x
Etiketler \ B \

bethesda sistemi

Op. Dr. Hamdi YAKUT

Bağışıklığın tanımı; Vücuda giren yabancı maddelerin etkisizleştirilmesi, dışarıya atılması veya yok yok edilmesidir. Bağışıklık sisteminin görevi öncelikle çevrede bulunan çok sayıdaki virüs, bakteri,... Devamı »

Prof. Dr. Hüseyin NAZLIKUL

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ AÇISINDAN BANKA HESABIMIZ Aslında bağışıklık sistemimiz bizim “sağlık tasarruf hesabımız” gibidir. Sağlıklı beslenmek, yeteri derecede bedensel aktivite yapmak, kaliteli uyumak,... Devamı »

Dr. Dt. Laçin BERBER

Bütün tam porselen restorasyonların ( kron-köprü, porselen laminate, inlat-onley) bilgisayar teknolojisi ile hazırlanması ile yapılan bir sistemdir. Restore edilecek bölgenin klasik anlamda ölçüsü alınmaz,... Devamı »

Uzm. Dr. Ali AYYILDIZ

SYSTEMA URINARIA – İDRAR SİSTEMİ - SİDİK SİSTEMİ İdrar sisteminin asıl görevi, kanda erimiş halde bulunan mineraller (Na, K vb.nin) ile suyun atılımı veya biriktirilmesinin selektif kontrolünü sağlayarak... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Cem TURAN

Gebelik ve Sindirim Sistemi Hastalıkları Gebelikte en sık görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları nelerdir? Gebeliğin bulantı ve kusmaları(Hiperemezis gravidarum), kabızlık ve reflü özefajit Gebelikte... Devamı »

Uzm. Dr. Beril BAYRAK BULUCU

Bağışıklık sistemi olmasaydı en küçük virus enfeksiyonu bile insanı öldürebilirdi.Bağışıklık sistemi hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir yaşam sürmede son derece önemli. Hele konu çocuklar olunca bağışıklık... Devamı »

Uzm. Psk. Sena TUNÇ

Aile bir ilişkiler sistemidir. Aile demekle neyi kastediyoruz? Soyut anlamda kişiler arası ilişkileri içeren belli kuralları olan bir düzendir. Aile sistemi dediğimiz zaman aile içindeki... Devamı »

Op. Dr. Murat ÜSTÜN

Cerrahide Çığır Açan Örümcek: Spider Surgical System Spider Cerrahi Sistemi Nedir? Spider, pek çok batın içi prosedürün sonradan izi görünmeyecek şekilde göbek içinden yapılan tek kesiden gerçekleştirilmesini... Devamı »

Prof. Dr. Cengiz TÜRKAY

Vücudumuzda damarlar içerisinde dolaşım halindeki temel sıvı kandır. Kan, atardamarlar aracılığı ile doku ve organlara ulaşır ve toplardamarlar aracılığı ile kalbe... Devamı »

Dt. Arzu YALNIZ ZOGUN

Dişin şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan dolgu çalışmalarıdır. Bu amaçla kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak... Devamı »

Uzm. Psk. Emin DÖNMEZ

Sınav Sistemi ve Ezbercilik: Sınavlar Öğrencilerin Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? Öğrencilerin sürekli olarak sınava tabi tutulması, neyi öğrendiğinin, hangi konularda eksik olduğunun belirlenmesi yerine... Devamı »

Prof. Dr. Turan USLU

Lenf ya da akkan, akyuvar içeren, kan plazmasına benzeyen renksiz bir sıvıdır. Başka biranlatımla lenf damarları içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşandolaşım sıvısıdır. Lenfatik... Devamı »

Op. Dr. Abidin Egemen İŞGÖREN

Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı, tıpta "nefrolitiazis" ya da, "ürolitiazis" olarak bilinen, böbreklerde biriken küçük ve sert mineral tortularıdır. Taşlar mineral ve asit tuzlarından meydana gelir. İdrarda... Devamı »

Dyt. Tuğba CİCİ

Sağlıklı bir yaşam için gastrointestinal sistemin yapısal ve fonksiyonel olarak normal olması gerekir yani iyi çalışan bir sindirim sistemi sağlık için büyük önem taşımaktadır. Sindirim sisteminin temel... Devamı »

Uzm. Dr. Gülten TÜRKKANI ASAL

Bağışıklık Sistemi Şikayetleri Bağışıklık sistemindeki bozukluklar hangi şikayetlere yol açar? Bağışıklık sistemindeki bozuklukların veya yetmezliklerin en sık bulgusu sık tekrarlayan enfeksiyonlardır.... Devamı »

Uzm. Dr. Gülten TÜRKKANI ASAL

Bağışıklık (İmmün) Sistemi Nedir? İmmünoloji nedir? İmmünite Latince “immunitas” dan köken alır. İmmunitas, bağımsız olmak, özgür olmak demektir. İmmunite vücut için yabancı ve zararlı olan her... Devamı »

Dyt. Serpil PARLAK

İnsanlığın dünya ile etkileşimisırasında bulaşıcı hastalıklardan, bakterilerden, virüslerden korunma yeteneğimiz büyük ölçüde zarar görür. Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi gerekir. Çevremizden... Devamı »

Uzm. Dr. Ülkü GÖRMEZ

Bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğu artık çok iyi biliniyor. Onun korunmasının, güçlendirilmesinin ve dengeli çalışmasının gerekliliği çeşitli yayınlarla topluma anlatıldı. Hastalıklar ile... Devamı »

Op. Dr. Ayşe DARAMA

Genital Sistem Enfeksiyonlar Jinekolojik hastaların en sık başvuru sebeplerinden biri alt genital sistem enfeksiyonlarıdır.Vulvar kaşıntı ve yanma hissi jinekolojik muayeneye gelenlerin % 10'nda görülür.Genital... Devamı »

Psk. Fatma TOSUN

SİSTEM / AİLE DİZİMİ NEDİR? Aile Dizimi; 1980’li yıllarda Bert Hellinger tarafından geliştirilmiştir. Son 15 yıl içinde birçok çalışma alanında danışmanlık ve tedavi yöntemi olarak yayılmış ve gelişmeye... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 65 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 10227 kayıt bulundu.