x

Dr. Gönül ATEŞSAÇAN

Baharatlar: Nane , Tarçın, Kekik, Vanilya, Susam, Köri, Kırmız biber, Ginseng, ısırgan tohumu Kuru yemişler:Kayısı, Fındıkı, fıstık, ceviz, badem, İncir Sebzeler: Sarımsak, Havuç... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

Beslenme, pek çok insan tarafından karın doyurmak, açlığı bastırmak, canın istediği besinleri tüketmek şeklinde tanımlanmaktadır. Halbuki vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve 50’ye yakın türde besin öğesinin... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

Gıdaların korunması ve saklanmasında temel ilke, gıdanın tazeyken taşıdığı özelliklerin korunması ve bozulmalarının önlenmesidir. Gıdanın nihai kullanıma en hazır haliyle sunulmasını sağlayan dondurulmuş... Devamı »

Dyt. Zehra GÖKTAŞ

Emzirme dönemindeki annelerin büyük çoğunluğu zaman zaman bebeklerinin yeterince süt alıp almadıklarından endişe eder. Vücudun ürettiği süt miktarı, bebeğe verilen mama miktarı gibi kontrol edilemediği... Devamı »

Uzm. Dyt. Gülden CİNASAL DEMİR

Tatlılar ve hamur işlerine düşkünlük hipoglisemi atakları nedeniyle olabilir. İnsülin direnci gelişen kişiler genelde unlu ve şekerli besinler yediklerinde mutlu olurlar. Bu durum kısır döngüdür... Devamı »

Dyt. Gülfem GÜLEN

Sıcak yaz günlerine denk gelen ve ortalama 15-16 saat gibi açlık süresinin uzun olduğu Ramazan Ayında, çok acıkıp birden sofraya saldırmamak için uzun süre tok tutacak besinleri tercih etmelisiniz. Böylece... Devamı »

Uzm. Dyt. Hande SEVEN AVUK

Gün içerisinde kendinizi halsiz, mutsuz, yorgun ve sinirli hissediyor; enerjiniz aniden tükeniyorsa yediğiniz besinleri gözden geçirmeniz gereklidir. Kahvaltı:Cemal Süreyya’nın da dediği gibi kahvaltının... Devamı »

Dyt. Damla GÜRAN

Avokado ; *Tekli doymamış yağ içerir. *Göz ve cilt sağlığını korur. *Potasyum bakımından zengindir. *Demir içerir. *Bel çevresinin incelmesineyardımcı olur. Chia(Çiya)Tohumu ; *Yüksek... Devamı »

Dyt. Sinem AKGÜN

Bazı yiyeceklere günümüzde süper gıda olarak bakıldığı bir GERÇEK! Bu gerçekliğin pek çok yönü olduğunu belirtmek isterim. Tüketilen her gıda sizi zayıflatacak ya da sağlığınıza geri kavuşturacak diye... Devamı »

Op. Dr. Erol VURAL

GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) Son zamanlarda popülaritesi en yüksek besinler listesinin ilk sıralarında yer alan goji berry;insana verdiği mutluluk hissinden dolayı “mutluluk meyvesi” olarakta anılmaktadır.... Devamı »

Dyt. Begüm YÜCESOY

Vücudumuzda her şey düzen içerisinde çalışan bir sistem üzerine kuruludur.Bu sistemde de herhangi bir aksaklık olduğunda bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar meydana gelmektedir. Çağımızın hastalığı olarak... Devamı »

Dyt. Elif FEDAKAR

1-YULAF : Enerji vermesi ile bilinen yulaf, aynı zamanda kan şekeri seviyesini normal sınırlar altında tutan bir besindir. Dikkati toplamaya, konsantrasyonu arttırmaya yarayan tahıl çeşididir. Özellikle... Devamı »

Dyt. Aslıhan ALTUNTAŞ

Çağımız hastalığı konumuna gelmiş ve toplumu ciddi sonuçlarıyla tehdit eden kanserden korunmak için ilk adımı beslenme oluşturmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme bir çok hastalıkta olduğu gibi kanser... Devamı »

Dyt. Fatma GÖNEN

Diyet yaparken kendinizi sürekli aç mı hissediyorsunuz? Bir sonraki öğün için dakikakaları mı sayıyorsunuz? Öyleyse beslenme programınızı yeniden gözden geçirin. Diyet yaparken sizi tok tutan besinleri... Devamı »

Dyt. Hilal BATMAZ

Yemek yedikten sonra yaşanan gazproblemi bireylerin hayat kalitesini düşüren önemli bir unsurdur. Genellikle basit hayat tarzı değişiklikleriyle kontrol altına alınabilir. Medikal tedavi gören bireylerin... Devamı »

Dyt. Sinem NERGİZOĞLU

9 ay anne karnında yaşayan bebeğin, dünyaya gelir gelmez ilk alacağı besin şüphesiz anne sütü olmalıdır. Anne sütü bebekler için mucize bir besindir. Bağışıklık sisteminden sindirim sistemine kadar bebeği... Devamı »

Dyt. Aysu BEKCİ

Bebeğin günlük süt ihtiyacını karşılayan sağlıklı bir anne günde 700-800 ml kadar süt salgılamaktadır. Süt salgılısının devamlılığı bebeğin büyüme-gelişmesi açısından önemlidir ve bunun için vücut günde... Devamı »

Dyt. Zülal YALÇIN

Serbest radikallerin vücuda verdiği zararı minimuma indirmek için beslenmemizde antioksidan içeriği yüksek gıdaları ön sıralara almamız gerekir. Kırmızı meyveler Ahududu, böğürtlen, yaban mersini,... Devamı »

Uzm. Dyt. M. Turgay KÖSE

Besinlere karşı önyargı beslememeli 2009 Yaz mevsimi, İstanbul. Bir akşam iş çıkışı Nişantaşı’ndaki ofisimden Tünel’e taşınan yeni dans stüdyomuza kadar yaklaşık 50 dakika tempolu yürüdüm. 2 Saat süren... Devamı »

Dyt. Selin ŞAHİN

Normal, taşkın, çökkün ve tedirgin. Bu kelimeler duygu durumun 4 ana başlığını ifade ediyor. Zaman zaman hepimizin duygu durumu çevresel ya da fiziksel etmenlere bağlı değişimler gösterebilir. Beyin,... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 57 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 3923 kayıt bulundu.

Şeker yağdan 'daha zararlı'

ABD'nin first lady'si Michelle Obama, bu hafta gıda etiketlerinin yeni kurallarla, yeniden düzenlenmesini önerdi.Gıdaların içindeki yağa odaklanmak yerine beslenme değeri çok daha az olan şekere odaklanılması... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 1 kayıt bulundu.