x
Etiketler \ A \

ascus sebepleri

Doç. Dr. İlker GÜNYELİ

Rahim agzı patolojileri, günümüzde özellikle HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün yaygınlaşması ile birlikte önem kazanmıştır. Cinsel yolla bulaşan ve toplumda oldukça yaygın olan bu enfeksiyon, rahim... Devamı »

Op. Dr. Melik YAZIR

Miyom Nedir? Rahmin düzkas hücrelerinden kaynaklanan selim yani iyi huylu tümördür. Kadın leğen kemiği içinde en sık görülen neoplazmdır. Miyom oluşmasının sebepleri nelerdir? Rahim düzkas hücrelerinden... Devamı »

Op. Dr. Mert BİLGİLİ

Baş ağrılı hastanın değerlendirilmesinde detaylı öykü almak ve ayrıntılı bir nörolojik muayene ilk yapılması gereken en önemli işlemlerdir. Hastanın baş ağrısına dair hekimin yeterli bilgiye sahip olabilmesi... Devamı »

Op. Dr. Serdar KOÇ

Kısırlık ( infertilite) Nedir? Genellikle kısırlık yani (infertilite) kadın da hiçgebeliğinoluşmaması ya da daha önceden gebelik oluşmasına rağmen başka bir gebeliğin oluşmaması... Devamı »

Uzm. Psk. Mehmet Emin KIZGIN

BOŞANMA SEBEPLERİ Evlilik, her kurum gibi zaman zaman aksayan yönleri olan bir kurum, bu aksaklıklar giderilemediğinde ise sonuç ne yazık ki boşanmayla noktalanıyor. Evlilik süresince aileye yeni bir... Devamı »

Doç. Dr. Seçil AYDINÖZ

Uykuda nefes alma verme sürecinde hava yolunda daralma veya tıkanma sonucunda oluşan sese denir. Havanın ağız ve burundan akciğerlere ulaşması sırasında takip ettiği yoldaki dokuların karşılıklı titreşiminden... Devamı »

Op. Dr. Uzay YILDIRIM

iftlerin, korunmadıkları halde gebe kalamamaları ve çocuk sahibi olamamalarına kısırlık denir. Çok istedikleri halde kendi başlarına bebek sahibi olamayan çiftlerde, üremeye yardımcı teknikleri (ÜYTE)... Devamı »

Dyt. Hatice KARSLIOĞLU

İŞTAHSIZLIK HANGİ DÖNEMDE BAŞLAR ,SEBEPLERİ NELERDİR? Herhangi bir fizyolojik rahatsızlığı olmayan doktor kontrolünden geçen iştahsız çocuklarda psiko - sosyal ve çevresel... Devamı »

Doç. Dr. Cengiz ERDEN

Duygulanımda elem tarzında çökkünlük, ilgi ve istek kaybı, olumsuz düşünceler ve davranış bozuklukları ile belirli çeşitli ruhsal ve bedensel belirtilerle kendini gösteren psikiyatrik bir hastalıktır. Depresyon... Devamı »

Dyt. İdil İMAMOĞLU

İştahsızlığın en belirgin olarak sebep olduğu sorun yetersiz büyümedir. Büyüme, çocukluk çağının en önemli süreçlerinden biridir. Çocuklar... Devamı »

Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEY

Üreter-mesane bileşim yerinde, üreter-mesane mukozasından oluşan ve mesane içine sarkan kesedir. Mesaneye idrar akımını güçleştirdiği gibi, mesaneden idrar çıkışına da engel olabilir. Gelişim kusuru olup,... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Sedat ÇAĞLI

Beyin damarlarının duvarındaki kas tabakasının zayıflığından dolayı damarda oluşan balonlaşmaya beyin anevrizması denir. Anevrizmalar yapı itibarı ile damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda,... Devamı »

Op. Dr. Umut KERİMOĞLU

Morbid Obezite Nedir? Yiyeceklerle alınan enerji miktarı, fiziki aktiviteler ve metabolizma tarafından harcanan enerjiden fazla olduğunda, zamanla vücutta fazla yağ birikmesiyle şişmanlık ya da obezite... Devamı »

Op. Dr. Fatih Volkan TERCAN

Omuz ağrıları, en yaygın kas iskelet sistemi şikayetlerindendir. Görülme oranı % 7-10 arasında değişmektedir . Omuz bölgesindeki ağrılar, kol ve kürek kemiği arasındaki eklem ve çevresindeki kemik veya... Devamı »

Doç. Dr. Sezai LEVENTOĞLU

Daha yaygın olan iç hemoroidler anal kanalda (yani mide-barsak sisteminin sonlandığı son segmentte) normal insan anatomisinde de mevcut damardan zengin yastıkçıkların sarkmaları, dejenere olup şişmeleri... Devamı »

Prof. Dr. Turan USLU

Kaslardaki ağrıların birçoğunun sebebi kaslardaki gerginlik, stres, aşırı kullanım, sportif ve mesleki zorlanmalar ve duruş bozukluklarıdır. Bu tip kas ağrıları genellikle bir ya da bir kaç kas grubunu... Devamı »

Op. Dr. Mert BİLGİLİ

Burun solunum açısından çok önemlidir.Normalde solunum, burundan yapılmalı, burundan nefes alınmalı ve verilmelidir.Koku ve tat alınımına yardımcı olma yanında, solunan havanın temizlenmesi, nemlendirilmesi... Devamı »

Doç. Dr. Fevzi BALKAN

Kilo vermekte zorluk çeken, diyet ve egzersize rağmen yetersiz kilo verenlerin aşağıdaki hormonal sebepler yönünden araştırılması gerekiyor. 1-İNSÜLİN DİRENCİ: Göbek yağlanması, karaciğer yağlanmasının... Devamı »

Doç. Dr. Emrullah TAŞINDI

RETİNA DEKOLMANI NEDİR? Retina dekolmanı, her yıl 10.000 de 1 kişide gözlenen, görmeyi ciddi şekilde tehdit eden bir göz problemidir. Orta yaş ve üzerinde daha sık olmak üzere her... Devamı »

Doç. Dr. Emrullah TAŞINDI

ŞAŞILIK NEDİR ? Gözlerin paralel bakmamasına şaşılık denilmektedir. Gözlerin biri düzgün bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Kayma sürekli veya gelip geçici şekilde olabilir, sürekli... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 109 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 71209 kayıt bulundu.