x
Etiketler \ A \

amniyosentez yapımı

Doç. Dr. İbrahim ESİNLER

Amniyosenteznedir? Amniyosentez bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvıdan (amniyon sıvısı) yaklaşık 20 ml sıvı alınması işlemidir. Alınan bu sıvı içerisinde bebekten dökülen hücreler vardır. Bu hücreler... Devamı »

Op. Dr. Tevfik Uğur SİPAHİ

Bebekler tüm hamilelik süresince amniyon kesesi adı verilen bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin içi amniyon sıvısı ile doludur. Amniyon sıvısı sürekli emilim ve yapım halinde bulunur değişkenlik... Devamı »

Op. Dr. Ahmet Murat EMANETOĞLU

Amniyosentez Doğum öncesi yapılan testlerden bir tanesi olan amniyosentez, bebeğinizin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler sağlar. Fakat bunun gibi zor testleri yaptırmaya karar vermeden önce ciddi olarak... Devamı »

Op. Dr. Haldun CANOVA

Amniyosentez (Bebeğin suyunun alınması) · 35 yaş üzeri gebeliklerde, · İkili veya üçlü testleri riskli çıkmış gebelere, · Ultrasonografide anomali şüphesi oluşanlarda yapılan bir incelemedir. Amniyosentez... Devamı »

Op. Dr. Hüseyin ŞENYURT

Bebeğin anne karnında iken, içinde bulunduğu sıvıdan ( amniyos sıvısı) bir miktarın inceleme amacı ile alınması işlemidir. Bu sıvının içinde, bebekten dökülen hücreler ve bebeğin çıkardığı bir takım maddeler... Devamı »

Op. Dr. Mustafa KIR

Kromozomal bozuklukların kesin tanısı sadece bebeğe ait hücrelerin incelenmesi ile koyulabilir. 10.haftadan sonra, bebeğin eşinden biyopsi- Koryon Villus Biyopsisi(CVS) veya 16.haftadan itibaren amniyosentez... Devamı »

Uzm. Dr. Taner DURAK

Deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından alınan 10-15 ml. amniyon sıvısı oda ısısında ve aynı gün içinde ulaştırılmalıdır. Doku kültürü yapılmaktadır. Raporlandırma süreci 2 hafta sürmektedir.... Devamı »

Op. Dr. Sait HALİL

35 yaş üzeri gebeliklerde, İkili veya üçlü testleri riskli çıkmış gebelere, Ultrasonografide anomali şüphesi oluşanlarda yapılan bir incelemedir. Amniyosentez ne zaman yapılır? Bu işlem gebeliğin... Devamı »

Uzm. Dr. İlker SOLMAZ

Yaptığınız egzersiz kilonuza ve yaşınıza uygun olabilir ama kas ve bağ dokunuza uygun mu? Kas ve bağ dokunuza uygun olmayan egzersizler vücudunuzda yaygın ağrılara sebep olabilir. Sağlıklı yaşamın... Devamı »

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

Amniyosentez, anne karnından ince ve uzun bir iğne yardımıyla amniyon sıvısının alınması işlemidir. Genellikle 16-22. gebelik haftaları arasında riskli gebeliklerde yapılır. Tecrübeli ellerle yapıldığında... Devamı »

Op. Dr. Rami ASKER

Gebelikte proteinli gıdaların önemi Proteinleri yapı taşı olarak düşünürseniz,bu yapı taşlarının milyonlarcası bir araya gelerek bebeğinizin her yerini oluşturur, onlar olmadan bebeğiniz büyüyemez,... Devamı »

Prof. Dr. Özgür DEREN

Amniyosentez gebeliğin 16-20. haftaları arasında anne karnının uygun yerinden ince bir iğne yardımı ile bebeğin kesesinin içine girilerek bebeğin bulunduğu ortamdan 15-20 cc amniyon sıvısı alınmasına verilen... Devamı »

Prof. Dr. Yakup ERATA

Amniyosentez gebeliğin 16-20. haftaları arasında anne karnının uygun yerinden ince bir iğne yardımı ile bebeğin kesesinin içine girilerek bebeğin bulunduğu ortamdan 15-20 cc amniyon sıvısı alınmasına verilen... Devamı »

Doç. Dr. Deniz ULAŞ HIZLI

Kromozomal bozuklukların doğumdan önce tespiti için 1970’lerde amniyosentez tanımlandı. O zamanlar bu işlem sadece anne yaşı 35’in üzerinde olan hastalar için önerilmekteydi. Ancak Down sendromlu bebek... Devamı »

Psk. Remzi KARAKAYA

HASTA EDEN YAPI Çağımız teknolojinin çok hızlı yayıldığı bir çağ.insanları teknolojiyle birlikte yanlızlığa itildiği bir dünya.Eski yaşam tarzı olan sohbet ortamı muhabbet ortamı yok.Tv dizileri bizleri... Devamı »

Prof. Dr. Azmi ÖZLER

Ülkemizdeki yaklaşık 3,5 milyon koroner kalp hastasına her yıl 120 bin kişi daha eklenmektedir. Bu ortalamanın senede %3’lük bir oranla artmasının en büyük nedeni ise sağlıksız yaşam alışkanlıklarıdır.... Devamı »

Uzm. Psk. Dan. Cem KEÇE

Boderline ve narsisistik yapıların aşkı Masterson, gerçek kendiliği kusurlu olan birisi için aşk ilişkilerinin korkutucu olabileceğini savunur. Bu durumda kaçınılmaz olarak borderline ve narsisistik yapıdaki... Devamı »

Uzm. Psk. Fatma ÇAKIR ÇALIŞKAN

EVLİLİK ÇATIŞMALARINDA KÜLTÜREL YAPIMIZIN ROLÜ Evlilik öncesi süreçten başlayan bir ironidir bu aslında. Evlenilecek aday aranırken kriterler: adayın fiziksel görünüşü, maddi durumu, sosyo-ekonomik... Devamı »

Dyt. Emine YÜZBAŞIOĞLU

Uzun ve sıcak günlerde tutulan oruç birbirinden lezzetli yemeklerle hazırlanan sahur ve iftar sofraları ile birleştiğinde Ramazan’da kilo almak ve sağlık problemleri ile karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor.... Devamı »

Prof. Dr. Murat YAYLA

GENETİK İNCELEME AMACI İLE YAPILAN AMNİYOSENTEZ Sağlık Bakanlığı Genetik Tanı Merkezleri Yönetmeliğine göre yapılacak genetik testler için hastanın yazılı izin vermesi zorunludur. Hasta bilgilendirildikten... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 26 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 68242 kayıt bulundu.