x
Etiketler \ D \

düzensiz ateş

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Ateş vücut ısısında yükselme olarak tanımlanmaktadır. Normal vücüt ısısı ölçümün yapıldığı zamana ve ısının alındığı vücut bölgesine göre değişmektedir. Normal vücut ısısı koltukaltından 36,5-37 derece... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Lohusalık ateşinin sebepleri nelerdir? Endometrit - Rahmin iltihaplanması Pelvik trombofilebit - Rahim damarlarında pıhtı tıkanması ve iltihaplanması Meme angorjmanı - Memenin sütle dolup şişmesi Mastit... Devamı »

Op. Dr. Handan NAMLI

Bir kadın için adetlerin düzenli olması çok önemlidir. Çünkü düzenli bir adet, düzenli bir yumurtlamanın varlığının kanıtı olarak sayılır. Tabii adetlerin düzenli olması her zaman yumurtlama olduğunu göstermese... Devamı »

Op. Dr. Pelin İLBEYİ

Kadınlarda ilk adetten sonra yaklaşık 30- 35 yıl boyunca her ay tekrar eden kanamalar olur. Bu kanamalar ortalama 28 günde bir olur ve 2 ile 7 gün arasında sürer. 21 gün ile 40 gün... Devamı »

Doç. Dr. Zülfikar POLAT

Ülkemizde her 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanmasının en önemli iki nedeni, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Kilo fazlalığı olanlar, şeker hastaları, hızlı kilo alıp veren kişiler ve... Devamı »

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

VAJİNAL KANAMALAR (ANORMAL DÜZENSİZ VAJİNAL KANAMALAR) Anormal vajinal kanamalar kadın hastalıklarına bağlı olabileceği gibi, diğer tıbbi problemlere ya da kullanılan ilaçlara bağlı da olabilir.... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Ateş, enfeksiyonlara karşı organizmanın oluşturduğu bir tür bağışıklık yanıtı, enefeksiyon etkenleri ile savaşın işaretidir. 38-39 derece arasındaki ateşlerde hastalık yapıcı mikroorganizmalar rahat çoğalamaz... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Ateş vücutta üç değişik mekanizma ile oluşmaktadır. Bu değişik mekanizmalarla oluşan ateşe, ateş düşürücü ilaçların cevabı da farklı olmaktadır. Birinci grupta enfeksiyonlar, kanserler ve bağ dokusu... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Bugün için çocuk acillere ve polikliniklere en sık başvuru nedenini ateş oluşturmaktadır. Acil servis doktorlarının en sık karşılaştıkları tablo ateş yakınması ile başvuran çocuklar olmaktadır. Tüm çocukluk... Devamı »

Prof. Dr. Duran CANATAN

YAŞADIĞIMIZ BÖLGEMİZİN ATEŞLİ HASTALIĞI: AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ Bölgemizin ve ülkemizin önemli bir kalıtsal hastalığıdır. Özellikle Ön Asya veya Avrasya dediğimiz topraklarında yaşayan Türkler, Kürtler,... Devamı »

Uzm. Dr. Ertuğrul GÜLER

Eğer çocuklarınızda ateş varsa olasılıkla bir enfeksiyonla savaşıyor demektir. Unutmayınız ki ateşin kendisi bir hastalık değildir. Sadece hastalık işaretlerinden biridir. Ateş tek başına çocuğunuzun... Devamı »

Prof. Dr. Oğuz SÖYLEMEZOĞLU

Ailesel Akdeniz Atesi (FMF) karin ve/veya gögüs agrisi ve/veya eklem agrisi ve sisliginin eslik ettigi tekrarlayan ates nöbetleri ile karakterize bir genetik hastaliktir. Hastalik genellikle Akdeniz... Devamı »

Prof. Dr. Nurdan KOTEVOĞLU

Genetik temeli olan ailevi akdeniz ateşi 16.kromozomdaki genin bozukluğu sonucu tekrarlayan ateş, karın veya göğüs ağrısı , eklemlerde ağrı ve şişlik ile seyreden, bazı olgularda cilt bulguları, vaskülit... Devamı »

Uzm. Dr. Emel ÖÇAL

KIRIM KONGO ATEŞİ Viral bulaşıcı bir hastalıktır.Etkeni olan virus çamaşır suyuna,deterjanlara,ultraviyole ışınlarına çok hassastır.Ancak 40 santigrad derecede konakda yaşayabilir. Virusun konağı... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Bugün kullanımda çok farklı ateş ölçüm cihazları bulunmaktadır. Ateş ölçerler kullanılarak çocukların ateşleri koltuk altından, ağızdan, kulak zarından ve makattan ölçülebilmektedir. En eski ve en çok... Devamı »

Uzm. Dr. Orhan Sevinç CURA

ATEŞLİ ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI Çocuğunuzun ateşi 37.9 ve üzeri ise ve kendini rahatsız hissediyorsa ateşe müdahale edilmelidir. Hastalık süreci içerisinde alttaki neden tedavi edilmediği sürece ateş... Devamı »

Prof. Dr. Duran CANATAN

Bölgemizin ve ülkemizin önemli bir kalıtsal hastalığıdır. Özellikle Ön Asya veya Avrasya dediğimiz topraklarında yaşayan Türkler, Kürtler, Ermeniler, Araplar, Yahudilerde sık görülen bir hastalıktır. Bu... Devamı »

Uzm. Dr. Sultan DUYAR DOĞAN

Vücut ısısının normalin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanır. Normal vücutısısına ait sınırları belirlemek zordur. Genel olarak makattan ölçülen normalvücut ısısı 36.1 – 37.8 Cº olarak kabul edilir. Çocuklarda... Devamı »

Uzm. Dr. Ertuğrul GÜLER

Günümüzde çocuk acillere en çok başvuru yüksek ateş yakınması ile olmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu kendiliğinden iyileşen ve tedavi gerektirmeyen basit viral hastalıklar olsa da, bir kısmı da antibiyotik... Devamı »

Op. Dr. Hüseyin KÖSOĞLU

Tekrarlayıcı ataklar yapan genetik bir hastalıktır. Akdeniz bölgesi insanlarında daha çok Kastamonu, Yozgat, Tokat, Sinop ve Sivas bölgesi yoğun olarak yaşanan, bence Anadolu dan bir şekilde geçen... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 22 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 24972 kayıt bulundu.