x
Etiketler \ F \

fibula kırığı

Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ

Boksör Kırığı Elin tarak kemiklerinin, küçük parmak tarafında olanının boyun kısmında oluşan kırıktır. Genellikle sert bir cisme yumruk sıkar vaziyette vuruma neticesi oluşur. Çoğunlukla kırık oluştuğu... Devamı »

Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ

Skafoid, el bileğinde bulunan 8 kemiğin en önemlilerinden bir tanesidir. El bileği mekaniğinin kilit taşı görevini gören bir kemiktir. El bileği travmalarında eğer bu kemik kırılırsa eklemin tüm dengesi... Devamı »

Dr. Dt. Ziya Nihat TANFER

Diş Kırıkları Dişlerde kırılma meydana gelmesinin temel nedeni travma olsa da, bunun yanında dişlerde meydana gelen derin çürükler, ani ısı değişimleri kaynaklı dişin en dış katmanı olan "mine"de oluşan... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent KARGI

Göğüs kafesi içindeki kalp, akciğerler, karaciğer, dalak, büyük damarlar gibi hayati organlar, iki taraftan onikişer kaburganın ve üzerindeki kas ve dokuların oluşturduğu sert ama esneyebilir sağlam bir... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN

En sık kırılan ayak kemiğidir Kırıklar eklem içi ve eklem dışı olarak gruplanır. Sıklıkla yüksekten düşme sonucu gözlenirler. Topuk kemiği kırığı sonrası uygun tedavi edilmeyen hastalarda neler... Devamı »

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Kırık Nedir? Kırık, bir kemiğin çoğunlukla büyük basınçların etkisinde kalmasıyla parçalanmasıdır. Kırıklar genellikle üçe ayrılarak sınıflandırılır: Yer değiştirmesiz yalın kırıklar; yer değiştirmeli... Devamı »

Prof. Dr. A. Kadir BACAKOĞLU

El bileği önkolun iki kemiği ve el bileğinin sekiz küçük kemiğiyle yaptığı eklemdir. Bu kemiklerin özel anatomik yapıları ve yüzeyleri el bileğinin çok yöne doğru hareket etmesini sağlar. Birçok nedenle... Devamı »

Op. Dr. Özcan ÜLGEN

Yüz kırıkları ev, iş ve trafik kazaları nedeniyle oluşabilen ve yüzün bütününü oluşturan kemiklerden biri veya birkaçının birlikte kırılarak yer değiştirdiği durumlardır. Bazen deride herhangi bir sorun... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN

Kalça eklemini oluşturan uyluk kemiği ve onun uzantısı olan top şeklindeki femur başını birleştiren femur boyun kısmında ve boynun altındaki trockanterik bölgedeki kırıklar kalça kırığı adını almaktadır.... Devamı »

Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ

Elin iskelet sistemi, 29 adet kemik ve bunların aralarındaki onlarca eklem yüzü tarafından oluşturulur. Bu kemiklere el bileğini ve parmakları hareket ettiren kasların uzantıları olan tendonlar (kirişler)... Devamı »

Doç. Dr. Alihan DERİNCEK

Özellikle genç aktif bireylerde, trafik kazaları ya da yüksekten düşme sonrası ortaya çıkan yüksek enerjili yaralanmalardır. Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak sadece kırık veya kırıkla beraber çıkık... Devamı »

Op. Dr. Gökhan ÖZDEMİR

KIRIKLAR Dıştan veya içten gelen zorlamalar ile kemiğin bütünlüğünün ve devamlılığının bozulmasına, yani kemik dokusunda olan ayrılmaya ''KIRIK'' diyoruz. Kemikteki bu bozukluk küçük bir çatlaktan,... Devamı »

Op. Dr. Ayhan BARAN

Toplumlarda yaşam beklentilerinin artmasıyla orantılı olarak kalça kırıklarının sıklığı artmıştır.Ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde kalabalık bir yaşlı nüfusu yaşamaktadır.Yaşlıların... Devamı »

Op. Dr. Haldun SEYHAN

Kemik kırığı, kemik devamlılığının kaybolduğu tıbbi bir durumdur. Çoğu kırık şiddetli bir kuvvetin etki etmesi sonrasında oluşur, bazende stres kırığı denilen tekrarlayıcı ufak travmalar sonrasında da... Devamı »

Prof. Dr. Cengiz AÇIKEL

Yüzde alın, burun, gözü çevreleyen kemikler, elmacık kemiği, alt ve üst çene kemiklerinin travmatik kırıkları plastik ve rekonstrüktif cerrahinin ilgi alanıdır. Kırıklar tek bir kemikte tek bir hatta... Devamı »

Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ

El Bileği Kırığı Ne Demektir ? El bileği eklemi, iki ön kol kemiğinin alt ucu , 8 tane küçük el bileği kemiği ve eldeki tarak kemiklerinin taban kısımlarının oluşturduğu 15 kemik ve aralarındaki onlarca... Devamı »

Op. Dr. Özkan ÖZGER

Omurga Kırıkları Artık KemikÇimentosuyla Tedavi Ediliyor. 15Dakika Süren OperasyonunArdından Hasta Aynı Gün TaburcuEdiliyor. Özellikle yaşlılar ve kemik erimesi hastalığı olanlarınkorkulu rüyası... Devamı »

Doç. Dr. İsmail URAŞ

Humerus alt uç kırıkları, tedavisi oldukça zor olankırıklar arasındadır ve tüm kırıkların yaklaşık %2’sikadardır. Bu bölgenin anatomik yapısının karmaşıklığıve eklem yüzeyinin az miktarda kansellöz kemikle... Devamı »

Prof. Dr. Mahmut Kömürcü

Nedir?: Kırıkları açık ve kapalı kırık diye ikiye ayırıyoruz. Kapalı kırıkta kırık üzerindeki deri bütünlüğü bozulmadığı halde açık kırıkta deri bütünlüğü bozulmuş ve kemik ucu dışarıdan görülmektedir. Kırık... Devamı »

Op. Dr. Özkan ÖZGER

Perkütan vertebroplasti, Avrupa'da 1984 yılında uygulanmaya başlanan ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise 1990'lı yıllarda ağrılı kompresyon (çökme)... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 27 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 6324 kayıt bulundu.