Uzm. Dyt.

Hande Seven Avuk

Diyetisyen - İstanbul

Başlıca ilgi ve tedavi alanları: Gıda İntoleransı, Zayıflama (Kilo verme) tedavisi, Enteral Beslenme, Zayıflama programı, Metabolik hastalıklarda beslenme, Gebelik ve beslenme... Tümü

Bu hekim siz misiniz?

Hemen bilgilerinizi güncelleyin

Bilgilerinizi güncelleyin!

14 Profil Görüntüleme

Son 30 günlük profil görüntülenme.

0 Takvim Talebi

Toplam randevu takvimi talebi.

Takvim talep edin

Son Cevapladığı Sorular

 • Kilo sorunu

  Serpil erdogan merhaba dr hanim ben 35 yaşinda 3 dogum yaptim 4 evladm var en küçük 10 aylik kilo ile sorunlarim var emziriyorum hala zardaçal yogut zencefil karişimina başladim sizce nasil kilo verebilirim 83 kilo 165 by

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dyt. Hande Seven Avuk

  Uzm. Dyt. Hande Seven Avuk

  Merhaba serpil hanım, yaptığınız karışım bağışıklı ve sindirim sistemi için çok faydalı olsa da tek başına bir yiyecekten kilo verdirmesini beklemek mucize olurdu. tetkiklerinizle birlikte diyetisyen kontrolünüze girmeniz çok önemli. emzirmeyle birlikte vücudunuz günde 500-700 kkal ekstra enerji har... Cevabı gör

 • Merhaba hocam

  Ben 1.84 boyunda 55 kiloyum kendimi bildim bileli zayıflık problemim var ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum bir kaç kez dâhiliye ye gittim hem özel hem devlet hastanesinde kan değerlerime baktılar trioid bezlerimede baktılar ama birşey olmadığını gayet sağlıklı olduğumu söylediler bu duruma sevindim... devamı

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dyt. Hande Seven Avuk

  Uzm. Dyt. Hande Seven Avuk

  Merhaba halil ibrahim bey, kilo alamamanızın altında tıbbi bir durum yok ise beslenme durumunuzu ayrıntılı değerlendirmek lazım. sizin yaşam şartlarınıza göre diyetinizin takip edilmesi, haftalık 250 - 500 gramlık kilo kazanımlarını hedeflemeliyiz. eğer diyetle iştahsızlık, yeterli porsiyon büyüklüğ... Cevabı gör

?

Soru sorun

Merak ettiğiniz konular hakkında danışabilirsiniz. Benzer soruları olan ziyaretçilerin bilgilenmesi amacıyla sorunuz yayınlanacaktır.

SORU SOR

Hakkında

Hande Seven Avuk Kimdir?

Hande Seven Avuk, 1987 yılında Yalova'da doğdu. Yaşamı boyunca ailesiyle birlikte Türkiye'nin birçok ilinde yaşama, kültürleri tanıma ve farklı illerde eğitim görme şansına sahip olmuştur. Lise eğitimini Amasya Lisesi'nde tamamladıktan sonra 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü kazanarak, 2010 yılında mezun olup “Diyetisyen/Beslenme ve Diyet Uzmanı” ünvanı almaya hak kazanmıştır.

Üniversite eğitimi süresince kamu ve özel kurumlarda staj yapmıştır. Lisans eğitiminin son yılında, “Pankreas Kanseri ve Diyetteki Karbonhidrat Türü, Glisemik İndeks, Glisemik Yük, Besine ve Diyete Eklenen Şeker Arasındaki Olası İlişkiler” konulu seminer ve “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Hakkında Tüketici Bilgisinin Saptanması” konulu tez çalışmalarını tamamlamıştır.

Beslenme Bilimleri'nde eğitimin, yenilenmenin, güncelliğin çok önemli olduğunu düşünen Hande Seven, alanında önemli birçok Ulusal ve Uluslararası kongreye katılmıştır. Bununla birlikte,  Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı'nda başladığı yükseklisans eğitim programından 2013 yılında başarıyla mezun olarak “Uzman Diyetisyen” ünvanını almıştır. Çalışma hayatında edindiği tecrübeyle psikolojik davranışların sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesinde oldukça önemli olduğunu düşündüğünden dolayı uzmanlık tezini “Duygusal Yeme Davranışının Beslenme Durumuna Etkisi” konusunda tamamlamıştır.

2007-2008 yılları arasında öğrenciyken arkadaşları ile Devlet Planlama Teşkilatı'na bağlı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından proje desteği alarak “Yöresel Beslenme Alışkanlıkları” projesini gerçekleştirmiş olup, ülkemizin 7 faklı coğrafi bölgesindeki yöresel beslenme alışkanlıklarını incelemiş, yöre mutfağını usta aşçılardan öğrenmiş ve halka yönelik eğitim seminerleri gerçekleştirmiştir.

Çalışma hayatına Haziran 2010'da ülkemizin ve dünyanın önder sağlık gruplarından biri olan Acıbadem Sağlık Grubu'nda başlamıştır. Ayaktan ve yatarak tedavi gören danışanlarının beslenme programlarını düzenlemektedir. Özellikle obezite, kilo alma, diyabette (şeker hastalığı) beslenme tedavisi, gestasyonel diyabette (gebelik şekeri) beslenme tedavisi, çocuklarda obezite ve sağlıklı beslenme eğitimleri, sporcu beslenmesi gibi konulara özel ilgisi bulunmaktadır. Danışanlarının tedavi süresince psikolojik durumlarının önemini benimsemesi nedeniyle obezite-zayıflama tedavisinde psikolojik yaklaşımlar gibi eğitim programlarına gönüllü olarak katılmıştır.

