Kasık fıtığı karın duvarı fıtıklarının en büyük kısmını oluşturur. Hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyeceği gibi, fıtık kesesinin içine giren... Devamı »

Op. Dr. Mustafa AKMAN

Umblikal Herni Nedir? Doğumdan sonra göbek kanalının tam olarak kapanmaması sonucu oluşur .%25–50 oranında gözlenir. Yüksek ailevi yatkınlık vardır. 3 yaşına kadar %90'ı tedavi gerektirmeden kendiliğinden... Devamı »

Doç. Dr. Bülent TUĞRUL

"Hiatus Hernia" Yemek borusu ortalama 38-40 cm'dir ve son 3-4cm'i karın boşluğunun içindedir. Diafragma akciğerlerin bulunduğu göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında yer alan, adeleden oluşmuş ince... Devamı »

Op. Dr. Muzaffer ZORLU

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Vakaların yaklaşık yarısı ilk bir yılda ortaya çıkar. Erkek çocuklarda 6 ile 10 kat daha fazla görülür. Bir kasığında fıtık olan çocuğun bir süre sonra... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Büyük kasık ve karın duvarı fıtıkları gerek erkek gerekse kadın hastaların cinsel yaşamını etkileyebilmektedir. Bu sorun birkaç şekilde ortaya çıkabilir. Öncelikle, büyük karın duvarı fıtıkları şekil... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Her hastalığın tedavisi, bireyin hastalığının farkına varmasıyla başlar. Fıtık, karın duvarının farklı bölgelerinde yırtık ya da delik oluşması ve karın içi organlarının ve dokularının karın zarı tarafından... Devamı »

Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU

Fıtık toplumda, özellikle erkeklerde sık görülen bir sorundur. Erkeklerde kasık fıtığı çok sık görülmektedir. Kadınlarda ise kasık fıtığı nadir olup göbek fıtığı daha çok görülür. Herhangi bir... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 122 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
- tarihinde sordu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
- tarihinde sordu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 25536 kayıt bulundu.