Uzm. Dr.

Ayça CAN UZ

Psikiyatri - İstanbul

Başlıca ilgi ve tedavi alanları: Panik Bozukluk, Depresyon, Bipolar Bozukluk, Aile danışmanlığı, Bilişsel davranışçı terapi, Çift terapisi... Tümü

İletişim Numarası 0 (850) 811 61 42
Randevu Al

Randevu Takvimi

Hakkında

Ayça CAN UZ Kimdir?

Uzm. Dr. Ayça CAN UZ, 1979 yılında Çanakkale'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda tamamlamıştır.

İhtisası boyunca çalıştığı kliniğe bağlı Kadın yataklı servisi ve Dahiliye servisi’nde Perinatal Psikiyatri ve Kronik hastalıklar konularında tecrübe kazanmış olan Uzm. Dr. Ayça CAN UZ, Alkol ve madde bağımlılığı konusunda AMATEM Kliniği'nde tedavi ve grup terapileri ile rehabilitasyon çalışmalarında bulunmuş ayrıca, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nde özellikle DEHB ve Kaygı Bozuklukları konusunda çocuklar ve aileleriyle çalışmalarda bulunmuştur. 

Uzm. Dr. Ayça CAN UZ, Çift ve Aile Terapisi sertifika programını başarıyla bitirip EFTA-Avrupa Aile Terapileri Derneği onaylı “Çift ve Aile Terapisti” olmaya hak kazanmıştır. Psikoterapi ile ilgili olarak çift ve bireysel terapi kapsamında Cinsel terapi, Şema terapi, İnterpersonal (Kişiler arası) terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi (Cognitive-Behavioral Therapy), EMDR (Fiziksel ve ruhsal travma çalışmalarında yaygın olarak kullanılan Eye Movement Desensitisation Reprocessing Method) ve Hipnoterapi alanlarında sertifika ve eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. 

2010-2012 Yılları arasında Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi ve Mardin Devlet Hastanesi’nde, 2012-2018 yılları arasında MedAmerikan Tıp Merkezi Psikiyatri Kliniği'nde klinik sorumlusu ve psikiyatri uzmanı olarak görev almış, Beslenme ve Diyet uzmanları ile ekip çalışması içinde Yeme Bozuklukları (Obezite, Bulimia Nervoza, Anoreksiya) üzerine hasta takibinde ve çalışmalarda bulunmuştur. 2013-2014 yılları arasında Amerikan Hastanesi’nde Doğum öncesi eğitim programında Perinatal Psikiyatri ile ilgili görev aldı. Kaplan & Sadock's, Synpsis of Psychiatry Davranış Bilimleri ve Klinik Psikiyatri  kitabının güncellenmiş Türkçe 11. baskısında hem çevirmenlik hem de çeviri editörlüğü yapmıştır.

Uzm. Dr. Ayça CAN UZ'un almış olduğu bazı mesleki eğitim, kurs ve sertifika programları şöyledir;

Deney Hayvanı Kullanımı ve Etik Yaklaşım Sertifikası - Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (2003)

Grup Terapisi Eğitimi - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikotik Bozukluklar Merkezi (2007)

Psikodinamik Terapilere Giriş Eğitimi - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Basamak Terapi Birimi (2008)

Cinsel Terapi Kuramsal Eğitimi ve Süpervizyonu - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Basamak Terapi Birimi (2008)

Filmlerle Terapi çalışma grubu - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doç.Dr. Murat Erkıran (2008)

Hipnoterapi, Uygulamalı Temel Hipnoz kursu - Türkiye Psikiyatri Derneği, Hipnoz ve Hipnoterapi Bilimsel Çalışma Birimi Eski Koordinatörü Dr. Şeref Özer (2008)

Lohusalık Döneminde Ruhsal Hastalıkların Tedavisi -Türkiye Psikiyatri Derneği (2008)

Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Prensip ve Uygulamaları Kuramsal Eğitimi - Doç. Dr. Hakan Türkçapar, Bilgelik Enstitüsü (2009)

Çatışma ve Çatışma Yönetimi - İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu (2010)

Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) kursu - Türkiye Psikiyatri Derneği (2010)

Klinik Psikiyatride Aile ve Çift Terapisi Kursu - Türkiye Psikiyatri Derneği (2010)

Alkol bağımlılarında 12 Basamak Tedavisi ve Motivasyonel Görüşme – Üsküdar Üniversitesi NP hastanesi, Dr. Susan Blank  ve Dr. David Powell (2011)

