x
Etiketler \ D \

düzensiz ateş

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Ateş vücut ısısında yükselme olarak tanımlanmaktadır. Normal vücüt ısısı ölçümün yapıldığı zamana ve ısının alındığı vücut bölgesine göre değişmektedir. Normal vücut ısısı koltukaltından 36,5-37 derece... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Lohusalık ateşinin sebepleri nelerdir? Endometrit - Rahmin iltihaplanması Pelvik trombofilebit - Rahim damarlarında pıhtı tıkanması ve iltihaplanması Meme angorjmanı - Memenin sütle dolup şişmesi Mastit... Devamı »

Op. Dr. Erol VURAL

Obezite tüm dünyada sıklığı gittikçe artan ve beraberinde getirdiği sağlık sorunları ile insanların yaşamlarını kısaltan ve yaşam kalitelerini bozan bir hastalıktır. Yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıkları,... Devamı »

Uzm. Dr. Orhan Sevinç CURA

ATEŞLİ ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI Çocuğunuzun ateşi 37.9 ve üzeri ise ve kendini rahatsız hissediyorsa ateşe müdahale edilmelidir. Hastalık süreci içerisinde alttaki neden tedavi edilmediği sürece ateş... Devamı »

Prof. Dr. Duran CANATAN

Tanım: Periyodik Ateş Sendromlar (PAS) tekrarlayan ateş ataklarının eşlik ettiği farklı düzeylerde inflamatuvar bulgularla karakterize, klinik olarak tipik bir infeksiyon hastalığının gösterilemediği,... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Ateş, enfeksiyonlara karşı organizmanın oluşturduğu bir tür bağışıklık yanıtı, enefeksiyon etkenleri ile savaşın işaretidir. 38-39 derece arasındaki ateşlerde hastalık yapıcı mikroorganizmalar rahat çoğalamaz... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Ateş vücutta üç değişik mekanizma ile oluşmaktadır. Bu değişik mekanizmalarla oluşan ateşe, ateş düşürücü ilaçların cevabı da farklı olmaktadır. Birinci grupta enfeksiyonlar, kanserler ve bağ dokusu... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa Koray LENK

Bugün için çocuk acillere ve polikliniklere en sık başvuru nedenini ateş oluşturmaktadır. Acil servis doktorlarının en sık karşılaştıkları tablo ateş yakınması ile başvuran çocuklar olmaktadır. Tüm çocukluk... Devamı »

Prof. Dr. Duran CANATAN

YAŞADIĞIMIZ BÖLGEMİZİN ATEŞLİ HASTALIĞI: AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ Bölgemizin ve ülkemizin önemli bir kalıtsal hastalığıdır. Özellikle Ön Asya veya Avrasya dediğimiz topraklarında yaşayan Türkler, Kürtler,... Devamı »

Prof. Dr. Nurdan KOTEVOĞLU

Genetik temeli olan ailevi akdeniz ateşi 16.kromozomdaki genin bozukluğu sonucu tekrarlayan ateş, karın veya göğüs ağrısı , eklemlerde ağrı ve şişlik ile seyreden, bazı olgularda cilt bulguları, vaskülit... Devamı »

Prof. Dr. Oğuz SÖYLEMEZOĞLU

Ailesel Akdeniz Atesi (FMF) karin ve/veya gögüs agrisi ve/veya eklem agrisi ve sisliginin eslik ettigi tekrarlayan ates nöbetleri ile karakterize bir genetik hastaliktir. Hastalik genellikle Akdeniz... Devamı »

Uzm. Dr. Ertuğrul GÜLER

Eğer çocuklarınızda ateş varsa olasılıkla bir enfeksiyonla savaşıyor demektir. Unutmayınız ki ateşin kendisi bir hastalık değildir. Sadece hastalık işaretlerinden biridir. Ateş tek başına çocuğunuzun... Devamı »

Uzm. Dr. Emel ÖÇAL

KIRIM KONGO ATEŞİ Viral bulaşıcı bir hastalıktır.Etkeni olan virus çamaşır suyuna,deterjanlara,ultraviyole ışınlarına çok hassastır.Ancak 40 santigrad derecede konakda yaşayabilir. Virusun konağı... Devamı »

Prof. Dr. Nuran GÜRSES

Çocuk hekimlerine en sık başvuru nedenini ateş oluşturmaktadır. Çocuk muayeneleri ve acil servis başvurularının %10 ile %20 sinde esas yakınma nedeni ateştir. Vücut ısısında yükselme... Devamı »

Prof. Dr. Nuran GÜRSES

Vücut ısısının normal değerlerinin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanır.Vücut ısısı gün içerisinde değişim göstermektedir.Normal ısı koltuk altından 36,4°-36,7°C... Devamı »

Uzm. Dr. Filiz CANLI TURAN

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA )hastalığını, keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken yapar. İlk olarakKırım'da ortaya çıktığı için bu adı almıştır.İnsana bulaş özellikle Hyalomma... Devamı »

Op. Dr. Sadi AKŞEHİRLİ

Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı verilir. Bazı durumlarda ise organik nedenler adı... Devamı »

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

VAJİNAL KANAMALAR (ANORMAL DÜZENSİZ VAJİNAL KANAMALAR) Anormal vajinal kanamalar kadın hastalıklarına bağlı olabileceği gibi, diğer tıbbi problemlere ya da kullanılan ilaçlara bağlı da olabilir.... Devamı »

Op. Dr. Handan NAMLI

Bir kadın için adetlerin düzenli olması çok önemlidir. Çünkü düzenli bir adet, düzenli bir yumurtlamanın varlığının kanıtı olarak sayılır. Tabii adetlerin düzenli olması her zaman yumurtlama olduğunu göstermese... Devamı »

Doç. Dr. Zülfikar POLAT

Ülkemizde her 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanmasının en önemli iki nedeni, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Kilo fazlalığı olanlar, şeker hastaları, hızlı kilo alıp veren kişiler ve... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 31 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 16643 kayıt bulundu.