x
Etiketler \ D \

doku zedelenmesi

Prof. Dr. Sercan AKPINAR 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
ziyaretci-1296836 - tarihinde sordu.
Prof. Dr. Mehmet ALTINMAKAS 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
ziyaretci-2696774 - tarihinde sordu.
Prof. Dr. Mehmet DEMİRTAŞ 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
ziyaretci-2698533 - tarihinde sordu.
Op. Dr. Engin KESGİN 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 158147 kayıt bulundu.
Omurilik zedelenmesi ve laser

Omurilik zedelenmesi ve laser

Dr. Salih EKEN

Düşük yoğunluklu lazer terapisinin sinir hücrelerini koruduğu ve fonksiyonlarını sürdürdüğü belgelenmiştir. Aksonal yeniden büyümeyi ve miyelinizasyonu artırır, lezyon bölgesindeki yaralı dokuyu azaltır... Devamı »

Doğum

Doğum

Prof. Dr. Murat YAYLA

Gebenin ve Fetusun Doğuma HazIrlanmasI 38. gebelik haftasında yapılması önerilen gebe muayenesinde tartı alınmalı, arteriyel kan basıncı ölçülmelidir. Abdominal muayene ile... Devamı »

Karpal tünel sendromu ( bilekte sinir zedelenmesi)

Karpal tünel sendromu ( bilekte sinir zedelenmesi)

Uzm. Dr. Hasan AKDEMİR

El Bileğinde Sinir Sıkışması ( Karpal Tünel Sendromu=KTS ) Karpal Tünel Sendromu nedir ? Karpal Tünel Sendromu çoğu hastanın farkında olmadan yıllarını eziyetleriyle birlikte geçirdiği... Devamı »

Normal doğum (ağrısız doğum)!!

Normal doğum (ağrısız doğum)!!

Prof. Dr. Yakup ERATA

Normal doğumun evreleri nelerdir? Doğum eyleminin üç temel evresi vardır: I. Evre: Rahim ağzında açılmaya(dilatasyon) ve incelmeye(efasman) neden olacak güçteki etkin doğum kasılmaların başlamasıyla... Devamı »

Normal doğum mu ? Sezeryan doğum mu ?

Normal doğum mu ? Sezeryan doğum mu ?

Op. Dr. Mehtap ÇİÇEK

Anneliğe atılan ilk adımın mutluluğu ile anne ve baba adayları, gebelik boyunca yapılması gereken tahlil ve tet kikleri heyecanla yaptırır; son iki (2) ayda ise karar vermekte zorlanacakları kritik dönem... Devamı »

Doğumda aktif doğum felsefesi

Doğumda aktif doğum felsefesi

Op. Dr. Ali Ata ÖZDEMİR

DOĞUMDA AKTİF DOĞUM FELSEFESİ Aktif doğum ilk olarak Janet Balaskas tarafından tanımlanan bir terim ve bir felsefedir. O, aktif doğumun yeni bir şey olmadığını söyler. O normal eylem ve doğumun tanımlanmasının... Devamı »

Doğum ve doğumun aşamaları

Doğum ve doğumun aşamaları

Op. Dr. Birgül KARAKOÇ

Tüm hamile kadınlar, doğum sancıları- kasılmaları ve doğum ile ilgili merak duymaktadırlar. Doğum birbirinden ayrı evrelerde gerçekleşir. Doğumu dört evrede değerlendiririz. Birinci Evre ya da Latent... Devamı »

Ağrısız doğum ve doğum anestezisi

Ağrısız doğum ve doğum anestezisi

Op. Dr. İrfan TARHAN

Ağrısız Doğum ve Doğum Anestezisi 9 ay hamilelikte sürekli seçim yapmak ve karar vermekle geçer. Bu kararlar gebelik takibini nasıl yapmalı, hangi kıyafetleri giymeli, egzersiz şekli, yiyecek seçimi... Devamı »

Doğuma hazırlık ve doğum çantası

Doğuma hazırlık ve doğum çantası

Uzm. Dr. Meltem AKSU

DOĞUMA HAZIRLIK 1- Doğum yapacağınız hastaneye karar verin. Doğum öncesinde hastaneyi , odaları , doğum salonunu ziyaret edin. Servis hemşireleri ile tanışabilirsiniz , hastane hakkında ön fikir edinmeniz... Devamı »

Normal doğum!!!!!!

