Yüz felci genellikle tek taraflı, yüz mimik hareketlerini yapamama şeklinde kendini belli eden bir hastalıktır. Şikayetler farkedilebilir hale gelmeden önce kulak arkasında ağrı şikayeti olabilir. En sıklıkla nedeni dış etkenlere(soğuk-rüzgar) bağlıdır. Ayrıca enfeksiyon hastalıkları, travmalar, bazı ameliyatlar, o bölgeyi etkileyen kanserler yüz felcine neden olabilir. Hastaları genellikle çok korkutan ve paniğe sevkeden bir hastalık olmakla birlikte, sıklıkla tedavi sonrası çok iyi sonuçlar almaktayız.

Her yaştan insanda görülebildiği için de tedavi seçeneklerini artırabilmek önemlidir. İlaç tedavisinde en etkili ilaç olarak kortizon kullanmaktayız. Gerekli dozda ve ilaç yan etkilerini gözönüne alarak yapılacak bir kortizon tedavisi oldukça etkili sonuç vermektedir. Fakat bazı hastalarımızın kortizon kullanmasına engel durumu olabileceği gibi bazı hastalarımız da tercihen ilaç kullanmak istememektedirler. Bu durumlarda da 10-12 seanslık akupunktur tedavisi uygulamaktayız. Akupunktur tedavisinde seanslara günaşırı olarak başlayıp, hastadaki gelişmeye göre seans aralıklarını artırmaktayız. Akupunktur uygulaması sırasında vücuda herhangi bir ilaç uygulaması yapılmaz.

Yüz felci olan bölgeye, vücudun çeşitli noktalarına ve kulağa özel iğnelerle yapılan ve tamamen vücudun kendi kendini iyileştirme potansiyelini harekete geçirmek esasına dayalı bir tedavi şeklidir. İlaç tedavisinde de akupunktur tedavisinde de tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuçlar o kadar iyi olmaktadır. Ayrıca yüz felcinde bir tedavi seçeneği de fizik tedavidir ve çok faydalı sonuçlar alınmaktadır. Fizik tedavinin ilaç ve akupunktur tedavisi gibi çok erken dönemden ziyade birkaç hafta sonra uygulanması tercih edilmektedir. Yüz felcinde cerrahi tedavi de seçeneklerden biridir. Cerrahi tedavi amaca göre farklı seçenekleri içerir. Yüz kaslarının fonksiyonlarını geri kazanması veya asimetrinin düzeltilmesi amacıyla birçok cerrahi tedavi seçeneği bulunmakla birlikte bunların ne zaman uygulanacağı ve beklenti hakkında ayrıntlı bilgilendirme önemlidir.


İstanbul Nöroloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!