Anksiyeteye Güncel Yaklaşımlar - Göttingen Üniversitesi, Prof. Dr. Borwin Bandelow (2011)

Psikodrama çalışma grubu - Ulusal Psikiyatri Kongresi ,Arşaluys Kayır (2011)

Uyku bozuklukları çalışma grubu -  Ulusal Psikiyatri Kongresi, Hamdullah Aydın (2011)

EFTA onaylı Çift ve Aile Psikoterapisi Sertifikasyonu - EFTA-TIC (The  Europian Family Therapy Association Training Insitute Chamber) üyesi Psyho-Med İlişki Psikoterapileri Enstitüsü (2012)

AASECT onaylı Cinsel Terapi Sertifikasyonu - Kuramsal eğitimini tamamlamış, Süpervizyonu devam etmektedir, Doç. Dr. Sultan Doğan, Cinsel Sağlık Derneği Başkanı, AASECT-American Association of Sexuality Educators, Counselors & Therapists (2012)

Satir Dönüşümsel Sistemik Terapi; Bireylerle ve Ailelerle Çalışma Çalıştayı - Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitütüsü, Kathylene Maki-Banmen (2012)

Sigara Bağımlılığına Yaklaşım ve Tedavisi kursu - Türkiye Psikiyatri Derneği (2012)

İnternet Bağımlılığı: İnternette Online Oyun, Seks, Kumar ve Alışveriş Bağımlılıklarının Farmakolojik Tedavisi ve Bilişsel Davranışçı Terapisi - Türkiye Psikiyatri Derneği (2012)

Farkındalık ve Kabullenme Temelli Terapilere Giriş: Psikiyatri’deki Pratik Uygulamaları Kursu - Türkiye Psikiyatri Derneği, Prof. Dr. Kültegin Ögel (2012)

Depresyonda Metakognitif Terapiler: İnatçı ve tekrarlayıcı olumsuz düşüncelerin ve ruminasyonların tedavisinde yeni bir tedavi yaklaşımı çalışma grubu - Kognitif Davranış Terapileri Derneği, Dr. Costas Papageorgiou (2012)

Endokrin Hastalıklarda Psikiyatrik Sorunlara Yaklaşım ve Tedavisi - Türkiye Psikiyatri Derneği (2012)

Demans Ayırıcı Tanısı Tanısı Nasıl Yapılır? Kursu - Psikofarmakoloji Derneği, (2012)

Şema Terapi ( Schema Therapy) Model ve Teknikler Eğitimi - Psikonet, Dr. Alp Karaosmanoğlu, Vice President of ISST, ISST (Internetional Society of Schema Therapy) (2013)

Kişilerarası Psikoterapi (Interpersonal Psychoterapy) Düzey A Eğitimi - Dr. Scott Stuart, IPTI (Interpersonal Psychoterapy Instute) (2013)

EMDRIA (EMDR International Association) onaylı EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing/Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) I. Düzey Sertifikasyonu - Davranış Bilimleri Enstitüsü (2013)

EMDRIA (EMDR International Association) onaylı Çocuklarla EMDR Eğitimi - Davranış Bilimleri Enstitüsü (2013)

Çocukluktan Erişkinliğe Tedaviye Dirençli DEHB Yönetimi - Psikofarmakoloji Derneği (2013)

DSM 5 Oryantasyon ve Eğitimi - Psikofarmakoloji Derneği (2013)

BABCP onaylı Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) Eğitimi - Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği (KDTD), College London Universitesi Kurs Direktörü ve Konsültan Klinik Psikolog Dr. Joe Oliver, BABCP (British Association for  Behavioural and Cognitive Psychotherapies) Kabul ve Kararlılık Terapisi Çalışma Birimi Eski Başkanı (2018)

Diploma aldığı kurum

 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Uzmanlık aldığı kurum

 • ISTANBUL BAKIRKÖY PROF.DR.M. OSMAN RUH SAGLIGI VE ARASTIRMA HASTANESI

Mesleki Tecrübe

Hizmete Başlangıç: 06 2006

Tecrübe: 11 yıl 9 ay

Yabancı Diller

 • İngilizce

Deneyimler

 • Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  06 2006 - 09 2010
 • Kartal Devlet Hastanesi
  11 2010 - 02 2011
 • Mardin Devlet Hastanesi
  03 2011 - 10 2012
 • Amerikan Hastanesi MedAmerikan Tıp Merkezi
  12 2012 - 03 2018

