x
Etiketler \ A \

aldolan bağımlılığı

Psk. Ertuğ GÜL

Toplumda onaylanma bireyleri iyi hissettirmektedir ancak tam tersi bir durumda onaylanmamak bireylerde felaket olarak karşılanır ve bireyin bütünlüğünü bozan bir tehdit gibi algılanır. İnsanlar yaptığı... Devamı »

Op. Dr. Erol VURAL

Besin Bağımlılığı nedir ? Besin Bağımlılığının Semptomları Nelerdir? Besin bağımlılığı, bireyin kendini durduramayacakşekilde besin tüketmesi ve akabinde kilo alımlarının fark edilmesi ile kendini göstermektedir.... Devamı »

Uzm. Psk. Elanur REYHANLIOĞLU

Teknolojinin gelişmesi, kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaşarak yaşam alanlarımızı işgal etmesi avantaj kadar dezavatajları da beraberinde getirmektedir. Özellikle internet kullanımı ile alışverişten... Devamı »

Psk. Serap DUYGULU

Gençlerin özellikle ergenlik döneminde meraklı ve dışa dönük bir yapı sergilediklerini biliyoruz. Bu yaşlar aynı zamanda 'çete çağı' olarak bilinir ve çocukların tehlikelere de en açık oldukları dönemdir.... Devamı »

Uzm. Psk. Emel DENİZCİ

Gerçekten yemeğe bağımlı olabilir miyiz? Sonuçta yaşamamız için yemeğe ihtiyaç duyarız. Beynimiz yeme davranışından haz almamızı sağlar, bu da bizi yeterli enejiyi harcamamız için motive eder- bu bir yaşamsal... Devamı »

Psk. Gonca BAĞLAR

Allah’ın kendi mucizesine kadını ortak ettiği, hissiyatına asırlardır imrenilen ve hep öyle kalacak olan muhteşem bir olgu, annelik... Kadın olmanın ötesinde anne olmak, dünyaya senden bir parça getirmek,... Devamı »

Uzm. Dr. Zeynep PINAR

BAĞIMLILIK NEDİR? Bağımlılık; tibbi bir hastalıktır en iyi tedavilerde bile başlama oranı yüksektir. Madde bağımlılığında,yoksunlukbulguları alkol, opiatlar (eroin, morfin vs.) sedatif, hipnotik,... Devamı »

Uzm. Dr. Zeynep PINAR

Bağımlılığı öncelikle tanımlayalım.”Şey” kelimesinin yerine alkol, madde, ilaç, yeme, insan, seks, alışveriş, internet ne isterseniz yazın bağımlılığın tanımı aynı. Kullanılan şeyin miktarının giderek... Devamı »

Dr. Yasin GENÇ

Özellikle Peru, Kolombiya, Ekvator Bolivya gibi Güney Amerika ülkelerinde Erithroxylon coca adlı bitkinin yapraklarından elde edilen doğal bir psikostimulandır. İlk kez 1860’ da Niemann tarafından ayrıştırılan... Devamı »

Uzm. Dr. Necati ÇOBANOĞLU

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI Ah şu indirim günleri, mağazalarda, vitrinlerde, cezbedici rakamlar, %50 indirim, yetmedi %50+%20, %50+%40 bir alana bir bedava,üç al iki öde,göze ne kadar hoş görünüyor değil... Devamı »

Dr. Ethem Hakan ERALTAN

Sigara Bağımılılığının Tedavisi İnsan vücudu doğanın bir parçasıdır. Doğada gece-gündüz, sıcak soğuk, dişi-erkek gibi zıtlıklar dengesi mevcuttur. İnsan vücudunda da temel olarak sempatik ve parasempatik... Devamı »

Uzm. Psk. Nilüfer YALINÇETİN

Sigara tüketimi son yıllarda artış göstermiştir. Günümüzde sigara küresel bir kriz halini almıştır. Her sigara kullanıcısı iki kişiden birinin sigarayla ilişkili bir hastalıktan öldüğü görülmektedir. Sigara... Devamı »

Psk. Dan. Ziya ÜNLÜTÜRK

Bilgisayar Bağımlılığı Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Ancak yaşamımıza kattığı kolaylıkların yanı sıra olumsuz sonuçlarını da görüyoruz.... Devamı »

Uzm. Psk. Nilüfer YALINÇETİN

Sevgi hayatımızın bir gerçeğidir. Hayatımızın en büyük amacı gerçek sevgiyi bulabilmektir. Varolmamızın anlamı, varlığımızı sürdürebilmemizin kaynağıdır bu sevgi. Ancak bazen bizi mutlu etmediğini hissetsek... Devamı »

Uzm. Psk. Merve SARAÇOĞLU

İhtiyacınız olmadığı halde sürekli bir şeyler mi alıyorsunuz? Alışveriş yaptığınızda kendinizi tatmin olmuş, alışveriş yapmadığınızda ise kendinizi huzursuz, mutsuz ve öfkeli mi hissediyorsunuz? Paranız... Devamı »

Psk. Serap DUYGULU

Uzun yaz tatilinde ve okullar kapalıykenmaalesef çocuklarımız da eve kapalı. Artık sokak oyunları da kalmadı. Daha doğrusu sokak oyunlarının mekanı olan sokaklar kalmadı. Güvenilir sokaklarımız yok, evlerimizin... Devamı »

Uzm. Dr. Deniz Koray GÖRÜCÜ

KUMAR BAĞIMLILIĞI Bağımlılık kavramı genellikle alkol ve diğer maddeler için kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda beynin bazı bölgeleri ile patolojik kumar davranışının kimyasal bağımlılığa... Devamı »

Doç. Dr. Ercan DALBUDAK

BAĞIMLILIK NEDİR? Kişinin bir nesneye önlenemez aşırı istek duyması, o nesneden uzak duramaması, o nesneye ulaşamadığında da arama davranışı içine girmesi ve ulaşamadığında yoksunluk belirtileri göstermesi... Devamı »

Dr. Psk. Obengül EJDER

Kumar oynama alışkanlığı patolojik seviyelerde olan kişilerde küçük yaşta kumarla tanışmış olması , kumar oynanan yerlere yakın mesafelerde oturması, aile bireylerinde kumar bağımlısı birilerinin bulunması... Devamı »

Uzm. Psk. Ezgi Didem AYALTI

İnternet bağımlılığıgenel olarak internetin așırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında așırı sinirlilik hali ve saldırganlık... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 56 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 1611 kayıt bulundu.