Normal doğum!!!!!!

Op. Dr. Melik YAZIR

Normal doğum nedir? Gebeliğimiz miada yani son adet tarihine göre 38 ile 42 haftaya ulaştığında rahim doğum eylemini gerçekleştirmek için düzenli kasılmaya başlar. Bu düzenli rahim kasılmaları rahim... Devamı »

Prematüre doğum neden olur

Prematüre doğum neden olur

Op. Dr. Tevfik Uğur SİPAHİ

Anne-baba olmaya hazırlanan her birey, doğacak bebeğinin zamanında doğmasını, sağlıklı ve sıhhatli olmasını diler. Ama maalesef bu dilek her zaman gerçekleşmez. Bebeğin doğumu sırasında ve sonrasında oluşabilecek... Devamı »

Hamilelik ve doğum

Hamilelik ve doğum

Op. Dr. Haldun CANOVA

Gebelik son adet kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta sürer. İlk üç aylık dönemde; yorgunluk, bulantı, kusma, idrara sık çıkma, göğüslerde hassasiyet ve büyüme, baş ağrısı, uyuma isteği, adet olacakmış... Devamı »

Sezaryen doğum

Sezaryen doğum

Op. Dr. Ahmet Murat EMANETOĞLU

Sezaryen doğum, bebeğin anne karnından bir kesi yapılarak doğumunun gerçekleştirilmesidir. Bazı durumlarda sezaryen doğum, anne ve bebeğin sağlığı açısından normal doğuma göre daha güvenli bir seçenek... Devamı »

Doğum şekli

Doğum şekli

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

Doğumun şekli, üzerinde en çok konuşulan gebelik konusudur desek yanlış olmaz. Doğum, sezaryenle ya da normal yoldan (vajinal) olacaktır. Her gebenin, doğum şeklini seçme hakkı vardır. Gebeler,... Devamı »

Sezaryen doğum!!

Sezaryen doğum!!

Op. Dr. Cahit BOZYEL

Sezaryen vaginal yoldan doğması mümkün olmayan bebeklerin, karın duvarı ve uterus açılarak doğurtulmasını sağlayan bir ameliyattır. Abdominal doğum, Cesarean section gibi isimler de verilir. Doğru yazılışı... Devamı »

Doğumda anestezi

Doğumda anestezi

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Ülkemizde sezaryen operasyonlarının çoğunluğu genel anestezi altında uygulanmakta, ancak genel anestezinin yerini hızla lokal anestezi (epidural, spinal) almaktadır. Avrupa ve Amerika’da ise sezaryen... Devamı »

Sezaryen  doğum

Sezaryen doğum

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Sezaryen Doğumvajinal yoldan doğması mümkün olmayan bebeklerin, karın duvarı ve uterus açılarak doğurtulmasını sağlayan bir ameliyattır. Abdominal doğum, Cesarean section gibi isimler de verilir. Doğru... Devamı »

Doğum  eylemi

Doğum eylemi

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Doğum;vajinanın genişlemesiyle fetus, plasenta ve fetal zarların doğum kanalından atılmasını içeren bir süreçtir. Doğum eylemi iki yolla gerçekleşir. Bunlar: normal ( vajinal ) doğum ve sezaryenle doğumdur.... Devamı »

Sezaryan doğum!!

Sezaryan doğum!!

Doç. Dr. Gamze Sinem ÇAĞLAR

Sezaryan ile doğum: Sezaryan anne karnına ve rahmine yapılan cerrahi bir kesi ile bebeğin doğurtulmasıdır. Sezaryan vajinal doğuma göre maliyeti daha yüksek, daha ağrılı ve iyileşme süreci daha uzun... Devamı »

Doğum kontrolu

Doğum kontrolu

Op. Dr. Meral TÜZÜN

Aile planlaması fertilite kontroludemek bireylerin istediği sayıda istediği kadar çocuk yapmasıdır. Aile planlanması ancak istenmiyen gebeliklerden korunmak için bireylerin sağlıklarına zarar vermeden... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 281 kayıt bulundu.