x
Etiketler \ E \

epilepsi hastalığı

Doç. Dr. Fatma Nalan KAYRAK

Epilepsi, yani sara hastalığı, beyindeki hücrelerin normalde var olan elektrik üretiminin düzensiz patlamaları sonucunda ortaya çıkan kısa süreli ve hep aynı şekilde tekrarlayan ataklarla kendini gösteren... Devamı »

Prof. Dr. Bülent CANBAZ

Epilepsi beyinde zamanzaman ortaya çıkan anormal elektriksel boşalmamalar sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluklardır.Status epileptikus denen çeşidi dışında kısa sürelidir, saniye yada dakikalar sürer.... Devamı »

Prof. Dr. Önder US

Epilepsi belirli aralıklarla beynin bilinç,davranış,hareket,duygu veya algılama fonksiyonlarının kısa bir süreyle bozulmasıyla ortaya çıkan stereotipik... Devamı »

Prof. Dr. Safiye BİLGİN

Epilepsi(halk arasında sara) , eski çağlardan beri insanoğlu tarafından bilinmektedir. Sağlıklı görünen bazı kişilerin aniden yere yıkılarak bilinçsiz halde çırpınmaları sebebiyle bu çağlarda epilepsi... Devamı »

Prof. Dr. Burak TATLI

AİLELER İÇİN SARA HASTALIĞI (EPİLEPSİ) yenebilirsiniz Beynimiz milyonlarca sinir hücresi ve bunları destekleyen hücrelerden oluşmuşlardır. Beynimizdeki hücreler birbirleri ile karmaşık... Devamı »

Doç. Dr. Fatma Nalan KAYRAK

Epilepsiden dolayı ilaç tedavisi gören kişiler de sağlıklı bir hamilelik sonucunda doğum yapabilirler. Epilepsili kişilerde gebeliğin önceden planlanması ve kadın-doğum doktoru ile epilepsiyi takip eden... Devamı »

Doç. Dr. Ebru KOLSAL

Çocukluk çağı nöbetleri çok farklı dönemlerde ortaya çıkabilir. Hatta bazı durumlarda bebek daha anne karnındayken bile nöbet geçirebilir. Nöbet şekilleri ortaya çıktığı yaş gruplarına göre değişebilir.... Devamı »

Prof. Dr. Yüksel YILMAZ

Epilepsi nedir? Epilepsi tekrarlayan ateşsiz nöbetler seyreden, sık görülen bir durumdur; her 100 kişiden birinde epilepsi görülür. Çocuklarda nöbet sıktır, ancak her nöbet, epilepsi nöbeti değildir.... Devamı »

Prof. Dr. Halil Atilla İDRİSOĞLU

Epileptik nöbet,merkezi sinir sisteminin bazı nöronlarının anormal aşırı ve hipersenkroz boşalımları sonucu ortaya çıkan nöbet şekli olup konvülsiyon adını alır. Eğer ekstremitelerde kasılma ve çekilmeler... Devamı »

Uzm. Dr. Engin DENİZ

Epilepsi (sara), çocukluk çağının en sık görülen sinirsel bozukluğudur. Genelde tüm toplumlarda %1-2 görülürken çocuklarda bu görülme oranı yaklaşık 2-3 katıdır. Epilepsi ne demektir. Epilepsi, beynimizde... Devamı »

Uzm. Dr. Ebru ERGİN

Merhabalar..... En fazla gelen soruların ve sorunların birine değinmek istiyorum. Gebelik ve epilepsi....Nelere dikkat etmeliyiz? Tedavimiz nasıl olmalı? Doğumların; 3-4/1000 oranı epilepsili gebeler... Devamı »

Prof. Dr. Füsun ALEHAN

ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ (SARA HASTALIĞI) Epilepsi nedir? Epilepsi beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik dalgalarının yayılması sonucu ortaya çıkan nöbetler ile kendini gösteren bir hastalıktır.... Devamı »

Prof. Dr. Kürşad AYDIN

EPİLEPSİ Beyinden kaynaklanan elektriksel boşalımlar sonucu ortaya çıkan ve nöbetler halinde gelen bilinç değişikliği, kısa süreli dalma, boş bakma, bayılma, yüzde, kollarda veya bacaklarda kasılma,... Devamı »

Prof. Dr. Burak TATLI

EPİLEPSİ NÖBETLERİNDE İLK YARDIM · Halk arasında ‘sara hastalığı' olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik... Devamı »

Doç. Dr. Derviş Mansuri YILMAZ

~~“Beyin ve sinir cerrahisi için yeni bir uygulama alanı olan epilepsi cerrahisi ilaç ile tedavi edilemeyen epilepsi hastaları için çözüm olmaktadır. Bu tedavi yöntemi epilepsi cerrahisinde tecrübeli beyin... Devamı »

Doç. Dr. Fatma Nalan KAYRAK

Ramazan ayının yaklaşmasıyla bu soruyla çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle ilaç kullanmakta olan ve nöbetleri uzun süredir kontrollu olan hastalarımız sadece ilaç saatlerinin değişmesinin epilepsi nöbetlerini... Devamı »

Uzm. Dr. Oğuz BAK

EPİLEPSİ - Beyinde oluşan anormal aşırı elektrik aktivitesi sonucu meydana gelir. Sonuçta beyinde bir elektrik bozukluğu vardır. - Her yaşta olabilir ve herhangi bir zamanda aniden ortaya çıkar. -... Devamı »

Prof. Dr. Ayşe SERDAROĞLU

Epilepsi tanısı hastadan alınan öyküdeki klinik bulgulara göre konur. EEG tanıyı destekler. Tanı sonrası tedavi süreci oldukça uzundur. Tedavide kullanılan ilaçların çoğu zaman istenmeyen yan etkileri... Devamı »

Uzm. Dr. Engin DENİZ

Günümüzde sıkça rastladığımız durumlardan birisi de, çeşitli endikasyonlarla merkezi sinir sistemi uyarıcısı (metilfenidat türevleri; Ritalin, strattera, concerta, medikinet vb) veya yatıştırıcısı ( risperidon,... Devamı »

Uzm. Dr. Alp KARAOSMANOĞLU

Somatoform Bozukluklar grubunun belki de en eskiden beri bilinen ve en dikkat çekici hastalığıdır. Bedende bir bozukluk olmadığı halde sürekli hastalık kaygıları ve çeşitli bedensel... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 571 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 519239 kayıt bulundu.
Sayfa: 1 / Toplam 2 kayıt bulundu.

“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması Bu Yıl Da Çocuklara ve Gençlere Umut Oluyor

“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması Bu Yıl Da Çocuklara ve Gençlere Umut Oluyor Türkiye çapında bu yıl dokuzuncusu düzenlenen "Epilepsi ve Ben" resim yarışması, çocuk ve genç epilepsi hastalarına... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 1 kayıt bulundu.