İlgi Alanları

Panik Bozukluk

Depresyon

Bipolar Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Sosyal Fobi

Aile İçi İletişim Sorunları

Şizofreni

Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları

Kaygı

Cinsel İşlev Bozukluğu

Kişilik Bozuklukları

Evlilik - Boşanma

Uyku Bozuklukları

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite

Erken Ergenlik Problemi

İnternet Bağımlılığı

Bağımlılık tedavisi

Öfke Kontrol Bozukluğu

Yeme Bozuklukları

Özgül Fobi

Dürtü Bozuklukları

Menopoz/Gebelikte Cinsel Danışmanlık

Sınav Kaygısı

Agorafobi

Vajinismus

Panik Atak

Aile Terapisi

Demans

Tedaviler

Aile danışmanlığı

Bilişsel davranışçı terapi

Çift terapisi

Çoçuk hasta psikiyatrik muayenesi

Depresyon anksiyete stres ölçeği

Duygu odaklı terapi (eft)

Eklektik yaklaşım

Erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kendi bildirim ölçeği

Emdr terapi

Emdr

Evlilik terapisi

Hamilton anksiyete değerlendirme ölçeği

Kaygı bozuklukları

Maudsley obsesif kompulsif soru listesi

Panik bozukluğu şiddet ölçeği

Psikiyatrik muayene

Psikoonkoloji

Kanserde psikolojik destek

Psikoterapi

Yetişkin hasta pskiyatrik muayenesi

Yetişkin hasta psikoterapisi

Yaşlılar için depresyon ölçeği

Bireysel terapi

Farmako Terapi

Bilişsel ve davranışçı terapi

Şema terapi

Hipnoterapi

Birleşik Tedavi

Depresyon tedavisi

Vajinismus tedavisi

Mmpi- minnesota çok yönlü kişilik envanteri

Rorschach testi

Cümle tamamlama testi

Edinburg doğum sonrası depresyon ölçeği

Yetişkin terapisi

Liebowitz sosyal kaygı ölçeği

Mindfull odaklı terapiler

Diplomalar ve Sertifikalar

Fotoğraflar

Hobiler

 • Kayak
 • Bisiklete binmek
 • Yürüyüş
 • Kitap okumak

Ücret Bilgisi

Muayene ücretlerini öğrenmek için arayın: 0 (850) 811 61 42

Son Cevapladığı Sorular

 • Hastalık hastalığı

  Doktor hanım merhaba ben 20 yaşında bit bayanım bir buçuk ay önce panil atak geçirdim ve o günden beri sürekli kanser olduğumu düşünüyorum 7 8 farklı branşta doktor gezdim ama korkum geçmiyor doktora gidince rahtlasamda ordan çıkınca başka bir kansere yakalandığıma inanıyorum bunun imkansız olduğunu... devamı

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Ayça CAN UZ

  Uzm. Dr. Ayça CAN UZ

    İletişim & Randevu: 0 (850) 811 61 42

  Merhaba hande hanım, panik atak belli ki neden değil bir sonuç gibi. bu durumun patlama şeklinde açılışı olmuş daha çok. hastalık ve kanser korkunuzu tetikleyecek bir durum oldu mu yaşantınızda bilemiyorum. tanısı konulamayan basit bir hastalık veya yakınınızın kaybı gibi. terapi ile tabi ki toparl... Cevabı gör

 • Sinir hastalığı

  Merhaba, kusura bakmayin rahatsiz ediyorum. 19 yasindayim. erkek arkadasim 20 yaşında. 6 ay önce bir olay yasamis ve bu onu bayagi etkilemis. ne yasadigini bana anlatmiyor. o olaydan sonra sinirine hakim olamayip bir sürü defa kavga etmis falan. sonra birçok psikiyatriste gitmiş. en son gittigi psik... devamı

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Ayça CAN UZ

  Uzm. Dr. Ayça CAN UZ

    İletişim & Randevu: 0 (850) 811 61 42

  Merhaba didem hanım, erkek arkadaşınız yaşadığı olaydan gerçekten kötü etkilenmiş olabilir ve ruh sağlığı bozulabilir. ya da zaten ruh sağlığının bozulmaya başladığı bir aralık dengeli ve sağlıklı davranamadığı için de böyle bir travmaya maruz kalıp kendini koruyamamış olabilir. her halükarda ilaçl... Cevabı gör

?

Soru sorun

Merak ettiğiniz konular hakkında danışabilirsiniz. Benzer soruları olan ziyaretçilerin bilgilenmesi amacıyla sorunuz yayınlanacaktır.

SORU SOR

Hakkında Yorum Yapın

Hakkında yorum yazın

Uzm. Dr. Ayça CAN UZ tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

YORUM EKLE


.