Kalp hastası yakınının görevleri, sorumlulukları ve yaşadıkları
Kalp hastası yakınının görevleri, sorumlulukları ve yaşadıkları

Modernizasyon çağı ile artık birçok kişinin çok yakın akrabaları kalp ve damar hastası olmuştur. Bu kişilerin sosyal ve psikolojik durumu hem kendi hayatlarını hem de hastanın kalitesini etkilemektedir. Hastanı tedavisi esnasında doktorundan alacağınız bilgiler ile gelecekte yaşanabilecek her tür olay hakkında öngörü geliştirebilir hale geleceksiniz. Olay esnasında gelişen hızlı tablo sizi daha da etkileyebilir ama alacağınız bilgiler ile endişelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Kendinize sorup durduğunuz sorular şunlardan bir ya da birkaçı olabilir;

1. Neden yakınım kalp hastası oldu?

2. İyileşecek mi kötüye mi gidecek?

3. Daha iyi bir tedavi şekli olabilir mi?

4. İlaçlar yan etki yapar mı?

5. Yine kalp krizi geçirir mi?

6. Bu sefer neler yapmam gerekecek?

7. İyileşince ne çeşit bir egzersiz programı yapılmalı?

8. Tekrar işine dönebilecek mi?

9. Tatile gidebilecek mi?

10. Cinsel ilişki sakıncalı mı?

11. Ne sıklıkta doktora gidelim?

12. Eve ziyaretçi kabul edeyim mi?

Hasta bakımı esnasında;

Hastalara bakmak çok kutsal bir vazife olsa da fiziki ve psikolojik olarak yıkıcı bir tablo haline de gelebilir. Birçok kişi işini ve rutin ev hayatını bırakıp hasta bakmaya başlar. Bu rutinin bozulması kişinin de sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Milletimizin hastasına verdiği üstün değer nedeniyle hasta bakıcı kültürü pek yerleşmemiştir. Pek çok aile bakıcı yerine hastaya kendisi bakmaktadır.

Bakımdan sorumlu kişi hastanın en ufak klinik durum değişikliği ile duygudan duyguya sürüklenebilmektedir. Kişide kaygı, üzüntü, kırgınlık, kızgınlık ve suçluluk gibi karmaşık duygu durumu gelişebilmektedir. Kişi kimsenin kendinin farkında olmadığı, anlamadığı ya da dinlemediği hissine kapılabilmektedir.

Bu durumlarda psikiyatrik ya da psikolojik yardım almanın faydası çok fazladır. Ayrıca bakılan hasta, aile ve arkadaşlar ile konuşmak yardımcı olabilecektir.

Bakıcının kendine dikkat etmesi çok önemlidir, bu şekilde bakmaya ve dahası hayatını kaliteli bir şekilde devam ettirmeye dikkat etmelidir. Her ne kadar toplumumuzda yardım istemek çok benimsenmese de bu bir zayıflık işareti değildir. Yardım önermek de ilgi ve sevginin pekişmesini sağlar.

Toplumumuzun genel olarak vereceği doğru ya da yanlış bilgiler de sizin ruh halinizi çok etkiler. Başka hasta yakınlarından duyacağınız fikirler sizi yanlış yönlendirebilir. Ancak her hasta kendine özgüdür, yani tedavi ve seyri kişiseldir, sonuçlar benzemek zorunda değildir.

Size öneriler şunlar olabilir;

1. Hastayı hayatınızın merkezine koymayın

2. Daima kendinize zaman ayırın

3. Kendi sağlığınıza dikkat edin ve bu konuda hekiminizden yardım alın

4. Kendinizi ruhen moralsiz hissediyorsanız önce konuşarak yardım isteyin, teklif edildiğinde kabul etmeyi düşünün

5. Hastanız hakkında daima ve devamlı tıbbi bilgi alın

Hastanızda göreceğinizi her tür değişiklik sizi etkileyecektir. En basitinden yaşıyor olması bile sizi mutlu ederken arkasında bıraktıkları için üzülür ve melankoliye girebilirsiniz. Gidişat günler içinde iyi veya kötü dalgalanmalar gösterebilir. Bu sizi moralsiz, kızgın, karamsar veya hayal kırıklığına uğramış hissettirebilir, hislerinizi paylaşmak istemeyebilirsiniz veya kabullenmekte zorlanabilirsiniz. Bu ruh hali değişiklikleri çok yaygındır. Bazen baş etmekte zorlanabilirsiniz ama yardımın yanınızda olduğunu unutmayın. Çoğunlukla bu durumlar geçicidir.

İyileşme ve normalleşme…

Tüm hastalıkların nihayeti iyileşme ve özgürlüğün tekrar sağlanması olması istenir. Hastalığın iyileşmesi ile mümkün olduğunca cesaretlendirilen hasta, aldığı destekle hayata daha kuvvetli bağlanır. Gittikçe kendini aşar. Hekiminizin sizi yönlendirmesi ile hastanın sınırlarını zorlamadan ona özgürlüğünü verebilirsiniz. Her durumda hekiminizden bilgi ve destek almanız çok önemlidir.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!