Romatizmal hastalıklar vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kemik, kas, eklem ve bunları birleştiren bağlarda oluşan hastalıklar gurubudur. Hastada ağrı, hareket kısıklığı, şekil bozukluğu, halsizlik, yorgunluk ve ödeme neden olurlar.

Akut eklem romatizması, romatoid artrit, artroz (kireçlenme), Sjögren sendromu, Behçet hastalığı, sistemik lupus eritamatozis ve ankilozan spondilit gibi hastalıklar bu gruba girer.

Özellikle boyun, diz, bel, ayak, kol ve el bileğindeki artrozlarda ve buna bağlı semptomlarda akupunktur oldukça etkilidir.Akupunktur tedavisi sorunlu bölgedeki kan akımını arttırır ve ağrıya neden olan ödemi azaltır. Beyinden endorfin, bradikinin ve serotonin salgılanmasını arttırarak ağrının azalmasını sağlar. Başlangıç tedavisi 10–14 seans olarak gün aşırı veya her gün uygulanır. Ardından haftada 1 seansa düşülür. İyileşme oranına göre ayda 1 ve 3 ayda 1 seansa düşülerek sonlandırılır. Ağrıya genellikle 4–5 seans sonunda cevap verirse tedaviye çok iyi cevap veriyor demektir. Başarı oranı hastaya, yaşına, hastalığın süresine ve hasar miktarına göre değişmekle birlikte % 60–80 civarındadır.


Tekirdağ Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!