x
Etiketler \ B \

bağırsakta yara

Dyt. Sinem NERGİZOĞLU

Beslenme alışkanlığınız ve yaşam tarzınız yoksa kabızlığı tetikliyor mu? Sağlıklı bir bireyin günde 1 defa veya haftada en az 3 kere dışkılaması sağlıklı çalışan bir bağırsağın göstergesidir. Eğer ki... Devamı »

Prof. Dr. Özgür ÇETİK

Hareket sistemi Hareket sistemi kemik, eklem ve kas dokusundan meydana gelir. Kemik dokusu: Organik (%30) ve inorganik (%70) maddelerden oluşur. Kemik dokusu kemik zarı (periost), sert tabaka (korteks)... Devamı »

Op. Dr. Emir İMANİ

HİPOSPADİ Tıp dilinde hipospadi başlığı altında toplanan yapısal bozukluklar erkek bebeklerin idrar yollarındaki doğumsal anormalileri kapsamaktadır. Bu hastalıkta idrar yolu normal yerinde değil... Devamı »

Uzm. Dr. Şerafettin SARAÇOĞLU

Eski ve yeni yara izi, ameliyat izi ve yanık izi (yanık skarları) tedavisi için Biodermogenesi uyguluyoruz. Biodermogenesi ile ameliyat ve yara izlerinde yumuşama, renk alamayan bölgeleri renklendirme,... Devamı »

Dyt. Begüm KURAN

Hayatımızda yeni olan her şey heyecan vericidir. Diyetin de ilk haftasında motivasyon en yüksek düzeydedir. İlk hafta herhangi bir metabolik sorun yok ise yeni beslenme düzenine vücut hızla cevap verir.... Devamı »

Psk. Fahrettin ÖZÇELEBİ

Çocuklarınızın gizli sorunları olabilir! 11-12 Yaşlarına gelmesine rağmen kızınız hala karanlıktan korkuyordur mesela. Gece siz uyurken dışarıdan gelen tuhaf sesler duyduğu için evin soyulduğunu veya size... Devamı »

Prof. Dr. Cengiz AÇIKEL

Travma veya ameliyat gibi herhangi bir nedenle deri bütünlüğü bozulduğunda yara oluşur. Oluşan yara dikişler yardımı ile kapatılabildiği gibi pansumanlarla kendiliğinden kapanır veya farklı teknikler... Devamı »

Op. Dr. Cahit BOZYEL

RAHİM AĞZI YARALARI Vajinal enfeksiyonlarda en sık rastladığımız bulgulardan biri enfeksiyonun rahim ağzı tahribatı yapması sonucu oluşan, servikal erozyon denen rahim ağzı yaralarıdır. Vajinal enfeksiyonlar,... Devamı »

Op. Dr. Sadullah KARUN

Vücudumuzda belli bir derinliği geçen yaralanmaların tümünde iz kalması beklenir. Bu izlerin dikkat çekiciliği yaralanmanın yerine, derinliğine, şekline, yönüne bağlıdır. Bu nedenle insan vücudunda Estetik... Devamı »

Op. Dr. Mehmet Serkan DİNAR

Bazen hoş değildir. Bir ameliyatın,yaranın, yanığın, travmanın veya kesici bir aletin sonucu oluşagelmiş olabilir. Kanlanması çok olan bir bölge olduğu için her ne kadar cildinizin kalitesine, rengine... Devamı »

Prof. Dr. Özgür ÇETİK

Ortopedik Yaralanmalarda İlk Yardım İlk yardımın Tanımı: Yaralanmaya uğrayan kişiye eldeki olanaklarla kazanın olduğu yerde veya hastaneye getirilinceye kadar yapılan hayat kurtarıcı girişimler. Kırık,... Devamı »

Uzm. Dr. Ahmet ŞENSES

Okul Korkusu (fobisi): Çocuklar neden okul ortamında kaygı hissederler? Okulda korkacak ne var ki? Yaşamında belki de ilk defa uzun bir süre anne ve babasından ayrı kalacak bir çocuğun gözünden hem... Devamı »

Prof. Dr. Arman ÇAĞDAŞ

Keloid yunanca yengeç gibianlamına gelmektedir. Bazı kişilerde özellikle koyu renk tenli olanlarda yara izleri önce kabarık kırmızı ve daha sonra sert kabarık hale gelirler. Bu durum yara dokusunda oluşan... Devamı »

Op. Dr. Muhsin DURSUN

Ellerimiz günlük yaşantımızda gerçekleştirdiğimiz eylemlerin birçoğunu yerine getiren en önemli uzuvlarımızdan birisidir. Yemek yeme, giyinme, yazı yazma gibi önemli fonksiyonların yanında yakalama ve... Devamı »

Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN

Diyabetlilerde, ayak yaraları sıktır ve amputasyonlara neden olur Mortalite yüksek ve ülserlerin tekrarı sık( 18 ay içinde % 50 ) Patojenez kompleks, klinik farklıdır. Sorun büyümeden, erken ve... Devamı »

Op. Dr. Ramazan KOZAN

İzsiz ameliyat veya lazerli dikiş gibi kavramları etrafınızda çok sık duyabilirsiniz. Ancak gerçek olan şudur ki cilt üzerinde kesi ile yapılan her ameliyatta mutlaka iz kalacaktır. Yara izinin belirgin... Devamı »

Psk. Gonca BAĞLAR

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir? Bilişsel davranışçı terapi etkili psikoterapi çeşitlerinden biridir. Kısa süreli, şimdiki zaman odaklı, sorunla ilgili doğru olmayan düşünce ve davranışı değiştirmeye... Devamı »

Dyt. Mustafa TİLEKLİ

Ramazan ayında oruçla birlikte yavaşlayan metabolizma ramazandan sonra kilo almaya dahayatkın olmaya başlıyor. Tekrar eski düzene dönüldüğünde sadece kilo almakla kalmıyor aynı zamandasindirim ve boşaltım... Devamı »

Uzm. Psk. Yusuf BAYALAN

“Psikoloğun dindarlığı” ve “psikolojik yardım” ilişkisini ele almaya çalışacağım bu yazıda, öncelikle anahtar kavramları tanımlamamızda fayda var diye düşünüyorum. Zira böyle olmadığında, anlatmaya ve... Devamı »

Op. Dr. Mehmet Serkan DİNAR

Bedenize yönelik her travmanın, dokunuşun bir izi var. Ve bu izlerden önemli bir bölümü yok edilemez. Gizlenebilir, soluklaştırabilinir, doğal çizgilere dönüştürebilir ama kaybolmaz. Her iz başlangıçta... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 30 kayıt bulundu.
Sayfa: 1 / Toplam 69806 kayıt bulundu.