Tüp bebek

Çocuk sahibi olma hayali hayatımızın çoğu zaman içimizde yer eden en önemli hedefidir. Üreme dürtüsü ile yaratılmış olan insanoğlu için bu konuda karşılaştığı zorluk hayatında aşılması en önemli engel olabilmektedir. İşte bu açıdan değerlendirildiğinde tüp bebek tedavisinin ve tüp bebek yönteminin bu kadar önemli ve yaygınlaşan bir tedavi biçimi olmasına şaşmamak gerekir. Evlendikten sonra çocuk sahibi olma arzusu ile çiftler bir an önce bu arzularına kavuşmak istemekte ve bu konuda sorunla karşılaştıklarında aceleci davranma arzusunda olabilmektedirler. Bu acele bu konuda başvurdukları sağlık mensuplarınca doğru yönlendirilmeli ve düzenlenmelidir:

Ne zaman?

Belirgin bir rahatsızlık olmadığı sürece 35 yaşına kadar olan çiftlerde en az bir yıla 35 yaşın üzerindeki çiftlerde 6 aya kadar doğal yollarla çocuk sahibi olmayı beklemek uygundur.

Gebe kalmakta güçlükle karşılaşıldığında tüp bebek ilk tercih edilecek tedavi olmamakla birlikte bazı durumlarda tek çarenin tüp bebek olduğu unutulmamalı ve tüp bebek tedavisi için vakit kaybedilmemelidir.

Özellikle ileri yaş evliliklerde yumurtalık rezervinin her ay azaldığını; 35 yaş üzeri gebeliklerde genetik sorunlara bağlı gebe kalma zorluklarının yaşanabileceği unutulmamalı ve sonuç verme şansı düşük tedaviler ile fazla zaman kaybetmemeye dikkat edilmelidir.

Gebe kalabilmede psikolojik durum ve stresin etkisi çok iyi anlaşılmalı ve bu konuda uygun tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Bazen stresin azaltılmasının başlıbaşına bir tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Nerede?

Bütün kapılar tüp bebek tedavisine çıktığı durumlarda neredeyse bu tedaviye başlamak konusu başlı başına önemli bir husustur. Tüp Bebek de başarı en iyi şartlarda dahi % 50-60 tır. Oysa maddi manevi büyük bir yatırım olan tüp bebek de başarısız bir siklus tedavi uman çiftleri derinden yaralamakta ve tedavi olma arzu ve gücünü kırarak tedaviden uzaklaştırabilmektedir. Elbetteki her tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlanmayabilir ama önemli olan uygulanan tedavi sırasında kurulan iyi iletişim ile çiftlerin kendilerini yanlış seçim yapmadıkları konusunda ikna etmiş olmaları önemlidir:

Tüp bebek tedavisi yaptırdığınız merkezdeki hekiminizle çok iyi bir diyaloğunuz olmalı, kendinizi iyi hissetmeli ve size zaman ayrıldığı konusunda emin olabilmelisiniz.

Tedavi olduğunuz merkezin toplanan yumurta başına oluşan embryo oranını; 5. Gün transfer oranını; iyi bir dondurma (embryo freezing) programı olup olmadığını sorgulamalısınız.

Tedavi olduğunuz merkezde toplam maliyetin ne olacağı konusunda sağlıklı bir bilgilendirmeniz olmalı ; çok yüksek maliyet kadar çok düşük maliyetinde gereklilikle örtüşmeyeceğinin bilincinde olunmalı ; diğer taraftanda maliyetten önce kendiniz nerede daha iyi hissettiğinizin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yenilikler neler?

İlk tüp bebek uygulamasından bu yana 30 yıldan fazla bir süre geçmiştir. Bu nedenle aslında pek çok yönden riski düşük bir tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. Yıllar içerisindeki ilerlemelerle hem başarı şansı eskiye göre çok yükselmiş hem de tedaviye ulaşabilme çok kolaylaşmıştır. Her gün yeni gelişmeler tüp bebek alanında ortaya çıkabilmekte ve umud daha da artmaktadır.

Erkek infertilitesinde spermin değerlendirilmesi ile ilgili gelişmelerle dölleme kabiliyeti yüksek spermler seçilebilmektedir.

Oluşan embryoların kalitesini kontrol edebilen sistem ve yöntemlerle gebe kalınabilme olasılığı yüksek embryolar seçilebilmektedir.

Seçilmiş olgularda daha az ilaç kullanılan tedaviler yada döllenme ve kaliteli embryo oluşma olasılığı yüksek protokoller uygulanabilmektedir.

Laboratuarlarda kullanılan tüp bebek embryo saklama sıvılarındaki (medyumlar) ilerlemeler; dondurma yöntemlerindeki ilerlemelerle donmuş embryo siklusları taze embryo sikluslarının başarı oranlarını yakalayabilmektedir.

Kullanılan ilaç protokolleri ile daha kısa ve daha az maliyetli tedavilere ulaşılabilmektedir.

Daha az sayıda fakat kaliteli embryo transferi ile çoğul gebelikler azalmaktadır.

Özetle tüp bebek tedavisi sizin için doğru zamanda ve kendinizi iyi hissettiğiniz ve modern standartlara uygun çalışan deneyimli bir tüp bebek merkezinde gebe kalma olasılığınızın çok yüksek olduğu bir tedavi biçimidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!