x
Etiketler \ A \

ascus sebepleri

Doç. Dr. İlker GÜNYELİ

Rahim agzı patolojileri, günümüzde özellikle HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün yaygınlaşması ile birlikte önem kazanmıştır. Cinsel yolla bulaşan ve toplumda oldukça yaygın olan bu enfeksiyon, rahim... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

iftlerin, korunmadıkları halde gebe kalamamaları ve çocuk sahibi olamamalarına kısırlık denir. Çok istedikleri halde kendi başlarına bebek sahibi olamayan çiftlerde, üremeye yardımcı teknikleri (ÜYTE)... Devamı »

Doç. Dr. Seçil AYDINÖZ

Uykuda nefes alma verme sürecinde hava yolunda daralma veya tıkanma sonucunda oluşan sese denir. Havanın ağız ve burundan akciğerlere ulaşması sırasında takip ettiği yoldaki dokuların karşılıklı titreşiminden... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Miyom Nedir? Rahmin düzkas hücrelerinden kaynaklanan selim yani iyi huylu tümördür. Kadın leğen kemiği içinde en sık görülen neoplazmdır. Miyom oluşmasının sebepleri nelerdir? Rahim düzkas hücrelerinden... Devamı »

Uzm. Psk. Mehmet Emin KIZGIN

BOŞANMA SEBEPLERİ Evlilik, her kurum gibi zaman zaman aksayan yönleri olan bir kurum, bu aksaklıklar giderilemediğinde ise sonuç ne yazık ki boşanmayla noktalanıyor. Evlilik süresince aileye yeni bir... Devamı »

Op. Dr. Mert BİLGİLİ

Baş ağrılı hastanın değerlendirilmesinde detaylı öykü almak ve ayrıntılı bir nörolojik muayene ilk yapılması gereken en önemli işlemlerdir. Hastanın baş ağrısına dair hekimin yeterli bilgiye sahip olabilmesi... Devamı »

Op. Dr. Serdar KOÇ

Kısırlık ( infertilite) Nedir? Genellikle kısırlık yani (infertilite) kadın da hiçgebeliğinoluşmaması ya da daha önceden gebelik oluşmasına rağmen başka bir gebeliğin oluşmaması... Devamı »

Doç. Dr. Cengiz ERDEN

Duygulanımda elem tarzında çökkünlük, ilgi ve istek kaybı, olumsuz düşünceler ve davranış bozuklukları ile belirli çeşitli ruhsal ve bedensel belirtilerle kendini gösteren psikiyatrik bir hastalıktır. Depresyon... Devamı »

Dyt. İdil İMAMOĞLU

İştahsızlığın en belirgin olarak sebep olduğu sorun yetersiz büyümedir. Büyüme, çocukluk çağının en önemli süreçlerinden biridir. Çocuklar... Devamı »

Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEY

Üreter-mesane bileşim yerinde, üreter-mesane mukozasından oluşan ve mesane içine sarkan kesedir. Mesaneye idrar akımını güçleştirdiği gibi, mesaneden idrar çıkışına da engel olabilir. Gelişim kusuru olup,... Devamı »

Dyt. Hatice KARSLIOĞLU

İŞTAHSIZLIK HANGİ DÖNEMDE BAŞLAR ,SEBEPLERİ NELERDİR? Herhangi bir fizyolojik rahatsızlığı olmayan doktor kontrolünden geçen iştahsız çocuklarda psiko - sosyal ve çevresel... Devamı »

Op. Dr. Engin KESGİN

Topuk Ağrısı Ağrının zamanı, yayılımı, gün içerisinde arttığı dönem, aktiviteyle ilişkisi sorulmalıdır. Altta yatan sistemik hastalıklar, kronik hastalıklar kullandığı ilaçlar sorgulanmalıdır. Muayene... Devamı »

Op. Dr. İlhan AYDIN

Mide kanseri hızlı seyreden ve yayılan bir kanser türüdür. Genellikle bir ülser şeklinde başlar. Mide kanseri çevre organ ve lenf bezlerini etkileyebilir. Direk komşulukla, lenfatik yolla, kan yoluyla... Devamı »

Uzm. Dr. Aycan AYDOĞMUŞ

Uyku farklı nöronal ağları içeren bir süreçtir. Nörolojik bozukluğu olan hastalar uyku bozukluğu için risk altındadır. İNSOMNİA Uykuyu başlatmada ve sürdürmede güçlük ile birlikte gün içerisinde... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Sedat ÇAĞLI

Beyin damarlarının duvarındaki kas tabakasının zayıflığından dolayı damarda oluşan balonlaşmaya beyin anevrizması denir. Anevrizmalar yapı itibarı ile damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda,... Devamı »

Op. Dr. Umut KERİMOĞLU

Morbid Obezite Nedir? Yiyeceklerle alınan enerji miktarı, fiziki aktiviteler ve metabolizma tarafından harcanan enerjiden fazla olduğunda, zamanla vücutta fazla yağ birikmesiyle şişmanlık ya da obezite... Devamı »

Op. Dr. Fatih Volkan TERCAN

Omuz ağrıları, en yaygın kas iskelet sistemi şikayetlerindendir. Görülme oranı % 7-10 arasında değişmektedir . Omuz bölgesindeki ağrılar, kol ve kürek kemiği arasındaki eklem ve çevresindeki kemik veya... Devamı »

Uzm. Psk. Funda EGELİ BORA

Bilgisayar oyunları ve televizyon, öğrencilerin vaktini fazlaca harcayıp sorumluluklarını aksatmalarına yol açar. İlgisizlik, motivasyonun düşük olması ders çalışmak istememesine neden olur. Hedefin... Devamı »

Op. Dr. Faruk YERLİOĞLU

İnfertilite Nedir? Üreme fonksiyonunun olmamasıdır. Bir yıl boyunca korunma olmaksızın düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmazsa infertilite (kısırlık) vardır. İnfertilitenin cinsel güçle ilgisi... Devamı »

Op. Dr. Mustafa İŞLEK

Katarakt gözde bulunan doğal merceğin şeffaflığını kaybederek görmenin azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle yaşlılarda ortaya çıkan ilerleyici bir hastalıktır. Ancak yeni doğanlarda dahil... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 112 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 47379 kayıt bulundu.