x
Etiketler \ Ç \

çocuklarda kalça bozukluğu

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Doğumsal Kalça Çıkığı nedir? Doğumsal kalça çıkığı, doğum öncesi, doğum sırasında veya hemen doğum sonrasında gözlenen kalçanın çıkık, yarı-çıkık veya stabil olmaması ile karakterize bir hastalıktır. Doğumsal... Devamı »

Psk. Duygu YAKUPOĞLU

Ayrılma kaygısı bozukluğu çocuklarda en yaygın görülen bozukluktur. Bu tür kaygı bozukluğu yaşayan çocuklar gerçekçi olmayan korkular, benlik bilinci, aşırı duyarlılık, kâbus görme ve kronik kaygı sergiler.... Devamı »

Dil Konusma Bozuklukları Terapisti Ayşen YEŞİLKAYA

Çocukluk Çağı Akıcılık Bozuklukları Akıcı konuşma; Konuşmanın sürekli, eforsuz kabul edilebilir bir hızda olmasıdır. Çocukluklarda en sık görülen akıcılık bozuklukları kekemelik ve hızlı bozuk konuşmadır. Kekemelik... Devamı »

Prof. Dr. Fevziye TOROS

Tikler ani, tekrarlayıcı, ritmik olmayan, basmakalıp hareket, mimik ya da ses çıkarma davranışlarıdır. Tikler çocukluk çağının en sık görülen hareket bozukluğudur. Okul çağı çocuklarında motor ve/veya... Devamı »

Prof. Dr. Fevziye TOROS

Bipolar Bozukluklar I ve II olarak 2 alt gruba ayrılır. BİPOLAR I BOZUKLUK Bipolar I Bozukluk temel özelliği klinik bir yolla bir veya daha fazla Manik Epizodlar veya Karma Epizodlar ile karakterize... Devamı »

Prof. Dr. Fevziye TOROS

Organik nedenlerle açıklanamayan, psikososyal ya da duygusal nedenlere bağlı olduğu düşünülen, bedensel yakınmalarla seyreden ruhsal hastalıklara somatoform hastalıklar denir. Konversiyon bozukluğu; somatoform... Devamı »

Prof. Dr. Alper GÖKÇE

Çocuklar özellikle okula başladıklarında aile tarafından birden yetişkin gibi davranış içine girmeleri beklenir. Oysa çoğu gerek sosyal adaptasyon ve kabul görme, gerekse de duygu durum bozuklukları nedeniyle... Devamı »

Uzm. Dr. Gülben EFES

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA BESLENMENİN ÖNEMİ NEDİR? Çocukluk döneminde büyümeyi etkileyen en önemli faktörler beslenme, genetik alt yapı ve hormonlardır. Ama özellikle ilk 2 yılda büyümeyi en çok etkileyen beslenmedir.... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Serdar ALPARSLAN

Çocukluk çağında çok görülen kekemelik konuşma ritminde görülen bir hastalıktır. Konuşmanın akıcılığı bozulur. Sesleri uzatır, tekrarlar. Konuşurken hata yapma korkusu endişesi artar. Konuşma ya başlatılamazyada... Devamı »

Psk. Serap DUYGULU

Toplum içinde yaşayan bireyler olarak öncelikle içinde yaşadığımız toplumla uyumlu ve sağlıklı ilişkiler kurmamız beklenir. Bireylerin birbirleriyle ve çevreleriyle dengeli ilişkiler kurabilmesinin yolu... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Serdar ALPARSLAN

Tik istemdışı, hızlı, aralıklı, ritmik olmayan, basmakalıp, tekrarlayıcı şekilde bir grup kasın kasılmasıdır. Tik bozuklukları geçici ya da kalıcı olarak aile yaşamını, sosyal durumu, okul ve iş başarısını... Devamı »

Psk. Kübra ERİŞ

Davranış, bireyin dişarıdaki insanlar tarafından doğrudan doğruya gözlemlenebilecek eylemleridir.Uyum ise bireyin sahip olunan özellikleriyle benliği ve çevresi arasında dengeli ilişki kurması... Devamı »

Uzm. Psk. Mehmet KURTOĞLU

Çocukluk döneminde davranım bozukluğu belirtileri gösteren çocukları fark etmek ve önlemini almak; cinayet, taciz, tecavüz, hırsızlık, dolandırıcılık gibi sorunların önüne geçmeyi sağlayabilir. Bu açıdan... Devamı »

Uzm. Dr. Ayşe ZENGİN TURAN

Çocuklarda Beslenme Bozuklukları Çocuklarımızın sağlığını ve iyilik durumunu genelde yemesine göre değerlendiririz. Çoğu zaman biz büyükler çocuğumuzun yemesinden pek tatmin olmayız. Ya az yemiştir,... Devamı »

Uzm. Psk. Şölen İNCE

Öğrenme güçlüklerinin en bilineni olan disleksinin kelime anlamı kelime – dil zorluğu ya da kelimelerle ilgili zorluklar olarak bilinmektedir. Disleksinin en tipik belirtileri, işitme ve görme duyularında... Devamı »

Psk. Gülnihal DURSUN

Başkalarının temel haklarına saldıran ya da yaşına uygun başlıca toplumsal değerleri, kuralları hiçe sayan ve bu davranışları alışkanlık haline getiren bir çocuğunuz mu var? Çocuğunuzda, aşağıdaki... Devamı »

Uzm. Dr. Ahmet ÇEVİKASLAN

Tanım 1500’lere dek uzanan yazılı metinlerde bahsi geçen ve 19. yüzyılda yayımlanan ilk olgu serileri ile tıp literatürüne giren Obsesif Kompülsif Bozukluk; obsesyonlar ve kompülsiyonların birlikteliğinden... Devamı »

Psk. Ülkü ALACA AYTİŞ

Bazı anne babanın benim çocuklarında tespit ettikleri ama tam da adını koyamadıkları “zamanla geçer” dedikleri, arkadaşımın kızında /oğlunda da var diyerek kıyas yapıp... Devamı »

Doç. Dr. Seçil AYDINÖZ

Sağlıklı bir uyku çocuklarda ve erişkinlerde kaliteli bir yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Uyku çocuklarda büyüme ve gelişme için oldukça büyük bir önem arz ederken, erişkinlerde organizmanın... Devamı »

Uzm. Dr. Engin DENİZ

Bir sabah gördünüz ki yataktan kalkan çocuğunuz yürüyemiyor, yataktan kalkamıyor veya bir ayağını sürüyemiyor. Bu ve benzeri durumlar birçok nedene bağlı görülebilirler. Ani gelişen tek bacak veya her... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 41 kayıt bulundu.
Sayfa: 1 / Toplam 6139 kayıt bulundu.