x
Etiketler \ A \

avm hastalığı nedir

Psk. Serap DUYGULU

Boş zaman bulduğunuzda çocuklarınızı nereye götürüyor, zamanınızı nerede geçiriyorsunuz sorusuyla başlamak istiyorum bu yazıma. Özellikle büyükşehirlerde birçoğumuzun yanıtı ‘Alışveriş merkezlerinde tabii... Devamı »

Op. Dr. Engin KESGİN

Oyun parklarındaki oyuncakların emniyetli olduğundan emin olun! Oyun parkları çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimleri için uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle geleceğin nesiller için önem... Devamı »

Prof. Dr. Hidayet AKDEMİR

TANIM:Beyin damarların gelişimi esnasında, damar duvarının eksik gelişmesi sonrası atar damarlar ile toplardamarlar arasında bir yumaklaşmaya beyin arterio-venöz malformasyon (AVM) adı verilmektedir. AVM... Devamı »

Uzm. Pedagog Sevil YAVUZ

Bebekleri AVM lere götürmek doğru değil! Bebeğinizin aşırı uyarıcı karşısında şok yaşar! Bebeğinizin psikolojisini bozmayın! Sevgili Anne Babalar ve Anne Baba Adayları, Bebeğinizin doğumunu heyecanla... Devamı »

Dt. Demet ULAMAN ÇIKRIKCI

Periodontal kelimesi dişin çevresi anlamına gelmektedir. Dişin çevresi ile ifade edilmek istenen bölüm dişeti, dişi çevreleyen alveolar kemik, sement ve periodontal ligamenttir. Dişeti hastalıkları yani... Devamı »

Uzm. Dr. Alp KARAOSMANOĞLU

Somatoform Bozukluklar grubunun belki de en eskiden beri bilinen ve en dikkat çekici hastalığıdır. Bedende bir bozukluk olmadığı halde sürekli hastalık kaygıları ve çeşitli bedensel... Devamı »

Psk. Eda GÖKDUMAN

Psikiyatrik hastalıklar grubunda SOMATOFORM bozukluklar içinde yer alır.Hipokondriyazis, bilinen tıbbi bir nedeni bulunamayan ciddi bir hastalığı olduğuna dair korku ve aşırı uğraşma ile giden, hastanın... Devamı »

Uzm. Dr. Cem ÖZCAN

GASTROÖZOFAGİAL REFLÜ HASTALIĞI (GÖRH) TANIM Gastroözofagial reflü hastalığı (GÖRH) , kronik bir sindirim sistemi hastalığı olup, mide asidinin, zaman zamanda safra asidinin yemek borusuna geri kaçısı... Devamı »

Dr. Atanur YILDIZ

"Ölüsü olan bir gün ağlar, delisi olan her gün ağlar..."(Atasözü) Türkçe sözlükteakıl; “düşünme, anlama ve kavrama gücü” ; akıl hastası ise “ruh hastası, deli” diye tarif ediliyor… Bir de Tıp sözlüğüne... Devamı »

Dr. Ethem Hakan ERALTAN

Genellikle soğuk ya da stres varlığında tekrarlayan ataklar halinde seyreden, çoğunlukla el veya ayak parmaklarına giden kan akımındaki bozulmalar sonucu oluşan bir hastalıktır. Ataklar sırasında... Devamı »

Dr. Ethem Hakan ERALTAN

Çeşitli klinik biçimlerde ortaya çıkabilen,yineleyici, kronik bir deri hastalığıdır. Yunanca kaşıntı anlamına gelen'psora'kelimesinden türetilerek psoriasis adını almıştır. Bilinen en eski deri... Devamı »

Prof. Dr. İlhan GÖLBAŞI

REYNO HASTALIĞI Raynaud fenomeni, el ve ayak parmaklarının yanısıra kulak veya burun damarlarını da etkileyen bir bozukluktur. Hastalık el ve ayak parmaklarında vazospastik ataklar denilen damarlarda... Devamı »

Prof. Dr. Selçuk ONART

Bademcikler, ağzımızın içinde, boğazımızın girişinde, dil kökümüzün her iki yanında bulunan, isminden de anlaşılacağı gibi badem şeklinde lenfoid yapılardır. Halk arasında ve genelde her nekadar, bademcik... Devamı »

Prof. Dr. Selçuk ONART

MENİERE HASTALIĞI ( Menier Hastalığı ) Meniere hastalığı, ilk kez Fransız doktor Prosper Meniere tarafından 1861 yılında tanımlanmıştır. Vertigo (baş dönmesi), kulakta dolgunluk hissi, çınlama ve... Devamı »

Dr. Atanur YILDIZ

Baş dönmesi, işitme kaybı, kulak çınlaması ve kulakta doluluk hissi ile karakterize bir iç kulak hastalığıdır… İç kulakta bulunan kanallardaki sıvı basıncında artma vardır. Nedeni bilinmiyor. Hastalık... Devamı »

Doç. Dr. İsmail Bülent ÖZÇELİK

Kienböck hastalığı, el bileğindeki lunat kemiğin avasküler nekrozu(dolaşım bozukluğu) ve buna bağlı olarak gelişen el bileği sorunları olarak tanımlanabilir. Lunatum el bileğinde mevcut olan... Devamı »

Op. Dr. Muzaffer YURTTAŞ

Tiroid bezi, boynun ön tarafında, gırtlağın alt hizasında, kelebek şeklinde bir organdır. Her iki yanında ses telleri ile ilgili sinirler ve arkasında paratiroid bezleri bulunur. Tiroid bezinde, gıdalarla... Devamı »

Op. Dr. Erkan COŞKUN

Endometriozis nedir? Endometriozis hormona hassas rahim iç tabakası(endometrium)nın rahim(uterus) dışında olması,oralarda büyümesi,gelişmesi ile ilgili bir durumdur. Endometriozisin... Devamı »

Prof. Dr. Vildan ERTEKİN

Ülkemizin Önemli Bir Sorunu: Çölyak Hastalığı Çölyak hastalığı (Gluten duyarlı enteropati, çölyak sprue, ÇH), genetik olarak yatkın bireylerde, gluten içeren gıdaların alınması ile ortaya... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Alaattin ÖZTÜRK

Guatr nedir? Boyun ön kısımda bulunan tiroid (kalkan) bezinin iltihap ve kanser dışındaki bir sebeble büyümesine guatr denir. Tiroid bezinin görevi nedir? Tiroid bezi boynumuzun ön kısmında yerleşik,... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 749 kayıt bulundu.
- tarihinde sordu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 519274 kayıt bulundu.