x
Etiketler \ \

hipotiroidi beslenme

Doç. Dr. Ergun ÇETİNKAYA

Konjenital yani doğumsal Hipotiroidi, tiroid hormonunun yetersiz ya da hiç salgılamaması halinde ortaya çıkan somatik ve psikomotor gelişimde gerilikle sonuçlanan bir hormonal bozukluktur. Bu hastalığın... Devamı »

Op. Dr. Erol VURAL

Haşimato hastalığı hipotroide yol açan en önemli nedendir. Troid bezi az çalışmasına hipotroidi denir. Sonuçta hastanın metabolizması yavaşlar,kilo almaya başlar, psikolojik problemler ortaya çıkar. Depresyon,... Devamı »

Op. Dr. Mert BİLGİLİ

HİPOTİROİDİ, TİROİD BEZİ YETMEZLİĞİ, AZ ÇALIŞAN TİROİD BEZİ Tiroid bezinin az çalışması ve tiroid hormonlarını az üretmesi sonucu kanda tiroid hormonlarının (T3 ve T4) düşük olması durumuna... Devamı »

Dyt. Serra ARSLAN

Günümüz yaşam koşullarının geleceğe dair kaygıyı arttırması, stresli günlük yaşam ile insanlarda depresyon görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Depresyondaki bireylerin iyileşme süreçlerinde yapılan... Devamı »

Prof. Dr. Özgür DEREN

Gebelikte Nasıl Beslenmeliyim? Gebelik bir kadının hayatında yaşadığı en mucizevi olaydır ve içinde büyüttüğü bebeğini en doğru şekilde besleyip büyütmek ister. Gebelikte beslenmedeki temel amaç anne... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir GÜLCAN

Enteral Beslenme Nedir? Enteral beslenme, işlev­sel sindirim sistemine sahip olduğu halde günlük alması gereken besin miktarını ağız yoluyla alamayan hastalarda alternatif beslenme çeşidi ile besinlerin... Devamı »

Dyt. Selin UNCULU

Sağlıklı bir anne günde 700-800 ml süt salgılar.Bunun için annenin 700 kaloriye daha ihtiyacı vardır. Bu kalorinin 500 kalorisi annenin günlük yediklerinden 200 ü ise gebelik boyunca kazandığı depolardan... Devamı »

Dyt. Burcu TUNÇ

GASTROPAREZİ VE BESLENME(Gecikmiş mide boşalması) Gastroparezi, mide hareketlerinin azalması veya durması sonucu, midedeki besinlerin normalden daha uzun sürede ince barsağa geçmesi durumudur. Mide... Devamı »

Dyt. Büşra AKŞİT

Ramazan ayında tutulan orucun, ruhen ve bedenen tam bir arınma ve dinlenme hali ancak özellikle bu sıcak günlerde bazı kurallara dikkat edilmezse, sağlık problemlerine de yol açabilir. Özellikle oruç... Devamı »

Doç. Dr. Esra Ayşin TONGUÇ

GEBELİKTE NELER YENİLMEMELİ Gebelikte et, süt, süt ürünleri, meyve sebze bir çok besinin alınmasını tavsiye ederiz. Ancak bu besinleri tüketirken dikkat etmemiz gereken bir çok ayrıntı vardır. İşte... Devamı »

Uzm. Dyt. Özge KARAARSLAN

SAĞLIKLI BESLENME Beslenme: Bireyin büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besinleri vücuda alıp kullanabilmesidir. Beslenme, açlık duygusunu bastırmak,... Devamı »

Dyt. Gamze KAÇAR

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak ya da canımızın çektiği şeyleri yemek, içmek, karın doyurmak demek değildir. Beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için... Devamı »

Dyt. Banu Belkıs AŞ

Annenin artan besin ihtiyacını karşılamak için : Artan protein ihtiyacı için : •Her gün 1 yumurta •100-150gr yağsız k.et / tavuk/ balık veya 1 tabak kurubakagil Artan kalsiyum ihtiyacı için : •Her... Devamı »

Dyt. Nesrin ERİŞ

Ürik Asitten Zengin Besinler Ürik asit yüksekliği (hiperürisemi) kanda ürik asit yüksekliği demektir ve 40 yaş üstü kişilerde %10-15 civarında bulunur. Yapımında fazlalık ve atılmasında azalma olduğu... Devamı »

Dr. Serap TESTRE ERDEM

Her kadının menopoz deneyimi kendine has olabilir. Bazı kadınlar bir çok farklı semptomlar yaşarken, bazıları ise hiç belirti göstermeyebilirler. Menopozun yaklaşmakta olduğunu gösteren işaretlerden biri... Devamı »

Op. Dr. Eser AYDOĞDU

Antiaging kelime anlamı olarak; yaşlanmaya karşı demektir. Doğru beslenmek, yaşlanmaya karşı iyi bir savunma olacaktır. Yaşlanmak kaçınılmazdır. Ancak unutmamalıyız ki yaşlanmayı geciktirmek, yaşlanma... Devamı »

Uzm. Dyt. Emel YILMAZ

Sahurda neleri kesinlikle yememeliyiz? Sahur bizim gün boyunca aç veya tok kalmamızı sağladığı için burada tüketeceğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Kesinlikle tüketmemeniz gereken besinler hamurlu... Devamı »

Dyt. Tuğçe SERT

Menapoz dönemi de ergenlik dönemi gibi kadınların dönemeç noktarından biridir. Doğurganlık yeteneğinin bittiği, yumurtalıktan salgılanan hormonların azaldığı bir dönemdir. Genellikle 48 – 55 yaş civarı... Devamı »

Dyt. Nurten ÇETİN

Danışanlarıma ramazanda çok tatlı yemeyelim hakkımızı bayramda kullanacağız diye diye bir ayı geçirdim sanırım artık kaçışım yok diyet listelerine elim titreye titreye baklava yazacağım.Ramazan Bayramı... Devamı »

Prof. Dr. Banu ÇAYCI

ALKALİ DİYET ALKALİ BESLENME: SEBZELERLE GELEN SAĞLIK Sağlıklı beslenme ve kilo vermenin ana kuralı vücuttaki asit-alkali dengesini korumaktır. Alkali diyet günlük alınan asitlenme yapan besinlerin... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 580 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 29012 kayıt bulundu.