Hande Seven, FIFA tarafından "Mükemmeliyet Merkezi" ödülü alan Acıbadem Fulya Hastanesi'nde Spor Diyetisyeni olarak pek çok elit/profesyonel, altyapı ve amatör sporcuya spor branşına, müsabaka/antreman/sezon dönemlerine özel beslenme danışmanlığı yapmaktadır. Kendisinin de daha önce profesyonel basketbolcu olması nedeniyle spora ayrı bir ilgisi olmaktadır. Spor beslenmesi konusundaki güncel bilgileri takip eden Hande Seven, Amerika'da spor beslenmesi konusunda otoritelerden olan International Sports Sciences Association (ISSA) Spor Diyetisyenliği Sertifika Programı'nı başarıyla tamamlayarak ISSA tarafından "Spor Diyetisyeni" sertifkasını almaya hak kazanmıştır. 2014 yılı itibariyle Uzman Diyetisyen Hande Seven, Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümün'de öğretim görevlisi olarak öğrencilere "Sporcu Beslenmesi" dersini vermektedir. Buna ilave olarak, voleybolda yurtiçi ve yurtdışı birçok başarıya imza atmış Eczacıbaşı Spor Klübü'nde spor diyetisyeni olarak görev yapmaktadır.

Bireysel danışmanlık ile beraber bugüne kadar TOYOTA A.Ş. Sakarya Fabrikası çalışanlarına Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri Projesi ile kurumsal danışmanlık hizmeti vermiştir. Ayrıca, çocukların sağlıklı beslenmesinin sağlıklı nesillerin yetişmesinde kilit nokta olduğunu düşünmesi nedeniyle Acıbadem Fulya Hastanesi Projesi ile Neşe Erberk Anaokulları'na menü danışmanlığı vermiştir.

Uzman Diyetisyen Hande Seven'in bugüne kadar televizyonda çeşitli konularda röportajları, konuk olduğu programlar, yazılı basında makaleleri bulunmaktadır. Okul öncesi, okul dönemi, iş yerinde beslenme, gebelik ve emzirme döneminde beslenme, yeme bozukluklarında beslenme, diyabette beslenme, sporcu beslenmesi gibi konularda seminerler vermektedir.

2015 yılı itibari ile de Uzman Diyetisyen Hande Seven, akademik çalışmalarına Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Doktora Programı'nda devam etmektedir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği, KEPAN Derneği, ISSA ve European Chron's&Colitis Organisation (ECCO) üyesidir.

 

Kongre  ve  Eğitimler:

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü II. Mezuniyet Sonrası Eğitim Kursu, Haziran 2009, Ankara

VII. Uluslar arası Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Nisan 2010, İstanbul

Metabolizma ve Obezite Cerrahisi, Acıbadem Sağlık Grubu, Mart 2011, İstanbul

18. European Congress on Obesity, Mayıs, 2011, İstanbul

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü II. Mezuniyet Sonrası Eğitim Kursu, Haziran 2011, Ankara

Kronik Böbrek Hastalıklarında Tıbbi Beslenme Tedavisi Semineri, TDD İstanbul Şube ve Türk Böbrek Vakfı İşbirliği, Mart 2012, İstanbul

Zayıflama (Obezite) Tedavisinde Psikolojik Yaklaşımlar Eğitimi,  Çatı Psikolojik Danışmanlık, Mart 2012, İstanbul

Temel Nütrisyon Bahar Kursu, Türkiye Diyetisyneler Derneği, Mayıs 2013, Antalya

Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Acıbadem Sağlıklı Yaşam Günleri ve Spor Diyetisyenliği Kursu, Şubat 2014, İstanbul

İleri Nütrisyon Kursu, Türkiye Diyetisyneler Derneği, Nisan 2014, Antalya

Futbolda Beslenme Uzmanlığı 1. Basamak Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 20-22 Mayıs 2014, İstanbul

4. Ulusak Sağlıklı Yaşam Günleri, Anoreksiyadan Obeziteye Yeme Bozuklukları Sempozyumu, 12-15 Şubat 2015, İstanbul.

Futbolda Beslenme Uzmanlığı 2. Basamak Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 20-23 Şubat 2015, İstanbul.

Futbolda Beslenme Uzmanlığı 3. Basamak Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 01-03 Ekim 2015, İstanbul.

 

Bilimsel Yayınlar:

Aksoy M., Seven H., Şengel AT., Şahin A., Şahin MA., Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Hakkında Tüketici Bilgisi ve Tercihi, Akademik Gıda Dergisi, 2012.

Seven H., Beyhan Y., Duygusal Yeme Davranışının Beslenme Durumuna Etkisi, Sözel Bildiri, 4. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Anoreksiyadan Bulimiyaya Yeme Bozuklu Sempozyumu, Şubat, 2015.

Diploma aldığı kurum

 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

İletişim bilgileri


 • Hande Seven Avuk Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi
  AdresVital Fulya Plaza. Hakkı Yeten Cad. Yeşilçimen Sok. 23 Fulya  Şişli, İstanbul  Haritayı gör  

Hakkında Değerlendirme Yapın

Hakkında değerlendirme yapın

Uzm. Dyt. Hande Seven Avuk tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

DEĞERLENDİR


.